Flash'ta power clip var mı

kahramu

Üye
Tepki
2
Merhaba uzun zamandır bu sorumun cevabını arıyorum ama hala bulamadım Flash'ta power clip var mı nasıl yapıyoruz bu çok işime yarıyo ne yazık ki Flash'ta bilmediğim için yapamıyorum bilenlerin yardımcı olmasını isterim teşekkür ederim şimdiden..

Tepki
4
power clip ilk defa duyuyorum ama genede temkinli bir cewap yazmak gerek ;

MovieClip ile karıştırma imkanın varmı acba ve cok işime yarayacak değidiğin konuyu daha iyi acıklaman gerek bence...

kahramu

Üye
Tepki
2
Teşekkürler cevabınız için ancak movie clip olaylaırnı biliyorum demek istediğim o değil Power Clip diğer grafik programlarda verilen isim sanırım açıklamadan yazdım yani ben Flash'ta şunu yapmak istiyorum anlatayım:Mesela kıvrımlı bir çerçevem var içine resimimi oturtmak istiyorum yani geçirmek resim içinde gözükecek çerçevenin içinde Flash'ta bu benim işime yarayacak bi şey ya da mesela değişik şekillerin içine resim animasyonları yapmak istiyorum ama bulamadım nasıl yapılıyor yardımcı olursanız sevinirim...

Tepki
4
sanıyorum yapmak istediğin sey yanılmıyorsam belli cercevini içerisinde resimerin görünmesi, bunun icin mask uygulaman gerekli. bunu yapmanın iki yolu var ilki resmin görünmesini istediğin cercevenin vector halini cizmen gerek bunu flash içerisindeki cizim araclarıyla yapman mümkün eğer vectorel bir program kullandıysan flashda da bunu rahatlıkla yapabilirsin.

1- olusturduğun cerceve (yani vector) icin bir layer ac ve hemen onun altında baska bir layer daha olustur ve son olusturdugun layer'ada görünmesini istediğin resmi koy
2- usteki layer'ın yani cervenin oldugu layer'a sağ click ya ve mask secneğini tıkla

resmin cercevenin içerisinde oldugunu görmen gerek işte bu kadar

gerekli uygulamayı inderebilirsin yalnız calısma CS4 yapılmıstır cs4 yuklu olması gerek sende de
http://rapidshare.com/files/265800295/mask.rar.html

danisman

Consultant
Tepki
30
Merhaba;

Sanırım Corel kullanıyorsun, bahsettiğin "power clip" işlemi yanılmıyorsam corel'de mevcut. Orada yapmak istediğin tüm işlemleri yap ve ".png" uzantılı olarak "export" et masa üstüne, sonra flash'da "importla" ve kullan hayırlı olsun ...

kahramu

Üye
Tepki
2
@danisman

Çok teşekkür ediyorum bu yolu bilmiyodum yani vektörel bi programda işlerin Flash'a nasıl getirildiğini ben sadece ai uzantılar gelir sanıyodum başka bir yolu da varmış dediğimi yaptım çok çok teşekkürler tekrardan...

Tepki
4
Mask cok basit uygulanır tekrarlıyorum konuyu;

fla'mız içerisinde yani flash dosyamızda 2 ayrı layer'ın oldugunu düşünelim. altta bulunan layer'da resmin olması gerek üsteki layer'da da mask uygulayacak cercevenin bir cizimi(yani vector hali)

anlattığım gibi layer'rımızı oluşturduysak üsteki layer'a (yani layer 1 - layer 2) yazan kısım görmelisin
üsteki layer secili iken sağ click ile çıkan menuden mask sectiğinde uygulayacaktır.

eğer sadece corelde deki power clip olayındaki gibi resimleri import etmek istiyorsan ki en doğrusu bu olacaktır. Photoshopta transparant background bir dokumanla çalışıp resminde görünmesini istediğin gibi dekupaj edip Save as - den .png uzantılı olarak kaydetmen gerek tabi kayderken saba iki secenek sunuyor None ve Interlaced default olarak None secili olacaktır sende böyle kaydetmelisin.

Yukarı Alt