Freehan'deki gibi "inset path" yapmak

Sungur

Üye
Tepki
0
Illustrator'de Freehand'deki "Inset Path" komutunun karşılığı nedir? Aşağıdaki resimde komutun ikonunu gösteriyorum.

inset-path1.jpg
Paste inside komutuyla resmi çerçeveye yerleştirip, daha sonra bu ikona tıklayıp -2 mm değerini girince çerçevemiz her tarafında 2 mm. büyür ve neticede elimizdeki çerçeve 89x54 mm. olurdu. Bu komutun karşılığı olarak Object / Path / Offset Path komutu gösteriliyor ama Clipping Mask yaptıktan sonra bu komut işe yaramıyor. Bilen varsa lütfen yardım etsin.

GürhanErkal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
43
Maskelenmiş nesneyi seçin, yukarda görev cubuğunda en solda 2 sembol göreceksiniz edit clipping path yazana tıklayın. Bu sadece mask olan pathi secmenize yarar. Bu şekilde yukardan ölçü girerek, (örneğin bir kenar 85 cm ise 85+2cm yazar ve pathi büyütürsünüz) ya da araç kutusundan scale tool'u seçip nesnenin üstünde "alt"a tıklayıp (%) olarak oran girebilirsiniz.
Offset path özelliğinde nesneyi kopyalayıp genişletir. Tam olarak işinize yaramayabilir. Belki kopyalama özelliği iptal edilebiliyordur ama ben rastlamadım şimdiye dek.

Kolay gelsin.

Yukarı Alt