Edit / Düzen Menüsü (2)

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
CorelDRAW X4 versiyonu üzerinden anlatımla,
CorelDRAW öğrenmeye giriş bölümünü oluşturma amaçlı bir küçük görsel anlatım.
Bu derslerimizi oluştururken gözden kaçırdığımız veya ifadelerde bir takım eksik noktalar yada detaylar olabilir,
lütfen konu hakkında gerçek bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlarımız beni/bizi yalnız bırakmazlarsa
hedefe ulaşabilmek için büyük bir adım olacaktır, Sitemizdeki mevcut bilgilerin güncellenmesi adına...

Corel DRAW 'a Yeni Başlayanlar İçin Güncel Ders Anlatımı / Menüleri Tanıyalım;

Edit / Düzen Menüsü

Undo - Geri Al (Ctrl+Z) : Yapılan işlemleri geriye doğru alır

Redo - Yeniden Uygula (Ctrl+Shift+Z) : Yapılan işlemleri ileriye doğru alır

Repeat - Yinele (Ctrl+R) : En son yapılan işlemi tekrarlar

Cut - Kes (Ctrl+X) : Bilindik kesme işlemi

Copy - Kopyala (Ctrl+C) : Bilindik Kopyalama işlemi

Paste - Yapıştır (Ctrl+V) : Bilindik Yapıştırma işlemi

Paste Special - Özel Yapıştır : Daha önceden başka bir programda kopyalanmış bir nesneyi özel bir biçimde yapıştırır

Delete - Sil : Silme işlemini gerçekleştirir

Symbol - Sembol : Seçilen nesneyi sembole çevirir
------------------------------------------------------------------------
New Symbol - Yeni Sembol : Seçilen nesneyi yeni bir sembole çevirir

Edit Symbol - Sembolü Düzenle : Sembole çevrilen nesnenin düzenlenmesini sağlar

Finish Editing Symbol - Sembol Düzenleme İşlemini Tamamla : Sembole çevrilen nesnenin düzenlenmesi işini sonlandırır

Revert To Objects - Nesneye Dönüştür : Sembole çevrilen nesnenin objeye çevrilmesini sağlar

Break Link - Bağı Kopar : Atanmış linkin bağını koparır

Update From Link - Ağdan Güncelle : Atanmış linkin ağdan güncellenmesi işlemini gerçekleştirir

Export Library - Kütüphaneyi Kaydet : Sembole çevrilen nesnelerin saklandığı kütüphaneyi açar

Symbol Manager - Sembol Yöneticisi (Ctrl+ F3) : Sembol işlemlerinin yönetimini sağlar
--------------------------------------------------------------------------
Duplicate - Çoğalt (Ctrl+D) : Seçilen nesne(ler)yi çoğaltır

Clone - Klonla : Seçilen nesne(ler)yi tekrar üretip çoğaltır

Copy Properties From - Özellikleri Kopyalanacak Nesne : Seçilen bir nesneye başka bir nesnenin özelliklerinin kopyalanmasını sağlar

Step and Repeat - Çoğaltarak Yerleştir (Ctrl+Shift+D) : Seçilen nesnenin konumunu ve adetini ilk nesneye göre ayarlanmasını sağlar

Overprint Outline - Anahattı Üzerine Yazdır : Anahat çizgisinin üstüne baskı imkanı sağlar

Overprint Fill - Dolguyu Üzerine Yazdır : Ana dolgu üstüne baskı imkanı sağlar

Overprint Bitmap - Biteşlemi Üzerine Yazdır : Biteşlem üstüne baskı imkanı sağlar

Select All - Tümünü Seç : Corel çalışmasındaki her şeyi seçmeyi sağlayan seçim menüsü
Objects - Nesneler : Corel çalışmasındaki nesneleri seçer (her şeyi)

Text - Metin : Corel çalışmasındaki yazıları seçer

Guidelines - Klavuzlar : Corel çalışmasındaki klavuz çizgilerini seçer

Nodes - Noktalar : Corel çalışmasındaki eğriye çevrilmiş (convertlenmiş) çizimlerde bulunan eğri noktalarını seçer
Find And Replace - Bul ve Değiştir : Corel çalışmasındaki nesneleri istenen özelliklere göre bulup değiştirmeyi sağlar

Find Objects - Nesneleri Bul : Seçilen özelliklere göre nesnelerin sayfa içinde bulunmasını sağlar

Replace Objects - Nesneleri Değiştir : Seçilen özelliklere göre nesnelerin değiştirilmesini sağlar

Find Text - Metni Bul : Seçilen özelliklere göre yazıların bulunmasını sağlar

Replace Text - Metni Değiştir : Seçilen özelliklere göre yazıların değiştirilmesini sağlar

Recent Search - Son Arama : En son yapılan Find and Replace özelliğini tekrarlar

Insert Barcode - Barkod Ekle : Corel çalışmasına barkod numaraları ekler (bunun için ilk krulumda corel barcode özelliğinin seçilmesi gerekmektedir)

Insert New Object - Yeni Nesne Ekle : Corel sayfasına yeni bir nesne eklenmesini sağlar. Çıkan seçim listesinden yapılacak seçime göre uygun program açılır ve düzenleme yapılması istenir

Links - Bağlar : Corel çalışmasında seçilen nesnenin harici bir kaynağa bağlantı kurmasını sağlar

Properties - Özellikler (Alt+Enter) : Corel çalışmasında seçili olan nesne(ler)in özellikleri hakkında bilgi verir.

Bundan önceki dersimiz de File / Dosya Menüsünü Tanıtmıştık.

Bir sonraki anlatım View / Görünüm menüsünün tanıtımı.

Faydalı Olması Dileğiyle.

.

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Emeğinize sağlık, belki bu vesile ile fırsat bulup takip edebilirsem ben de CorelDraw'ı sayenizde biraz öğrenirim, paylaşım için teşekkürler :)

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@Yaşar KARADENİZ

Şu an için temellerini oluşturmaya çalışıyoruz,
ilerleyen günlerde aktif derslere geçeceğiz inşaallah,
öğrenme isteğinizi takdir ediyorum,
Faydalı Olması Dileğiyle..

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Dersler için Teşekkürler Murat Hocam.

Funda

E=mc²
Tepki
9
Bir teşekkürde benden Murat bey..Bu faydalı, anlatımı sıkmayan dersleriniz sayende stajyerimiz için eşsiz bir bilgi kaynağı oldunuz..Sayenizde bizde topu size atarak zamandan tasarruf etmiş olduk :)

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
@Funda Arıcı

Funda hanım, o zaman siz maaşı stajyerinize, stajyeriniz de maaşını Murat beye ödemeli :)

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@Hakan Dağdeviren

Şu an için temellerini oluşturmaya çalışıyoruz,
ilerleyen günlerde aktif derslere geçeceğiz,
her güne bir anlatım olmasını istiyorum ama zaman ve imkan unsuru...

@Funda Arıcı

Rica ederim, Faydalı olabiliyorsak ne mutlu bana :)

@Yaşar KARADENİZ

:)

Yukarı Alt