CMYK - RGB sorunu için : Monitör Kalibrasyonu

b3krkdk

Üye
Tepki
91
CMYK - RGB renk kodları arasındaki farklılıklar grafikerlerin büyük sorunlarından biridir. Ekran karşısında yaptığımız ve saaatlerce renk uyumu için uğraştığımız tasarımlarımız baskıdan çıktığında küçük şaşkınlıklar yaşıyoruz. Bu sorunun en kolay çözüm yollarından biriside monitör kalibrasyonu.

Monitör kalibrasyonu işlem-ler-i ise adım adım yapılan işlemlerdir. Bu sebeple bu adımların sıralamasını ve bu adımlarda neleri yapılacağını tam anlamıyla bilmeden bir kalibrasyon yapmakta bizlere fayda getirmeyecektir.

Şimdi ki çağrım monitör kalibrasyonunu ile ilgili detaylı bilgisi olan ve bizlere yardımcı olmak isteyen arkadaşlarımadır. Bu sıkıntıdan bizleri kurtarın, bizleri monitör kalibrasyonu ve nasıl yapıldığı ile ilgili aydınlatın.

Saygılar ve yardımcı olan bütün herkese şimdiden teşekkürler.

b3krkdk

Üye
Tepki
91
@Kemal Aksekioğlu

Umarım bu konuda detaylı ve yeterli bilgiye sahip arkadaşlarımız vardır ve bizlere yol gösterirler...

b3krkdk

Üye
Tepki
91
Monitör kalibrasyon özellikleri artık nasıl bir hal aldıysa PhotoShop açarken şu uyarı geliyor:

Forumda, bu konuyla (monitör kalibrasyonu) ilgili detaylı bilgiye sahip birileri vardır diye umuyorum.

b3krkdk

Üye
Tepki
91
Paylaşım için teşekkürler, cidden etkileyici bir yöntem. Free licensce bir program bulabilsem daha iyi olacak diye düşünüyorum, çünkü bu konuda patronu tam olarak ikna edemedim. :) :)

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
Bir grafiker, yazılım ve donanımsal sorunla karşılaştığında;
ellerini klavyeden kaldırıp masadan 1 metre uzağa çekilmeli
ve bilgisayardaki sorunları, bu işlerin ehli teknik servisler gelip çözmeli.

Ama olduramıyoruz ne yazık ki.

Allah yardımcımız olsun.

b3krkdk

Üye
Tepki
91
Monitör kalibrasyonu ile ilgili bir grafikerin bilgi sahibi olması gerektiğini düşünmekle birlikte bu konuda yeterli donanıma sahip işin ehli kişilerden bu bilgileri öğrendikten sonra kendisi de uygulayabilmeli diye düşünüyorum. Yanlış düşünüyo olma ihtimalim tabi ki vardır ama bana göre doğrusu bu. SAYGILAR...

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
Anladım. Teşekkür ederim bilgilendirmenden dolayı b3krkdk, çok sağol.

Tepki
0
Selamlar,
Bu konuda uzun bir makale yazmıştım. Monitör kalibrasyonu direkt geçmiyor ama aradığınız konunun asıl ne olduğunu size söyleyen bir yazı.
https://www.facebook.com/groups/muysempozyumgirisimi/539486876132057/

Monitörünüz kaliteli yani epey pahalı bir şey olmalı. Bu konuda en iyisi EIZO. 4000 - 5000 Euro arasında. Monitörü Soft Proof olarak kullanacak iseniz bulunduğunuz ortama, aydınlatma standartlarına dikkat ediniz. Her monitör, her pahalı monitörü kast etmiyoruz.

Yukarı Alt