Eşkiya - Şener ŞEN -

idris gümüş

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
5
Fragman:
Resim:

Film konusu:
35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkıyajandarma tarafından yakalanır. 35 yıl içinde eşkıyaların hepsi ya hastalıktan ya da hesaplaşmalardan ötürü can vermiştir. Biri dışında; Baran (Şener Şen). Baran 35 yıl sonra hapisten çıkınca ilk işi köyüne dönmek olur. Ama doğduğu topraklar şimdi baraj suları altındadır. Geçmişin izlerini sürmeye başlayan Eşkıya, yıllardır bilmediği bir gerçeği öğrenir. Hapse düşmesine en yakın arkadaşı Berfo'nun (Kamran Usluer) ihaneti neden olmuştur. Berfo Eşkıya'nın çocukluk aşkı Keje'yi (Sermin Hürmeriç) satın alarak İstanbul'a kaçmıştır. Eşkıya ne İstanbul'u ne de Berfo'nun adresini bilmemektedir. Trende Beyoğlu'nun arka sokaklarında büyümüş, pavyon, kumarhane, uyuşturucu muhabbetinin içinde yaşayan genç bir adamla; Cumali (Uğur Yücel) ile tanışır.

Eşkıya, yabancı film dalında Türkiye'nin Oskar aday adayı oldu akat aday listesine alınmadı.

Oyuncular:
Şener Şen
Uğur Yücel
Özkan Uğur
Settar Tanrıöğen Güven Hokna
Kayhan Yıldızoğlu
Kamran Usluer
Yeşim Salkım
Şermin Hürmeriç
Ümit Çırak
Ülkü Duru
Yosi Mizrahi
Melih Çardak
Kamuran Usluer
Kemal İnci
Necdet Mahfi Ayral
Rıza Sönmez
Ahmet Erciyes
Burç Bakan
Celal Perk
Erdal Atık
Erkan Kara
Hakan Sütlüoğlu
Hasan Demircan
Kezban Altuğ
Mahmut Güngör
Nazım Sütlüoğlu
Suat Tuk
Tarkan Oğuz Yaşlı

OyuncuRolüŞener ŞenBaranUğur YücelCumaliŞermin HürmeriçKejeYeşim SalkımEmelKamuran UsluerMahmut ŞahoğluÜlkü DuruEmel'in annesiÖzkan UğurSedatNecdet Mahfi AyralAndrey MişkinKayhan YıldızoğluArtist KemalGüven HoknaSevim AblaKemal İnceMustafaMelih ÇardakDemircanSettar TanrıöğenKız NaciCelal PerkDeli SelimÜmit ÇırakCimbomRıza SönmezAvarelRominaSekineKezban AltuğFatmaKurtcebe TurgulJilet CemalCan YılmazHakanYurdan EdgüCumali'nin halasıZübeyde ErdenCeren Ana
Filmin müziği
Erkan Oğur'un hazırladığı film müziği, 12 parçadan oluşan bir albümle piyasaya sürüldü.

1. Fırat Ağıtı
  2. Her Şeye Yabancı Olmak
  3. Urfa'dan Gazel
  4. Tünel
  5. Baran Yildızı
  6. Karanlığın İçinden
  7. Haliç
  8. Seyreyle Güzel
  9. Fırat Ağıtı - Aşk
  10. Cumali'nin Ölümü
  11. Katil Olmak
  12. Fırat Final
Albümde Ozan Doğulu, klavye ve piyanoyla eşlik ederken, Erkan Oğur ise bendir, cümbüş, e-bow ve klasik gitar yanısıra eski Türk halk çalgısı kopuzu çaldı.

Ödüller
1997Bogey Ödülü, Almanya
1998Festróia - Tróia Uluslararası Film Festivali, Altın Yunus, Portekiz
19. Sinema Yazarları Derneği Türk Sineması Ödülleri

En İyi Film (Yavuz Turgul) En İyi Senaryo (Yavuz Turgul)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Melih Çardak)
En İyi Müzik (Erkan Oğur)

Türkiye'nin Unutamayacağı gerçek bir Türk sineması hergün izleyebilirim :)

Fulyam

Üye
Tepki
16
Zamanın en iyi filmlerinden.bende sana bu film konusunda katılıyorum ...çok beğenmiştim...

idris gümüş

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
5
Evet. Kesinlikle en iyi filmlerden birde büyük usta Şener ŞEN olunca film daha bi güzelleşiyor. valla iştahım açıldı bi izliyim :))

idris gümüş

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
5
Selam. Geç kaldın bunu söylemek için izledim bile ama diğer sefere isteğini yerine getiricem :)

Bence bu sinema filminin ikincisinide çekmeleri lazımdı fikrime göre yani böyle bir baş yapıt unutulmadı diye düşünüyorum. eğer bi anket düzenlenseydi bence filmin senaryosunu yazmaya başlarlardı :)

Fulyam

Üye
Tepki
16
yetkililer duyun :)

olsun arkadaşım... izleriz bir gün ne de olsa .... : )

Fulyam

Üye
Tepki
16
slm
aslında haklısın.... duymazlar işlerine gelmez çünkü...

:) olur yaz bakalım.... şimdiden kolay gele :D

Desmal

Üye
Tepki
0
Nedense hep izlediklerim arşivim'inden eksik olduğunu düşünüyorum. Daha hiç izlemedim. Bir kaç haftaya kadar da izlemeyecem sanırım. Sıra gelmez..

Ama bir gün mutlaka..

idris gümüş

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
5
Evet aynen yani galiba :D öyle hesabına gelirse kardeşim :D
valla öyle bir durumum olsa neden olmasın yazarım kalemim vardır :)

Hemşerim :) bence istisna yapıp hemen izle şiddetle tavsiye ederim.

Yukarı Alt