FOTOĞRAF ve GRAFİKER

Ömer Ayar

Üye
Tepki
15
öncelikle güzel bir konuya değinmişsiniz sizi tanımıyorum ama herkes hocam diye hitap ettiği için benimde hocam diye hitap etmem yanlış olmaz sanırım... yorumumu şu şekilde başlamak isterim zamanımızda her önüne gelen grafiker sıfatını kazanabildiği için bu şekilde olması normaldir bilgisayar satan firmaya gidiyorsun bilgisayarcı grafiker fotoğrafcıya gidiyorsun resim çekmekten anlamayan adam grafiker anlıyacanız hocam bir meslek bu kadar ayaklar altına alınırsa ne grafiker kalır ne resim kalır nede piyasa kalır bunların arasında iyileri yokmu sanat için çalışanlar yokmu ? var hocam ama sayılar azınlıkta o yüzden bu şekilde oluyor zamanımızda firmaların çoğuda tasarıma bakmıyor zaten ucuz olsunda ne olursa olsun nede olsa herkes yapıyor bişiyler iki resim koy iki yazı yaz al sana tasarım oldu bitti ucuzmu ucuz tamam beni idare eder önce bu zihniyetleri yok etmemiz gerekir bence bunlar böyle devam ederse bizim meslek devam etmez hocam .... saygılarımı sunarım

Hakan KALMIŞ

Grgphoto
Tepki
7
Nedendir bilinmez bizler doğruyu , bilgiyi sunan kişilere yaptıklarından ötürü pek alkış yada övgü vermeyiz. Alışkanlık olan teşekkürler gibi kelimeler zaten ruhunu kaybetmiş.

Gösterdiğiniz çabalar için teşekkürler.

Derslerden bahsedilmiş, bu derslerin mahiyetini öğrenmek isterim.

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Hakan KALMIŞ

Teşekkürünüze teşekkürler.

Grafik Tasarım dersleri. Tasarımla ilgili herşey ders kapsamında.
Kolay gelsin.

Tepki
4
teşekkür ederiz. Bilgileriniz son derece önemli. Tabii anlattığınız konuların uygulanma kısmı biraz karışık. Ne kadarı uygulanıyor bilinmez ama sizin bahsettiğiniz konular tamamen müşteri memnuniyetine yönelmiş ulusal-uluslararası ve profesyonel firmalar tarafından yapılıyor. Yoksa Orta seviye esnaf dediğimiz kısım sadece hangi ajansta ucuz iş yapılıyor hangi matbaada ucuza basılıyorun peşinde. Piyasa bayağı uzak bu konulara.
Fakat anlattığınız şeyler iyi bir firma olmak isteyenler için elzem.

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@suleymankoklu

BÜTÜN GRAFİKERLERE, GRAFİKERİM DİYENLERE;

Bakınız Süleyman Köklü kardeşimiz ne demiş;

"sizin bahsettiğiniz konular tamamen müşteri memnuniyetine yönelmiş ulusal-uluslararası ve profesyonel firmalar tarafından yapılıyor."

1-Yani benim anlattıklarım uluslararası firmalarda uygulanıyormuş.
2-benim anlattıklarım profesyonel firmalarda uygulanıyormuş.
3-anlattıklarım müşteri memnuniyetine yönelmiş firmalarda oluyormuş.
4-anlattıklarım İYİ BİR FİRMA olmak İSTEYENLER için ELZEM (LÜZUMLU-gerekli- şart) imiş.

Demek ki grafik sanatının uluslarası NORMlara uygun olması gerekiyor. Tıpkı eczacılık, mühendislik, işletmecilik, ekonomistlik gibi...

Demek ki grafikerin de bu KALİTEDE olması gerekiyor.

Eeee, sonra? devam ediyor Süleyman bey, diyor ki;
"Yoksa Orta seviye esnaf dediğimiz kısım sadece hangi ajansta ucuz iş yapılıyor hangi matbaada ucuza basılıyorun peşinde. Piyasa bayağı uzak bu konulara"

Demek ki esnaf profesyonel ve uluslararası çalışma istemiyor. Demek ki müşteri memnuniyeti de istemiyor. Peki ne istiyor?

BERBAT TASARIMLARLA MÜŞTERİYİ KANDIRMAK istiyor.

Ucuz grafikeri çalıştırıp kalitesiz tasarım istiyor. İş olsun torba dolsun diyor. DEMEK Kİ ESNAF, grafik SANATI değil, grafik ZENAATI istiyor.

Yani GRAFİK TASARIMCI değil, GRAFİK İŞÇİSİ, AMELESİ istiyor.

BU konuda itirazı olan var mı?

------------------------------------------------------

Şimdi sadece Süleyman beye bir soru sorayım, diyorsunuz ki;
" Bilgileriniz son derece önemli. Tabii anlattığınız konuların uygulanma kısmı biraz karışık"

Süleyman bey, hangi bölüm karışık geldi size. Söyleyin daha karışık olmayan tarzda açıklayayım.

Herkese kolay gelsin.

------------------------------------------------------

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
@farukcagla

Sayın Faruk Bey;

Bu yazınızı okuyupta size katılmıyorum diyen olacakmı acaba. Bende bunu merak ediyorum.

" Yani GRAFİK TASARIMCI değil, GRAFİK İŞÇİSİ, AMELESİ istiyor. "

İşte sorunda burda başlamıyormu? Bir meslek birliğinden bahsediyoruz, haktan hukuktan bahsediyoruz. İnanın nasıl yapacağımızı düşünüyorum bazen.

Mesleğim adına ve meslektaşlarım adına üzülüyorum. Ama şuna inanıyorum. Bu böyle gitmez, böyle olmamalı diyen insanlar yine bu mesleği kurtaracak insanlardır.

İşte bu insanlar umarım bu mesajımı okurlar.

Saygılarımla..

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Serkan Baysal

Serkan beycim,
Bu mesleği kurtaracak insanların kuyusu kazılıyor, tarafsız kalınıyor.
Buna ne demeli?

Esrar adlı üyeye yazdığım cevabı bir daha birdaha okuyunuz... Satır aralarında çok şey var.

Susanlar, boşuna susmuyor.

Dilsizler zulme ortak olanlardır.

Her kavim müstehak olduğu (hak ettiği-layık olduğu) şekilde yönetilir.

Size bir Ekrem hikayesi anlatayım;

Ekrem adında bir elektrik ustası vardı.
-Abi dedi... Baktım inşaatlarda elektrik kablosu döşemekten canım çıkıyor. Bir arkadaş dedi, bilgisayar kullanmayı öğren, hem iyi kazanırsın, hem oturduğun yerde çalışır rahat edersin. Ben de grafiker oldum abi. Dediği çıktı, duacıyım ona.
-Ekrem; tasarım eğitimi aldın mı?
-Yok be abi, ona buna sorarak kurcalayarak makineyi öğrendik abi.
-Ekrem makine kullanmayı demiyorum, tasarımı biliyon mu?
-Bilmem mi abi, bu broşürleri, katalogları, bu logoları kim yaptı? Hepsini ben !
-Ama bunlar kötü Ekrem !
-Kötü olsa müşteri beğenir mi, sen de amma eleştiriyon ha...

Ekremin hikayesi bu !
Ekrem bana engel oldu. Ekmeğimi aldı, yerime geçti. İstanbuldan başka bir şehire art direktör olarak gidiyordum, matbaacı bir patron davet etmişti, yanına mac operatörünü de al dedi. Ben önce Ekremi yolladım. 1 ay sonra ben gittim, baktım ki, en güzel köşeyi Ekrem kapmış, patronun tavrı değişik. 1 ay dayanabildim, eşyaları kamyonla tekrar İstanbula taşıdım. Çoğu yolda kırıldı.

Ekrem orada 1 yıl kaldı, sonra Istanbula döndü. Araba almış, bozuk dişlerini yaptırmış... vs. Ekremin İstanbula dönüşünden 1 yıl sonra o matbaacı beni buldu, Ekrem için demediğini bırakmadı, "Ekrem TASARIMCI değilmiş, senin eline su dökemezmiş" dedi. Ne oldu? Bilgisiz patron, tasarımcı olmayan bilgisayar amelesini tasarımcı sandı.

Eğer yaptıkları;

tasarımın ULUSLARARASI NORMlarına uyarsa Ekrem tasarımcıdır. Değilse ameledir.

Ameliyat yapıyorsa doktordur, yapamıyorsa hastabakıcıdır. Bu kadar basit !

Photoshopta baklava kutusunu çiziyor, üzerine fil basmış gibi kutunun kapağı dar, tabanı geniş çiziyor.Kutu basınçtan yayvanlaşmış gibi çiziyor. Üzerine basılıp da kol ve bacaklarını şak diye açmış kurbağa gibi olmuş kutular.

Sabahtan akşama kadar bir logo yapamıyor ama ver 32 sayfa katalogu 4 saatte atsın. Amele işte, tasarımcı değil. Her sayfa, diğerinin benzeri... Ekrem tam bir sayfa sekreteri, ama grafiker değil, tasarımcı filan hiç değil...

Freehand'de dikdörtgen çizmekten aciz, tasarımcı diye kart bastırıyor. Ha, bunlar devam etsin isteniyorsa o başka. Ben bunları yazınca Ekrem güceniyorsa, yazmayınca da ben güceniyorum, n'olacak şimdi?

Ekrem benim ekmeğime engel oldu ve yüzbinlerce Ekrem gerçek tasarımcının ekmeğine engel oluyor. Burada Ekrem gibilere mi acıyıp koruyacağız, gerçek tasarımcıları mı?

Bu soruya verilecek cevap, meseleye bakış açısını gösterecektir.

Ekrem düşmanım değildir, ama Ekremi bana düşman eden sistem benim düşmanımdır. Amaç bataklığı kurutmak olmalıdır. Ama özelde Ekrem benim ekmeğimi almıştır.

Ekremi sokakta görsem yine tokalaşır, öpüşürüz. Ekrem burada tipik bir örnek olduğu için konuya dahil edilmiştir. (Başka türlü anlatsak anlamayanlar olabilir diye.)

Ekremde yetenek yoktur, ama bu işi bırakmamıştır, aksine; devam ettirmekte ve grafik tasarımcı olarak hizmet vermektedir. İşleri de iyidir. (işleri iyi ise demek ki yetenekli tasarımcıymış gibi bir sonuca da ulaşılabilinir elbet. Bu da neye nasıl bakıldığını gösterir) Ekremin bu işte devam etmesi onun yeteneğini filan değil, müşterinin cahilliğini ve seviyesini gösterir.

Tasarım seçkin toplumlarda seçkin müşteriler için seçkin sanatçılar tarafından yapılır. Bir tasarım iyi ise önce müşterisini tebrik ediniz, kötü müşteriye iyi tasarım yapılmaz.

Bu yüzden Batılı grafikçilerin eserlerini takdirle ve hayranlıkla izleriz, Ekremin yamuk kutularını değil ! Ekremin yamuk kutularına yamuk müşteri para öder. Yamuk patronlar da doğru tasarımcı diye işe kabul edip, neredeyse onu art direktör ilan eder.

Soğandan başka yiyecek görmeyen, zengin olunca soğanın cücüğünü yemek istermiş, en değerli yiyecek orasıdır diye.

Grafik tasarımın ne olduğunu bilmeyenler yada gerçek tasarımcıya para ödemek istemeyenler Ekremleri üretmekte ve türetmektedir. Ve beslemektedir. Ayrıca Ekremler sayesinde BESLENMEKTEDİR...!

Kusur cehalettedir.Cehaletin grafik sanatına egemen olmasındadır.

Bu sistem değişmeli yeni Ekremler yetişmemeli, elmaya armut, hıyara kabak denmemelidir. Tarlada domateslar ayrı, hıyarlar ayrı, kabaklar ayrı yere ekilmeli, ayrı yerde toplanmalı, ayrı sandıklarda pazarlanmalıdır.

İkisi de birbirine benziyor diye hıyarla kabağı karıştırmamalıyız. Hıyarın dolması olmaz, kabağın da salatası olmaz.

Hıyar hıyar olarak kullanılmalı ve tüketilmeli, kabak da kabak olarak.

O zaman lezzet verirler.

Burada suç hıyarın veya kabağın değil, hıyarı kabaksın diye kandırıp, tüketicilere de kabak diye sokuşturanlardadır.

Şimdi ya bütün sebzelerin birleşme vaktidir diyeceğiz, ya da bunlardan bir cacık olmaz deyip vaz geçeceğiz.

Hakan KALMIŞ

Grgphoto
Tepki
7
Faruk bey, bir konu ancak bu kadar alt seviyeye inilerek anlatılır. Hala anlamayan varsa onlara söz yok zaten.
Tüm değerlendirmeleriniz için tebrik ediyorum. Sevgi ve saygılarımla....

Yukarı Alt