Çim yazı efekti

Tepki
7
Gradient Tool (G) ile arka planımıza # adbf41 ile Radyal Gradient ve yeşil # 328a26 renk tonumuzu ayarlıyoruz.

Ve aşağıdaki kağıt dokuyu resme yerleştiriyoruz.(Ctrl + Shift + U) yapıyoruz.

Opaklığını % 70 yapıyoruz ve dokuyla arka planın bütünleşmesini sağlıyoruz.

Arka planımıza derinlik sağlamak için layer ( katmanları) ları çoğaltıyoruz.ve opaklığını % 20 yapıyoruz.

Orjinal arkaplanımızı duplicate yani kopyalıyoruz.Opaklığını %40 yapıyoruz.

Şimdi üzerine yeni bir katman oluşturun ve geniş, yumuşak, siyah bir fırça kullanarak,
kenarlarına bazı siyah vuruşlar ekleyin.Kenarlarını yumuşatmak için Gaussian Blur (32 px) kullanın.

Şimdi güzel bir arkaplan elde ettik...

Şimdi gelelim yazımıza çim eklemeyee...Önce çim resmimizi alıyoruz.

Yazımızı yazıyoruz .Swiss 924BT ;yazı rengimizi ise beyaz seçiyoruz.Overlay ( opaklığını % 50 ayarlıyoruz.

Metnimizi otların üzerine alıyoruz.

Şimdi sıra geldi harflerimizin etrafını çimlendirmeye.Bunun kolay olabileceğini düşünmüyorsunuz değil mi ? :D Kalem aracımızla (P) resimdeki gibi hatlar belirliyoruz.

Çim katmanına geri dönün.(Ctrl + Shift + I) sonra seçimi ters çevirin.Paths bölümünde (E) ye daha sonra ihtiyaç duyabileceğimiz için kaydediyoruz.

Üç boyutlu bir görünüm elde etmek için stiller uygulayacağız.

Şimdi de gölge eklemenin zamanıı..Yeni bir layer (katman) açıyoruz ve siyah rengimiz ile dolduruyoruz.Harfte gölgeyi elde etmek için defalarca siyahla dolum yapıyoruz.

Filtre> Blur> Motion Blur ile gölgemizi %45 lik açı ve metnimize %50 matlık veriyoruz.

Gölge katmanımıza gelip gölgemizi yazının sağ alt tarafına gelcek şekilde ayarlıyoruz.

İlk harfimizi tamamladık sayılır.

Aynı teknikle diğer harflerimizede aynı görünümü veriyoruz.

İsterseniz resme canlılık getirmesi açısından kelebeklerle süsleyelim.

Ders ingilizce olup tarafımdan türkçeleştirilmiştir.

Karşılaştırın ya da deneyin kullanıcı olarak aynı sonuç elde edileceğini görebileceksiniz...Saygılar...

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Teşekkürler Hatice hanım gayet başarılı güzel bir ders olmuş emeğinize sağlık

Tepki
7
@Yaşar Karadeniz

Yorumunuz için teşekkürler Yaşar Bey,İngilizce bir siteden photoshop bilgim çerçevesinde kendimce anlatabildiğim kadarıyla paylaştığım güzel bir yazı efektiydi.Vakit buldukça dersleri çoğaltmaya çalışacağım.

@Fatih Coşkun

Teşekkür ediyorum Fatih Bey ; photoshop tutkunlarına yardımcı olabildiysem ne mutlu bana....

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Derslerinizin devamını bekliyoruz Hatice hanım, hazırlamış olduğunuz derslerinizin sitemiz içersinde birçok photoshop tutkunu arkadaşlarımıza faydalı olduğundan endişeniz olmasın, paylaşımlarınız için tekrar teşekkürler...

Tepki
7
@Yaşar Karadeniz

Ben de yoruma değer gördüğünüz için teşekkür ediyorum Yaşar Bey....

Yukarı Alt