Araç Kaplama'da Ölçülendirmede Sıkıntı Yasıyorum

MhmtYce

Üye
Tepki
2
Araç kaplama tasarımınında ölçülendirme tasarımdan önce mi _ tasarımdan sonra mı yapılacak
baskı asamasına nasıl gecılır _ montaj v.s. bu konuda yardımcı olursanız mutlu olurum...

Bahtınur YILDIZ

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
456
Ben size kendi yolumu anlatayim:

- ben oncelikle aracin fotosunu yan arka ve on seklinde düz bir sekilde cekerim.
programa atar tasarimi yaparim. Musteri degistirirse değişikliği yaparim.
sonra genelde araci yandan yukaridan asagi olcerim kaportayi. Lastikleri dahil etmeden. Bu sekilde orantili büyütürüm. Sag ve soldan genisligide olcerim. Olculer dogrumu diye bakarim. Kapi vs. Tasarimi malzeme olcusune göre bolerim. 72 dpi jpg yada tiff yapar yollarim makinaya. Tabiki bindirme paylarini unutma.

MhmtYce

Üye
Tepki
2
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
Ama ölcülendirme olarak crop tool aracı ile mi aracın üzerinde ölcülendirme
yada istenilen ölcüye gore sayfa acıp tasarımı onun ıcıne atıpta mı ölcülendırme
bu yönde sıkıntım var

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
470
Mantık olarak önce çok detaylı olmasa da bir ölçü alıp ona göre çalışmak gerekmez mi? Bence işten anlayan bir tasarımcı önce tasarımı yapıp sonra ölçüp ölçüye göre tasarımı sündürmez, sündürmemeli...

MhmtYce

Üye
Tepki
2
Belkıde sonradan ölcülendırme yapmak yapılan tasarım uzerınde baya değişiklik meydana getırıır
sonra dan uğraş cıkartır...

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
470
Bu işi yapan arkadaşlar mutlaka sizi aydınlatacaklardır, ben araç giydirme işiyle uğraşmıyorum ama bir defa başıma geldi, onda da şöyle bir yol izledim. çoğu aracın modeline göre teknik çizimleri ölçülendirilmiş olarak internette var, forumlarda da paylaşılıyor, bazılarını onlardan faydalandım, bulamadıklarımı da araç uzak olduğu için üşenmedim aynı araçtan bir tane bulup enini boyunu yükeskliği pencere kapı genişliklerini ölçtüm bir de fotoğrafını çektim, p.shopta fotoğrafı aldım ölçüye göre boyutlandırdım ve tasarımı giydirdim, baskıya yolladığımda da 5 cm bile hata olmamıştı. Belki size fikir verebilir....

MhmtYce

Üye
Tepki
2
Evet verdiğiniz bilgi işime yarayabilir.. teşekkür ederim
Eğer elinizd mevcut boyutlandırmaya örnek sizin yapmıs oldugunuz fotograf varsa paylasırsanız seviniirim...
Nasıl boyutlandırma yaptıgınıza bakmak ıcın

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
470
Bunun için örneğe gerek yok ki, diyelim ki bir aracı tam yan profilden çektiniz, tampondan tampona ölçtünüz 3,5 metre geldi, yükseklikte 2,15 m diyelim, photoshopta bu kesitler ölçtüğünüz boyuta gelecek şekilde fotoğraf boyutunu ayarlarsınız olur biter...

MhmtYce

Üye
Tepki
2
Fotografı Boyutlandırdım diyelım aracın kendısını nasıl yapabılırım baskı da da sıkıntı cıkmaması ıcın

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
Tasarım aşamasında aracın çizimi (fotoğraf açıdan dolayı genelde hatalı ölçülere sebep olur) varsa önce veya sonra ölçü almak farketmez. Araç çizimi üzerinden üzerine gelecek imajların yeri ve boyutları görsel üzerinde gösterilir. Aracın gerçek ölçüleri alındıktan sonra ölçülendirme yaparak işlem tamamlanır. Burada önemli olan nokta yazı ve görsellerin kapı kolu, benzin kapağı vs. gibi yerlere gelmesini engellemektir. Ayrıca çlçü alırken sadece düz olan yerlerini ölçerseniz hatalı baskıya sebep olur ki aracın sonu, üstü gibi yerlerde, mesela yandan arkaya doğru doğru dönen bölümün de ölçüsünü yan ölçüye dahil etmelisiniz ki yandan gelen baskı arka kapıya kadar gidebilsin. Bunun için ölçüyü eklemekle beraber bir parçada hata payı vererek biraz büyük baskı yapmak her zaman avantaj sağlar ...

Yukarı Alt