Dijital baskı makinaları ***makale 1 ***

Tepki
1
DİJİTAL BASKI SİSTEMLERİ

Dijital baskı sistemleri hakkında çok söylenen var ama yetkili kişilerden tarafından önerilen ve tavsiye edilen kullanım şartları kullanıcılar tarafından pek fazlaca itibar görmüyor.Sayın dijital baskı makinası kullanıcıları dikkat etmeniz gereken ve menfaatinize olan tavsiyelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ana unsurları belirlersek öncelik olarak Dijital baskı makinasının kullanımı ve dijital baskı makinasında kullanılan yan meteryalleri makalemizde ele alacağız.

Dijital baskı makinalarının kullanımı; Makinamızın daha verimli ve daha kaliteli baskı sistemine devam etmesi için öncelikle makinamızın baskı voltaj ayarlarına dikkat etmeliyiz dijital baskı makinalarımızın ortamının 15 derece ve 25 derecenin arasında olması ggerekmektedir.Tabi kullandığımız boyayla eşdeğer bir şekilde olduğunuda unutmamalıyız.makinamızı kullanırken kafa voltajlarının önemi kadar bir diğer unsurda baskı kafalarının montaj biçimi ve duruşuda önemlidir.Teknik servisten sorumlu arkadaşlarımızın kaçırdığı önemli konulardan biride kafa dengeleridir.Kafa dengelerini duymayan arkadaşlarımıza bir küçük açıkllma yaparak geçmek istiyorum.Malumunuzdur baskı kafaları iki ana denge ve boya odalarından baskı sistemi ile püskürtme yaparlar bu odaların baskı zeminine tam paralel olmaması halinde basınç faktörü ile basınç yapılan sistem odasının ortamının tam dengede olmaması yüzünden baskı kanallarındaki geçişlerde partikül halindeki reçineler basınç dengesizliği yüzünden kannaldan dışarı çıkamaz ve yüzeyde tutunurlar haliyle tutunan reçineler birbiri ile temas halinde yapışma meydana gelir ve tıkanmalar ortaya çıkar.Burada çok önemli bir konuya temas etmek istiyorum kafa tıkanmalarını açmak için solvent ph değeri ve ısı sıcaklığı çok önem taşımaktadır.Eğer tıkanan kafalarınıza müdahale etmek ve sonuç almak istiyorsanız x-y çıkışı'dan ziyade y-x çıkışı yapılmalıdır.

Gelelim dijital baskı makinalarında kullanılan yan meteryallerin önemine ve etkilerine.Öncelikle baskı için kullandığımız boyalardan bahsetmek istiyorum.Şöyle bir örnek vermek istiyorum arabanız çok pahalı ve değerli ve arabanızın en önemli aksamı motorunuz siz arabaya onca para veriyorsunuz biniyorsunuz ama benzin istasyonuna yanaşıp kırsal motorin veya daha düşük kalitede bir yakıt alıyorsunuz ve sonra motorunuzu kucağınıza alıp dükkan dükkan dolaşıp bir dünya para ödüyorsunuz.Arkadaşlar kaliteli boyayı kullanan kişileri tenzih ediyorum
ama dünya kadar para verip makinanın en önemli ve narın mekanizması olan baskı kafalarına hiç dikkat etmeyip yol geçen hanı gibi bir çok boyayı kullanıyorlar.Bu sefer forumlarda yandım yandıma baskı kafam tıkandı ne yapmalıyım bana acil çözüm diye araştırma yapıyorlar.Bunun tek bir çözümüü var kullandığımız boyayı biz sanki antibiyotik ilaç içeçekmişiz gibi propeskürünü okumalıyız.Satıcı mümessil arkadaşlardan boya içeriğini öğrenmeli ve ona göre uv,reçine,pigment ve solvent bilgilerini isteyip tedarikli olmalıyız.
Daha güzel bir kullanım için elimizde kullandığımız dijital baskı makinasının mekanik yapısından çok teknik bilgilerinide bilmeliyiz.En ucuz dijital baskı için makalelerimi bekleyin.

Mahmut BULUT
MATİS GRUP

Yukarı Alt