Bleed Değeri / Taşırma Mesafesi (Resimli Anlatım)

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75

Bleed değeri / Taşırma mesafesi
FreeHand doküman çıkışa gönderildiğinde, kesim çizgilerini (crop marks) sayfanın 5 mm. Dışından itibaren koyacaktır. Ancak kimi zaman sayfanın bir köşesine dayanan zemin veya resim (yahut sayfanın dışına çıkan çizgi) varsa bu eleman, dayandığı kesim kenarlarından dışarıya doğru 5’er mm. Taşırılmalıdır. Çünkü baskı sonrası, matbaa bıçağında kağıtlar yığınlar halinde kesilmektedir (traşlanmaktadır). Kağıt yığını, bıçak inmeden önce kağıtların kaymaması için bir pres tarafından sıkıştırılmaktadır. Pres indiği anda alttaki kağıtlardan bazıları kayabilir. Aynı şekilde bıçak indiği anda çok büyük bir basınç sözkonusu olduğu için, yığının altındaki kağıtların kesimi, yığının üstündeki kağıtların kesimiyle aynı hizada olmayabilir. Bıçağın kayması daha çok işin dışına doğru olacağı için, zemin ve kesim kenarına dayanan elemanlar, dışarıya doğru bir miktar daha devam ettirilir. Böylece sorunlu bir matbaa bıçağının basılı işi berbat etmesinin önüne geçilebilir. Eğer taşırma mesafesi bırakılmazsa, kesimden sonra kağıdın kenarında ince çizgi şeklinde bir beyazlık oluşur.​

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
@Bahtınur YILDIZ
@Sait SANCAK
@Erkin KARATAŞ
@Abdullah Şahin
@Fatih Coşkun

Ben teşekkür ederim arkadaşlar faydalı bilgi aktarabildiysem

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
@Dilek Doğrusöz
Ben teşekkür ederim Dilek hanım...

@fusuy27
Teşekkürler fusuy27, umarım faydalı olmuştur...

Yukarı Alt