5 yıl boyunca açık hava ilan-reklam vergisi alınmayacak !

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 5 yıl boyunca alınmayacak vergileri açıkladı;

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2011 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın geneli üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

"Elmas, pırlanta" gibi ürünlere vergi konusundaki bir soruyu yanıtlayan Şimşek, "Avrupa'nın bütün ülkelerinde KDV var, Türkiye'de ÖTV var. Türkiye'de yüzde 20 ÖTV var, Avrupa'da ise yüzde 15 ile 25 arası KDV var. Elmas, pırlanta gibi ürünlere yüzde 15, yüzde 25 arası KDV uygulanıyor. Türkiye'de ise bir şekilde zamanında KDV uygulaması yerine yüzde 20 ÖTV getirilmiş. AB ülkelerindeki uygulama KDV ise Meclisimiz takdir ederse Türkiye'de de KDV olmasını, paralellik anlamında doğru buluruz" dedi.

Bakan Şimşek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Bütçe ve Kesin Hesap Kanunu Tasarılarının geneli üzerinde yapılan görüşmelerin ardından milletvekillerinin sorularına yanıt verdi.

Büyükşehir Yasa Tasarısı'nın bütçeye etkisi konusundaki bir soru üzerine Bakan Şimşek, söz konusu yasanın, geçmesi halinde 2013 yılına etkisinin 610 milyon lira olacağını, bu rakamın da bütçede yer aldığını bildirdi. Şimşek, ''2014 yılındaki etkisi 3 milyar 727 milyon lira, 2015 yılındaki tahmini etkisi de 4 milyar 100 milyon lira olacak'' dedi.

Bakan Şimşek, söz konusu tasarıda yer alan düzenlemeyle 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'na göre tahsil edilen vergi ve harçların (ilan, reklam vergisi, eğlence vergisi, elektrik ve havagazı tüketim vergisi, yangın sigortası vergisi, haberleşme, çevre ve temizlik vergisi...vs) 5 yıl süreyle alınmayacağını vurguladı.

Bu önümüzdeki beş yıl Reklam Piyasasının nefes alması, genişlemesi demektir.

Haberin Kaynağı; Sabah.com

Tepki
74
Tabii ki, taslak Meclisten geçerse...

Öte yandan belediyeler bu gelirleri karşılığında yeni kaynaklar yaratmaya çalışacaklardır. Cebin birini sağlama alacağız ama diğer cep için biraz endişelerim var.
T.Ö.

Emre DEMİRCİ

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
89
Meclisten geçmesi halinde sektörümüz için çok ciddi bir nefes alma söz konusu olucağına inanıyorum. Vergiden kaçmak için tabelasında sadece logosunu sergileyen firmaların büyük çoğunluğu tabelalarına ürünlerini eklemek için yenilemeye gideceklerdir.

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@Tuncer Özkan

@Emre DEMİRCİ

Dileğimiz bir an önce gerekli onayla yürürlüğe girmesi,
sektör nefes almalı.

danisman

Consultant
Tepki
30
Murat Bey bu ülkede hiç bir şey karşılıksız yapılmaz.
Gerçekten böyle bir şey yapılır mı, bilmiyorum ama yapılırsa da, belediyeler boş durmazlar mutlaka yeni bir yol bulurlar diye düşünüyorum.

Yasanın görünen yüzüne değil de, bir de görünmeyen yüzüne bakmak gerek diyorum :)

Gerçekten böyle bir şey gerçekleşirse de, belirttiğiniz gibi, sektör biraz nefes alabilir...

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@Sedat Gül

@danisman

Hepimizin ortak düşüncesi;
kabul görmesi ve adı geçen sektörümüzün bir an önce nefes alması,
umarım elma şekeri değildir bu girişim.

Tepki
74
Bu arada şehirlerin vahşice reklam saldırısına maruz kalması da mümkün.
Herşeyi paraca değerlendirmemek lazım. Reklamcıların ve reklamverenlerin de sorumluluklarının bilincinde olması gerekir.

Diye düşünüyorum bir reklamcı olarak.

Tuncer ÖZKAN

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@Tuncer Özkan

düşüncelerinizin bir çoğuna katılıyorum, fakat;
@Tuncer Özkan
bu endişenize katılmıyorum,
artık reklam verenler bilinçli vede markalaşmış bir çok firma çalışmalarında hassas bir o kadar da duyarlı
davranıyorlar.

Yukarı Alt