Grafik eğitimi veren üniversiteler hangileridir

Tepki
0
Bilgiler için teşekkür ederiz Abdullah bey.Çok yararlı bilgilere değinmişsiniz.Bizler zamanında bu kadar geniş araştırmayı yapmaya gücümüz yetmedi.Ama bende bir güzel sanatlar mezunuyum eğer site içinde yardım edebileceğim konular olursa seve seve yardımcı olmak isterim.Ben Sakarya Güzel Sanatlar Fakültesi Halı Kilim Ve Eski Kumaş Desenleri Mezunuyum.Şuan grafikle ilgileniyorum.

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Zeynep Tüfekçi

Abdullah beyin bu konuyu açmış olması gerçekten çok yararlı bilgilerin bir yerde toplanması bakımından çok faydalı.

Her yıl yeni üniversite açılıyor veya var olan üniversitelerin içine yeni meslek okulları ekleniyor ve bunların içinde de yepyeni grafik bölümlari açılıyor. BU bakımdan bu bilgilerin sürekli güncellenmesi lazım bu bir...

İkincisi; ilgilenen kardeşlerimizin ilgilendiği üniversitede sadece grafik bölümü var deyip geçmemesi lazım. Derslerin içeriğine ve grafik müfredatına iyice bakmaları lazım. Ben gördüm ki sadece öğrenci çekmek için palavradan yönetici ve hocalarla, palavradan ders içeriği ve müfredatı veren okullar da var.

Bu nedenle bu sitede ayrıca güzel sanatlar okulları ve ders programları ile ders içerikleri adı altında bir konu açılmalı. Böylece kolayca bir mukayese yapma şansı elde edilir.

Tepki
0
@farukcagla

Kesinlikle çok güzel bir konuya değindiniz faruk bey malesef ben bir Gelenekselciyim ama bu konu başlığı altında gğru düzgün bir araştırma yapamıyorum.Bencede bu site Güzel sanatlar adına her bölümü içeren konular içermeli. Bizlerde bundan çok mutlu oluruz.Bu sitede desinatörler bölümünü gördüğümde inanın çok mutlu oldum.Bu siteyle çok tesadüfen tanıştım fakat inanınki günün her saati bu siteden çok fazla bilgi depoluyorum.

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
Ben de İstanbul Aydın Üniversitesini inceledim; çorbada tuzum olsun diye yolluyorum.

F.Çağla

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxİSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİxxxxxxxxxxxxxx

.::Bölümler::.

>> Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü
>> Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi Bölümü
>> Drama ve Oyunculuk Bölümü
>> Grafik Tasarımı Bölümü

.::Fakülte Kadrosu::.

İletişim;
Dekan: "Prof Dr. Mustafa Nazmi ERCAN"
mnercan@aydin.edu.tr

telefon
+90 (212) 425 61 51

sekreterlik telefon
+90 (212) 4256151 / 1295

info@aydin.edu.tr

Adres
İstanbul Aydın Üniversitesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
İnönü Caddesi No:40
Küçükçekmece / İSTANBUL
Telefon : (212) 425 61 51
Faks : (212) 425 57 59

Fakülte KADROSU

Prof. Dr. Mustafa Nazmi ERCAN
Prof. Dr. Ömür Şakir BABAOĞLU
Yrd. Doç. Dr. Arif Can GÜNGÖR
Yrd. Doç. Dr. Ümran ÖZBALCI ARİA

Prof. Dr. Mustafa Nazmi ERCAN (Dekan, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı)
Lisans : Hochschule Niederreihn ( Niederreihn University of Applied Sciences / Almanya)
Yüksek Lisans: Ege Üniv.
Doktora: Ege Üniv.
Doçentlik: Ege Üniv.
Profesörlük: Ege Üniv.

Prof. Dr. Ömür Şakir BABAOĞLU (Dek. Yard.)
Lisans : İ.Ü.
Yüksek Lisans:İ.Ü.
Doktora:İ.Ü.
Doçentlik:İ.Ü.
Profesörlük: Kocaeli Üniv.

Ord. Prof. Dr. Ayça Engin AKMEŞE (Yarı Zamanlı)
Lisans : Marmara Üniv.
Yüksek Lisans:Marmara Üniv.
Doktora: Hacettepe Üniv.
Doçentlik: Mimar Sinan G.S.Ü.
Profesörlük: Mimar Sinan G.S.Ü.
Ord. Profesörlük: Viyana Üniv.

Prof. Dr. Mehmet BİRKİYE (Yarı Zamanlı)
Yüksek Lisans:İ.Ü.
Doktora: İ.Ü.
Doçentlik: İ.Ü.
Profesörlük:İ.Ü.

Yrd.Doç.Dr. Arif Can GÜNGÖR
Yüksek Lisans: İ.Ü.
Doktora: Mimar Sinan G.S.Ü.

Yrd.Doç.Dr. Ümran ÖZBALCI ARİA
Lisans : D.E.Ü.
Yüksek Lisans: Marmara Üniv.
Doktora: Mimar Sinan G.S.Ü.

Öğr. Gör. Burcu SALİHOĞLU (Yarı Zamanlı)
Lisans : A.Ü.

Öğr. Gör. Sündüz HAŞER (Yarı Zamanlı)
Lisans : A.Ü
Yüksek Lisans: Marmara Üniv.

Öğr. Gör.Dr. Selen KORAT (Yarı Zamanlı)
Lisans : ODTÜ
Yüksek Lisans: A.Ü.
Doktora: A.Ü.

Öğr. Gör. Sevgi YILMAZ (Yarı Zamanlı)
Lisans : Gazi Üniv.

.::Grafik Tasarımı::.

'Görme, Sözcüklerden Önce Gelir'
John BERGER

Çağımızda gelişen endüstri ve kültür ile birlikte, grafk tasarımına olan gereksinim artmakta ve grafik tasarımı en popüler mesleklerin başlarıında gelmektedir. Üniversitemizin G.S.F. Grafik Tasarımı Bölümü'nde öğrencilere logo, afiş, kitap, dergi, web sayfa tasarımı, tipografi, bilgisayar, fotoğraf ve baskı teknikleri, illüstürasyon, sinema ve TV grafiği gibi uygulamalı derslerin yanında teorik dersler de verilmektedir. Grafk tasarımcısına bir tasarım üretmenin ötesinde felsefe üretebilecek, aydın, sorgulayan, araştıran bir kimlik kazandırmak ana hedeftir. Bölümümüz, önümüzdeki dönemlerde dünya ve ülke sanatında ve endüstüriyel faaliyetlerinde ihtiyaç duyulacak, sanatçı kimlikli grafik tasarımcıları yetiştirme amacındadır.

Yard. Doç. Dr. Saim NALKAYA
Grafik Tasarım Bölüm Başkanı (Vekili)

Bölümün Amacı:
Grafik tasarım alanını kasayan tüm disiplinlerde; estetik, kültürel, sanatsal ve teknik anlamda eğitilmiş, çağımızın bilgi, iletişim yapısına uyum sağlayabilecek özgün, yaratıcı grafik tasarımcıları yetiştirmektir. Eğitim programı amacı gerçekleştirici tarzda hazırlanmış çağdaş ve güçlü bir programdır. Dört yıllık eğitim programımız aşağıda görülmektedir.

Bölümün Eğitim Programı:
Bölümün eğitim programı hazırlanırken, sanatın genel kuram ve değerleri, temel sanat eğitimi, sanat tarihi, mitoloji, estetik, sanat felsefesi, sanat sosyolojisi, çağdaş sanat kuramları, ışık ve renk bilgisi, sanat eleştirisi, sanat kavramları gibi derslerle verilmekte ayrıca; alanlarıyla ilgili çağdaş teknoljinin gereği bilgisayar destekli dersler bölüm eğitiminin 1. yılından itibaren verilmektedir. Fotoğraf, teknik resim, grafik aniasyon, illüstürasyon, reklam grafiği, reklam fotoğrafçılığı gibi programlar uygulamalı olarak verilmektedir.

Kariyer Olanakları:
Bölümden mezun olan grafik tasarımcıları reklam ajanslarında, grafik sanat atölyelerinde, özel ve kamuya ait basım ve yayım alanlarında görev yapabilirler. Ayrıca alanlarıyla ilgili kariyer yaparak (yüksek lisans ve doktora) akademik ortamda iş olanakları bulabilirler.

Burs Olanakları:
Özel yetenek sınavı ile öğrenci alımları gerçekleşen bölümümüzde burs olanakları öngörülmemiştir.

Ders Programları :
2008-2009 Eğitim Öğretim Yılı Ders Programları için tıklayınız. (Excel Belgesi)
http://www.aydin.edu.tr/fakulteler/web/guzel_sanatlar/prg_icerik/grafik_tasarim_ders_prg.xls

GRAFİK TASARIM BÖLÜMÜ
DERS İÇERİKLERİ
2008-2009 Eğitim Öğretim Yılı
BİRİNCİ YIL
I. Yarıyıl
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I (2+0) 2
Devrim Kavramları, Türk Devrimini Hazırlayan Nedenler, Osmanlı Devleti, Kuruluşu, Yükselişi ve Çöküş Nedenleri, Osmanlı Devleti'nin Parçalanması, Kurtuluş Savaşı'nın Hazırlık Dönemi, Düzenli Ordunun Kurulması, Savaş ve Barış (Lozan).

Türk Dili I (2+0) 2
Dersin amacına uygun olarak, öğrencilerin özgür ve bilimsel düşünce gücüne ve geniş bir dünya görüşüne sahip bireyler olmalarını sağlamak, ulusal kültürümüzün ve dilimizin evrensel kültür içinde korunarak geliştirilmesine ve zenginleştirilmesine katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla Türk Dili I dersinde; dillerin ortaya çıkışı, köken ve yapı bakımından dünya dilleri, Türkçe’nin dünya dilleri arasındaki yeri, Türkçe’nin tarihsel gelişimi, yapı bakımından Türkçe, sözcükleri kök ve eklerine ayırma ve sözcük türetme çalışmaları, anlatım bozuklukları, dilekçe yazma, özgeçmiş hazırlama gibi konular işlenmekte; dersin amacını desteklemek üzere çeşitli romanlar, şiir kitapları, deneme kitapları okunup incelenmektedir.

Bilişim Teknolojisi I (1+1) 2
Bilgisayar ve bilgisayar sistemlerinin tarihi gelişimi, bilgisayarın bugünkü kullanım alanları, bilgisayarın yapısal parçaları, İnternet, e-Mail, çeşitli organizasyonlarda bilişim teknolojisinin getirebileceği olası değişiklikler. MS-DOS 'a giriş, en çok kullanılan DOS kom utları, Windows İşletim Sistemi, MS Word; dosya yaratma, kaydetme, açma, dosyalar üzerinde çeşitli değişiklikler yapabilme, kopyalama, yapıştırma, uzun dosyaları idare edebilme, tablolar. MS Power Point sunu programı; Slayt hazırlanması, var olan slaytlar üzerinde değişiklikler yapma, zaman ayarlamaları, tablolar ve grafiklerin kullanımı, sunu programlarının Web üzerinden yayınlanması.

Yabancı Dil – I (4+0) 4
Kelime bilgisini, kelimeleri konulara göre gruplayarak genişletme, akademik ve bilimsel makale ve rapor yazma becerisini geliştirme, dinleme becerisini geliştirmeye yönelik, intensive, extensive, exposure ve task – listening çalışmalarından yararlanma ve lecture dinlerken not alma gibi stratejilerin uygulanması, belli güncel konular üzerinde tartışma, sunuş yapma ve konuşma hazırlama, akademik ve mesleki metinlerin literal, inferential, critical ve appreciative anlamayı geliştirme.

Temel Sanat Eğitimi I (1+3) 3
Görsel tasarım ilkelerini kavratmak. Zıtlık, egemenlik ( odak noktası ) görsel denge, görsel ritm, şekil - zemin anlatımlarını vermek. Görsel tasarım ögelerini kavratmak. Nokta, çizgi, renk, biçim, yüzey vs. ögelerini vermek. Açık - koyu, leke, ışık - gölgenin resimdeki yeri ve önemini kavratmak.Temel formların özelliklerini kavratmak.Çevresini inceleyen, araştıran, ayıklayan gözle bakmasını bilen, irdeleyen bir kişilik yaratmak. Plastik Sanatlar, Görsel Dili Oluşturan Temel Elemanlar, İlkeler ve Işık: Doğal obje üzerinde ışık gölge, Yapay objeler üzerinde ışık gölge, Karakalem ile etüdler, Füzen ile model; Nokta: Noktanın tanımı, Olanakları, Karakterleri, Düzenlenmesi, Düzenli ritm, Düzensiz ritm; Çizgi: Çizginin tanımı, Olanakları, Doğal çizgi değerleri ve işlevleri, Kalemle, Mürekkep ile boya ile çizgi araştırmaları; Doku: Dokunun tanımı, Doku araştırmaları, Yapay dokular, Doğal dokular, Aktüel dokular, Yüzeyde doku, Üç boyutta doku.

Grafik Desen –l (1;2)2
Çizgi; Çizgi Değerleri, çizginin plastik kullanımı Ahenklerine ait plastik bilgiler; Gövdelerde hareket planları, Gövde çizimleri, Maslar, Gövdenin kübist formu, Geometrik sadeleştirilmiş hareketli fonksiyonlu figürler; Portre çizimleri, Portrede; Figüre kimlik kazandırma, Figüre hareket kazandırma, Skeçler, Hızlı çizim teknikleri, Figürü giyimle bütünleştirme.

Tipografi –l (1+2) 2
Tipografinin Tanımı ve Grafik Tasarım Açısından Önemi: Tipografinin tarihsel gelişimi, Yazının doğuşu ve ilk alfabeler, Latin alfabesinin baskının bulunuşuna kadar olan gelişimi, Baskının ve baskı yazıların gelişimi, 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyılda tipografi; Tipografiyle İlgili Temel Terimler: Harfin anatomisiyle ilgili terimler, Yazı karakteri, Yazı karakteri ailesi, Yazı karakteri ağırlık ve stilleri, Font, Yazının ölçülendirilmesi, Espas, Espasta uyulması gereken kurallar, Harf espası, Kelime espası, Satır espası, Negatif espas, Göz ortası, Espasta özel durumlar.

Grafik Tasarımı I (2+0) 2
Tasarım nedir tasarım dalları nelerdir? Tasarım süreci, ilkeleri nelerdir ? Görsel kimlik tasarımı nedir ? Grafik Tasarımın uygulama alanları nelerdir ? konu başlıklarının detaylı anlatımı.

Sanat Tarihi –l (3+0) 3
Sanat ve Sanatçı Kavramları; Tarih Öncesi Çağlardan Orta-çağ Sonuna Kadar Sanatın Toplumsal-Siyasal-Kültürel Değişimlerdeki İşlevi Etkileşimi; Dönemlere Göre Biçim Üslup Özelliklerinin Gelişimi; Güzellik-Estetik Kavramları ve Antik Çağın Somut Örnekleri; Doğu-Batı Sanat Anlayışlarının, Felsefelerinin Karşılaştırılmalı Değerlendirilmesi; Din-Sanat ilişkilerinin Somut Örnekler Olan Yapıtlarda İncelenmesi; Genel Kaynak Kitapların Tanıtımı. Geniş anlamda, insan tarafından tasarlanmış ve doğanın ürünü olmayan kullanım nesnesinden bilgisayar grafiğine kadar her türlü imgenin yaratım koşulları incelenir. Sanat Tarihi’nin temelini oluşturan görsel sanatların bileşenleri, bu alanın terim ve kavramları temel kavramlara başvurularak tanıtılır. Bu kapsamda imgenin yaratılmasında kullanılan teknikler (resim, heykel, gravür, mozaik, vitray, v.b) ve kavramlar (biçim, içerik, biçem, v.b) ele alınır.

II. Yarıyıl
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II (2+0) 2
Yeniden Düzenleme Dönemi (Türk Devrimi) Cumhuriyetle Girilen Dönem (Siyasal, Toplumsal, Askeri ve Ekonomik, Hukuksal, Kültürel, Tüm Değişiklikler). Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Dış Politikası (Yapılan Tüm Antlaşmalar ve Paktlar, Atatürk İlkeleri ve Atatürk'ün Dayandığı Bütünleyici İlkeler. Türk Devrimi'nin Ulusal ve Evrensel Değeri.

Türk Dili II (2+0) 2
Anadilini doğru kullanma becerisini kazandırmak; bu beceriyi kazanarak üniversiteye gelmiş olan öğrencilerin de bu alandaki yeteneklerini geliştirmek amacıyla düşünce üretme ve düşündüğünü yazmanın esas olduğu derste, noktalama işaretleri ve imla kuralları, kompozisyon kuralları, yazı türleri örneklerle ele alınmakta ve bunlarla ilgili yazma çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca çeşitli romanlar, şiir kitapları ve tiyatro eserleri okunmakta ve incelenmektedir. Sınıfta okuma tiyatrosu yapılarak, çeşitli diksiyon teknikleri ile uygulamalı vurgu ve tonlama dersleri yapılmaktadır.

Bilişim Teknolojisi - II (1+1) 2
MS-Excel; çalışma kitapları, hücreler ve sayfalar, verilerin kaydı, işlenmesi, süzme, sırlama, grafikler, formüller, hesaplama yöntemleri. Acces'e giriş, veri tabanı kavramı, sorgulama mantığı ve yöntemleri, form düzenleme, Excel ve Acces arasında bağlantı kurma ve geçişler yapma. Web sayfası hazırlama, Dream Weaver; sayfa düzeni, site oluşturma, dosya transferi (FTP), Web sayfaları üzerinde görsel animasyonlar.

Yabancı Dil –II (4+0) 4
İşletme terminolojisini genişletme, akademik ve mesleki İngilizceyi dilin dört becerisini kullanarak geliştirme ve ileri seviyeye ulaştırma, Process Approach tekniğiyle akademik paper yazma ve geliştirme, intensive, extensive, speed reading tekniğinin uygulanması.

Temel Sanat Eğitimi II (1+3) 3
Perspektif temel terimlerini, resimdeki önemini, perspektif ilkelerini kavratmak. Dokusal çalışmaların görsel anlatımdaki yeri ve önemini kavratmak. Resimsel anlatımda insan unsurunun biçimsel yapısını, önemini vurgulamak Bir, iki, üç ve çok boyutlu görsel şekillendirme ve görsel anlatım ögelerinin şekillendirme ve anlatım olanaklarını deneyerek, araştırarak tanımasını sağlamak. Doğal ve yapay dünyanın nesnel varlıklarını gözlemesine, gözlediklerini görsel anlatım ögeleri ve teknikleriyle yeniden şekillendirmesine ve anlatmasına olanak sağlamak.Şekillendirici çalışmaların deneme, araştırma ilkelerini kavratmak. Görsel tasarım elemanlarının ve ilkelerinin farklı alanlarla-disiplinlerle ilişkilendirilmesi ve tasarıma yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi. Renk: Rengin tanımı, Ana renkler, Ana ara renkler, Ara renkler, Renk skalası, Renk psikolojisi, Renk form ilişkisi, Renk fonksiyon ilişkisi, Renk kontrastları, Tamamlayıcı kontrast, Simultane kontrast, Yalın kontrast, Sıcak soğuk kontrast, Miktar kontrastı, Açık koyu kontrastı, Kalite kontrastı; Strüktür: Tanımı, Mobil eleman, Form tekrarı, Yüzeysel strüktür, Üç boyutlu strüktür, Çağrışımlı form, Form üretme; Tasarım İlkeleri: Kompozisyon, Benzerlik, Denge, Yönler, Sık seyrek, Açık koyu, Büyük küçük, Dolu boş, Zıtlık organik, İnorganik, Tekrar.

Grafik Desen –ll (1+2)2
Çizgi; Düz çizgi, Yuvarlak (Oval) çizgi, Spiral çizgi, Çizgilerin uyumları, Ahenklerine ait plastik bilgiler; Gövdelerde hareket planları, Gövde çizimleri, Maslar, Gövdenin kübist formu, Geometrik sadeleştirilmiş hareketli fonksiyonlu figürler; Portre çizimleri, Portrede kroki; Figüre kimlik kazandırma, Figüre hareket kazandırma, Skeçler, Hızlı çizim teknikleri, Figürü giyimle bütünleştirme.

Tipografi-ll (1+2)2
Harflerin Anatomisiyle İlgili Bilgiler; Majiskül, Miniskül Harflerde Anatomik Yapılarına Göre Gruplamalar; Göz Aldanmaları; Yazıda Siyah-Beyaz (Bold, Light) Etkisi; Kesik Uçla Anglez Yazı Çalışmaları; Değişik Malzemelerle (Kurşun, Kömür, Renkli Kalem-Fırça-Tahta Parçaları-Pamuk v.s.) Kaligrafi Çalışmaları; Tipografik Elemanları Kullanarak (Tekrarlar ve Kesitler) Resim Oluşumu Çalışmaları; Kaligrafi-Resim ilişkisi.

Grafik Tasarım II (2+0) 2
Kavramları görselleştirme alıştırması. Bir kavram seçerek soyutlama alıştırması. Yapılan çalışmaların öğrencilerle beyin fırtınası yapılarak tartışmaya açılması. Amblemler üzerine değerlendirme: anlaşılabilirlik, soyutlama, sadelik, heyecan ile ilgili eskiz ve taslakların incelenmesi, değerlendirilmesi ve geliştirilmesi.. ayrıca renkli fon kartonu zemin olarak düşünülerek yeni bir ürün tanıtımının yapılması. Kolaj yöntemiyle marka tanıtımı. Gazete İlanı Tasarımı atölye içinde uygulama.
Sanat Tarihi-ll (3+0)3
Modernizm ve modernite, 20. yüzyılın değişen kültürel, politik ve endüstriyel yapısı bağlamında ele alınır. Bu bilgiler, sanat yapıtlarını anlama ve çözümlemede kullanılarak görme biçimleri, renk anlayışları, teknikleri, temsil, konstrüksiyon, işlev, vb. sanatsal konular üzerinde durulur. Fovizm, Ekspresyonizm, Kübizm, Fütürizm, Konstrüktivizm, Dada hareketi, Sürrealizm gibi sanat akımları tanıtılır.

İKİNCİ YIL
III Yarıyıl
Bilgisayarlı Grafik Tasarım-I (1+4) 3
Adobe Photoshop Cs2 Kullanarak Grafik Yeteneklerini Geliştirmek Ve Sayısal Ortamda Çalışabilmek. Öğrenciler, Bu Derste Grafik Tasarım Yeteneklerini Ve İlgilerini Geliştirecek Ve Adobe Photoshop Cs2 Yazılımını Kullanarak Her Türden Grafik Eserler Hazırlayacaklardır.

Bilgisayarlı Yazı Tasarımı I (1+3) 3
Tipografik Tasarım: Tipografi, Yazı karakterleri, Font, Fontographer, Tasarım; Harf Anatomisi: Romen karakterler, Serif, Sans-Serif, İtalik, Majiskül, Miniskül, Gövde; Yazının Evrimi: Duvar yazıları, Sümerler, Hiyeroglif, Fenike uygarlığı, Yunan ve Roma uygarlıkları, Rönesans, Gotik Tarz, Endüstri devrimi; Yazı Karakterlerinin Sınıflandırılması: Eski tarz, Geçici, Modern, Çağdaş, Dekoratif karakterler; Yazı Karakteri Tasarımı: Font tasarımı, Fontların türkçeleştirilmesi, Punto, Optik değerler, Kontrast, Condensed, Extended, Macromedia Freehand, Adobe Illustrator, Elektronik ortamda yazı karakteri tasarlanması.

Özgün Baskı Resim l (1+2) 2
Baskı Resim: Resmin tarihçesi, Yerli ve yabancı baskı resim sanatçıları, Ünlü yapıtların incelenmesi; Baskı Resim Teknikleri: Monotype baskı, Malzeme baskı, Şablon baskı, Pozitif baskı, Negatif baskı, Doğal ve yapay gereçlerle tek ve çok renkli baskılar, Şablon baskı, Tek ve iki kalıpla, Tek ve çok renkli baskılar; Baskı Uygulamaları: Etüd çalışmaları, Doğadan, İç mekanda, Objeden yapılan etüdlerden siyah-beyaz düzenlemeler ve renkli baskı uygulamaları; Yorum: Doğal objelerden yorumlar.

Fotoğraf –l (1+1) 2
Amatör fotoğrafçılıktan, dialar yardımıyla profesyonel anlamda fotoğrafik düşünebilme, teknik estetik ayrımından öte, bir biri ile sürekli bir etkileşimde bulunan bu kavramların taşıdığı dünyaya bakış açısını irdelemek dersin amacıdır. Ayrıca ders kapsamında fotoğraf üzerinde düşünce ve tartışmalar, teknik fotoğraf bilgileri, basın fotoğrafçılarının kullandığı malzemeler, fotoğraf seçimi ve kadrajlama tartışılacaktır. Fotoğrafçılığın Tarihçesi, Fotoğraf Sanatı ve Optik Psikolojisi, Reklam ve Tanıtım Fotoğrafçılığı. Ayrıca, ders kapsamında fotoğraf üzerine düşünce ve tartışmalar, teknik fotoğraf bilgileri, basın fotoğrafçılarının kullandığı malzemeler, fotoğraf seçimi ve kadrajlama tartışılır Temel Kamera Kullanımı, Enstantane Hızları, Diyafram, Odak Uzunlukları Ve Kompozisyon Öğretilir. Moda, Belgesel Ve Sanat Fotoğrafları Gibi Fotoğrafçılığın Çeşitli Alanları Tartışılır.

Grafik Desen –lll (1+2)2
Desen teknikleri dersi, gözleme dayalı, canlı ve cansız modelden her türlü malzeme kullanarak desen çalışmaları yapabilme ve bu çalışmalar temelinde kişisel yorumları kapsar. Doğru görme gördüğünü çizebilme ve özgün bir biçimde yorumlayabilme, form bilgisini zenginleştirme; yaratıcı düşüncelerini uygulama ve görselliğe aktarabilecek birikimi edinme amaçlanır. Birden fazla çizim malzemesi kullanarak uygulama çalışmaları yapılır.
Grafik Animasyon-I (1+3) 3
Resim dosyaları, resim hazırlama ve düzenleme, animasyon hazırlama ve düzenleme, animasyonları ve resimleri web ortamında kullanma. Resim kaydetme formatlarını ve özelliklerini anlayabilme. Resim dosyalarını açıp, düzenleyebilme Animasyon mantığını anlayabilme, oluşturabilmek için gerekli çizim nesnelerini kullanabilme ve bunları animasyona dönüştürebilme Bu Ders, Öğrencilerin, Öykü Panoları Hazırlama, Animasyon Hazırlamada Zamanlama, Animasyonları Televizyon, İnternet Ve Sinema Gibi Ortamlarda Gösterim İçin Doğru Formatların Kullanımı Gibi Konularda İleri Düzey Yetileri Ve Zaman Kazanma Stratejilerini Edinmelerini Sağlayacaktır.

Grafik Sanat Tarihi (2+0)2
Bağlamsal Güçleri, Şekil Tarzlarını, Yönelim Ve Tatları Tanıtan Bir Görsel Tarih Dersidir. Geçmişin Öncülerini; Kültürel Olayların, Teknolojinin Ve Felsefenin Tasarımı Nasıl Etkilediğini Keşfetmeyi Amaçlamaktadır. Bu Ders, İlk Günlerinden Iı. Dünya Savaşı’na Kadarki Dönemde Grafik Tasarımın Dönüm Noktaları, Tarzları, Yönelimleri Ve Öncü Sanatçıları Üzerinde Yoğunlaşmaktadır. Öğrencilerin Kendi Tasarım Çözümlerini Bu Anlayışla Şekillendirmektedir. Modernizmi Hazırlayan Sanat Hareketleri ve Grafik Ta-sarım; Arts and crafts hareketi, Tipografik devrimler, Yazı tasarımcıları, Yazı karakterlerinin sınıflandırılması, Art nouveau ve çağ dönümü; 20. yy. Başında Tasarımı Yönlen-diren Sanat Hareketleri; Kubizm, Fütürizm, Dadaizm, Sürrealizm, I. Dünya savaşında afiş, Rus süprematizmi ve konstrüktivizm, De stijl hareketi, Bauhaus.

Teknik Resim (1+2) 2
Teknik Resim nedir, Grafik teki yeri ve önemi, tenik resim ekipmanları ve çizim aparatları, çizim malzemeleri ve kullanımı, basit temel çizimler, çizgi uygulamaları, ölçek, tasarı geometriye giriş, uzay ve düzlemler, görünüş, basit düzlemsel nesnelerin görünüşleri, basit hacimsel nesnelerin görünüşleri, örnek uygulamalar, kompleks nesnelerin görünüşleri, örnek uygulamalar, görünüş tamamlama, perspektif çizimine giriş, kesit alma, basit nesnelerden kesit alma, kesit alma yöntemleri, kompleks nesnelerden kesit alma, ölçülendirme.

IV Yarıyıl
Bilgisayarlı Grafik Tasarım-II (1+4) 3
Freehand mx kullanarak grafik yetilerini geliştirmek ve basıma hazır grafik ürünleri ortaya çıkarmak.Öğrenciler bu derste grafik tasarım yetilerini geliştirme olanağı bulacaklardır. Her türden grafik baskı ürünlerini freehand mx yazılımı kullanarak sayısal ortamda hazırlayacaklardır.

Bilgisayarlı Yazı Tasarımı II (1+3)3
Tipografik Tasarım: Tipografi, Yayın grafiği ve tipografi, Tipografi ve kurumsal kimlik ilişkisi; Günümüzde Yazı Karakterleri: Endüstri devriminden günümüze yazı karakterlerinin biçimlenmesi, Modernizm, Post-Modernism, Trendler, Güncel yaklaşımlar; Yazı Karakteri Seçimi: Yayın grafiğinde tipografik tercihler, Kurum kimliği ve tipografi, Tipografi ve renk ilişkisi; Yazı Karakteri Tasarımı ve Uyarlanması: Güncel yaklaşımların incelenmesi ve yorumlanması, Font tasarımı, Fontların Türkçeleştirilmesi, Macromedia Freehand, Adobe Illustrator, Elektronik ortamda yazı karakterinin tasarlanması ve çeşitli medyalara uyarlanması.

Özgün Baskı Resim –ll (1+2)2
Doğal ve yapay gereçlerle tek ve çok renkli baskılar, Şablon baskı, Tek ve iki kalıpla, Tek ve çok renkli baskılar; Baskı Uygulamaları: Etüd çalışmaları, Doğadan, İç mekanda, Objeden yapılan etüdlerden siyah-beyaz düzenlemeler ve renkli baskı uygulamaları; Yorum: Doğal objelerden yorumlar.

Fotoğraf II (1+1)2
Fotoğraf ile ilgili tarihsel ve teknik ön bilgiler. Fotoğraf ve mekan. Mimari fotoğraf, iki ve üç boyutlu konuların fotoğraflanması ve sorunları, perspektif ve sorunları, netlik ve pozlandırma, ton-doku sorunu, İç mekan ve sorunları, doğal ışık kullanımı ve doğal ışığa ek aydınlatma, özel aydınlatma konuları. Kopyalama ve çoğaltma fotoğrafları. Sanatsal bir anlatım olarak fotoğraf. Çağdaş sanatın gelişiminde fotoğrafın etkinliği ve yeni bir estetik anlayışın gelişimi. Fotoğraf ve uygulama, karanlık oda ve baskı.

Grafik Desen –lV (1+2)2
Grafik –lll’ün devamı olarak dersler işlenir. Desen teknikleri dersi, gözleme dayalı, canlı ve cansız modelden her türlü malzeme kullanarak desen çalışmaları yapabilme ve bu çalışmalar temelinde kişisel yorumları kapsar. Doğru görme gördüğünü çizebilme ve özgün bir biçimde yorumlayabilme, form bilgisini zenginleştirme; yaratıcı düşüncelerini uygulama ve görselliğe aktarabilecek birikimi edinme amaçlanır. Birden fazla çizim malzemesi kullanarak uygulama çalışmaları yapılır.

Grafik Animasyon ll (1+3) 3
Bu Ders, Öğrencilerin, Öykü Panoları Hazırlama, Animasyon Hazırlamada Zamanlama, Animasyonları Televizyon, İnternet Ve Sinema Gibi Ortamlarda Gösterim İçin Doğru Formatların Kullanımı Gibi Konularda İleri Düzey Yetileri Ve Zaman Kazanma Stratejilerini Edinmelerini Sağlayacaktır. Başlangıç Düzeyinden İleri Düzeylere Kadar Animasyon Üretiminde Flash Mx Yazılımı kullanılır.

Mitoloji(2+0)2
Mythos, Epos, Logos kavramlarının anlatımı. Mitoloji kavramının tanıtılması ve arkeoloji ile mitoloji arasındaki ilişkinin açıklanması tanıtılmasıyla başlayan bu derste daha çok Klasik Yunan mitolojisi üzerinde yoğunlaşılacaktır. Ayrıca bu derste diğer dünya kültürleri mitolojilerinin birbirleriyle olan bağlantıları ve bunun Klasik Yunan mitolojisini etkileri irdelenecektir. Yunan ve Roma Mitolojisinde tanrılar, kahramanlar, belli başlı mitolojik kişilikler ve bunların öyküleri yanı sıra bunların bu kültürlerin sanatında çok önemli rol oynayan mitolojik anlatımların sanat eserlerinde nasıl yansıdıkları anlatılacaktır.

Estetik ve Sanat Felsefesi (2+0) 2
Estetik Kavramı: Güzel, Doğadaki ve sanattaki güzel, Günlük kullanımda estetik kavramı; Sanattaki Güzel: Sanattaki güzel kavramı, Sanatta çirkinlik kavramı, Zaman içerisinde güzellik anlayışının değişimler göstermesi, Sanat eserinin bir öğesi olarak estetik; Estetik Ölçüleri: Antikçağ felsefesi ve estetik, Rönesans ve estetiğin öğeleri; Yeni Zamanlar: Estetik ve işlevsellik.

ÜÇÜNCÜ YIL
V Yarıyıl
Web Tasarımı –l (1+3) 3
Web nedir? Html nedir? Html Sayfalarının Hazırlanması: Dosya isim ve eklentileri, Görüntü formatları, Web sitesi yapısı, Font kullanımı; CyberStudio program: Ana pencere, Palet hakkında, Kontrol paleti, Araç kutusu, Site penceresi; Yeni Site Oluşturma: İlk sayfayı oluşturma, Başlık, Rehber, Metin, Resim, Renk Paleti, Arka plan rengi ve resmi, Bağlantılar, Öngörüntü, Browser kullanımı, Site haritası, Bağlantı kontrolü, Sitenin server' e yüklenmesi.

Ambalaj Tasarımı –l ((1+2)2
Basit Ambalajlama Uygulamaları: Etiket, Form, Malzeme seçimi ve ilişkileri; Malzeme Tanıtımları; Ambalaj Tasarımında Ergonomi; Endüstriyel Ambalajlama Teknikleri; Fonksiyonel Ambalaj Teknikleri; Alternatif Malzeme Seçimi: Cam, Plastik, Ahşap kutular; Sektörel Faktörler; Ambalaj ve Renk: Renk ve psikoloji ilişkisi, Renk ve hedef kitle ilişkisi.

Grafik Tasarım Proje –l (1+3)3
Bu derslerde bir grafik tasarımcısının her türlü tasarım sorunuyla ilgili temel bilgi ve deneyimler üzerinde atölye uygulamaları yapılıp, öğrencilere marka ve reklam tanıtımı proje çalışması ödevleri verilir.

Masaüstü Yayıncılık (1+2)2
Masaüstü yayıncılığın tanımı, önemi ve gelişimi. Sayfa mizampaj, çizim ve görüntü işleme programlarının tanıtılması. Sektörde güncel olarak kullanılan en az iki dizgi ve sayfa düzenleme yazılımının (QuarkXPress, CorelDraw, PageMaker v.b.) öğretilmesi. Bilgisayarda dizgi ve sayfa tasarım uygulamaları. Dizgi ve sayfa düzenleme programlarından veri transferi uygulamaları. Matbaa Filmciliği Filmin tanımı ve önemi. Orijinal türlerinin kavranması ve tanınması. Baskı sistemlerine göre film çeşitleri. Tram kavramı ve türleri, baskı sistemlerine, baskı altı malzemesine, kalıba ve işe göre tram seçimi. Film çıkış sistemlerinin kavranması. Film pozlandırma ve film banyo makinalarının çalışma prensipleri, güncel film pozlandırma ve banyo cihazları. Film densitometreleri ve kullanım alanları. Filmlerde ortaya çıkabilecek hatalar, önleme ve çözüm yolları. Grafik Tasarımın Oluşum ve Üretiminin Elektronik Ortam-da ve Dışında İzlediği Yollar; Bilgisayar Öncesi Çalışma-lar: Sayfa rehber çizgilerinin ve görüntü arşivinin oluşturul-ması; QuarkXPress Programı: Sayfa özelliklerinin ayarlanması, Görüntü ve metin çağırma, Master sayfa oluşturulması ve özellikleri, Kütüphane, Kelime ve paragraf ayarları, Renk özellikleri, Baskıya hazırlık.

Çağdaş Sanat Kuramları (2+0) 2
Sanat ve Sanatla İlgili Kavramlar: Sanat, Sanatçı, Alıcı, Sa-nat eseri; Sanat: Sanatın tanımlanması, Sınıflandırılması, Sanata tarihsel süreçten bakılması, Sanatla ilgili kuram ve kavramların incelenmesi; Sanatçı: Sanatçının toplumdaki yeri, Toplumla ilişkisi, Yaratma eylemi ve yaratma süreci; Alıcı: Sanat eseriyle ilişkisi, Bu ilişkiyi etkileyen toplumsal ve psikolojik faktörler; Sanat Eseri: Bir ürünün sanat eseri olabilmesi için gerekli nitelikler, Sanat eserini oluşturan öğeler.

Sanat Sosyolojisi (2+0) 2
İlk aşamada sanat sosyolojisinin temel ilgi alanı, metodu ve temel yaklaşımlar tartışılmaktadır. Sanatın sosyolojik perspektif açısından olgusal özellikleri, sanat ve sanatçının toplumsal koşullar bağlamında değişen konumu, statüsü, anlamı, rolü ve toplumsal evrim sürecinde sanat nitelemesi ve estetik değerler irdelenmektedir ve sanat nitelemesinde estetik değerlerle diğer sosyal kurumlar arası (ekonomi, siyaset,din , vb gibi) ilişkiye bakılmaktadır. Sanatın evrenselliği sorunsalı tartışılmakta ve bu çerçevede literatürdeki belli başlı teoriler incelenmektedir. II. Aşamada sanatın orijini ve fonksiyonları üzerine temel teorik bakış açıları tartışılmaktadır. Derste sanat nitelemesinin açık uçlu paradoksal bir vaziyet alış sergilediğinin anlaşılmasına özel bir önem verilmektedir.

İllüstrasyon –l (0+3)2
Grafik tasarım alanlar, Yayın grafiği alanında kullanımı, Endüstri grafiği alanında kullanımı; Örneklerin Analizi; İllüstratif Anlatım Teknikleri: Teknik malzemenin tanıtımı, Guaj, Suluboya, Akrilik boya, Ekolin boya, Kuru pastel, Airbrush denemeleri, Maske tekniği ile uygulama; İki ve Üç Boyutlu Objeler Üzerinde İllüstratif Çalışma: Işık, Gölge, Perspektif; Çocuk Kitaplarını Resimleme; Kitap Kapağı Resimleme uygulamaları yapılır.

VI Yarıyıl
Web Tasarımı –ll (1+3) 3
Eğitim Amaçlı Web Sayfası Tasarlamanın Kuramsal Temelleri ve Önemi; Eğitim Amaçlı Web Sayfası Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar ve İlkeler; Eğitim Amaçlı Web Sayfasını Değerlendirmede Kullanılan Ölçütler ve İlkeler; Eğitim Amaçlı Etkileşimli Web Sayfası Tasarımını Yapma; Web \ FTP Server'a Dosya Transferi Yapma ve Dosya Özelliklerini Değiştirme; WebCT, WebQuest, Blackboard vb. Programlara Erişim ve Bu Programların İletişim Özellikleri; WebCT, WebQuest, Blackboard Programlarını Eğitim Amaçlı Olarak Tasarlama ve Konuları Sunuma.

Ambalaj Tasarımı –ll (1+2)2
Boyutlu Tasarım: Etiket tasarımı, Ambalaj tasarımı ve renk ilişkileri, Kutu form tasarımı; Kağıt: Kağıtta fiber, Kağıt çeşitleri ve gramajları, Kesme ve katlama teknikleri, Kağıdın kesme ve katlanma ile ilgili imkanları ve sınırlamaları; Sektörel Faktörler: Konu ve sanayi sektörü bazında yapılan tercihler ve var olan sınırlamalar; Kutu Üretimi: Kutu formlarının incelenmesi, Amaca yönelik kutu ebat tespiti, Malzeme seçimi ve sağlamlık, Serigrafik baskı, Elektronik ortamda çıkış alınması ve maket yapımı

Grafik Tasarım Proje -II (1+3) 3
Grafik Tasarım Mecraları: Afiş, Broşür, POP malzemeleri tasarımı, Dergi kapak tasarımı, Kitap kapağı tasarımı, Tanıtım platformu; Kampanya Çalışması: Grafik tasarım çalışmalarının kampanya paralelinde tasarımı, Tasarım çalışmaları arasındaki iletişim, Bütünlük ilkesi; Kampanya Kimliği: Tasarımların akılda kalıcı görsel kimlik yapısına ulaştırılması, Tasarımları arasındaki değişmezlerin kimlik işlevi adına kullanımı.

Reklam Grafiği (1+2)2
Grafik Tasarımın uygulama alanlarına aktarılmasında tasarlama ve görsel iletişim faktörlerinin tanıtılması, temel bilgilerin verilmesi ve bu alanda uygulamaların yaptırılması.

Göstergebilim (0+3)2
Göstergebilime Giriş; Göstergebilim ve Dilbilim; Genel Göstergebilim İlkeleri; Yazınsal Göstergebilim; Yazınsal Göstergebilime İlişkin Örnek Çözümlemeler; Göstergebilim ve İmge; Göstergebilimsel İmge Çözümlemeleri; Resim Göstergebilimi ve Çözümleme Örnekleri; Göstergebilim ve Güzel Sanat Dalları; Göstergebilim ve Performans Sanatları; Bu Dallara İlişkin Çözümlemeler; Göstergebilimin Eleştirisi.

Işık ve Renk Bilgisi (2+0)2
Rengin tanımı, rengin görülmesi, ışık, cisim, spektral veri, gözlemci, gözün yapısı, rengin algılanması, rengin fiziksel olarak algılanması, rengin psikolojik olarak algılanması, rengin fizyolojik olarak algılanması, matbaacılıkta kullanılan renk karışım modelleri, additive, subtractive, tramlama yöntemi ve amaç, Rengin ölçümü, Stimulus, tristimulus, spektral veri ile tristimulusun karşılaştırılması, rengin kalarimetrik özellikleri, rengin boyutları, kromatik renk bileşen sistemi, Hue, saturation-Chroma, Brightness-Lightness, Rengin algılanmasında yüzey özellikleri gloss, sexture, luster, CIE LAB renk tolerans metotları, eliptik renk tolerans metodları, renk evrenleri, CMYK, RGB, CIE, XYZ, Lab, LCH, HSB, Baskıda renk uzaklığının belirlenmesi, renk yönteminin amacı, renk birbirine uygunluğu, renk evreni dönüşümü, grafik tasarımlarda kullanılan renklerin yorumlamaları.

İllüstrasyon –ll (0+3)2
İllüstrasyon Tanımı: Grafik tasarım içinde illüstrasyon, Grafik tasarımda kullanıldığı alanlar, Yayın grafiği alanında kullanımı, Endüstri grafiği alanında kullanımı; Örneklerin Analizi; İllüstratif Anlatım Teknikleri: Teknik malzemenin tanıtımı, Guaj, Suluboya, Akrilik boya, Ekolin boya, Kuru pastel, Airbrush denemeleri, Maske tekniği ile uygulama; İki ve Üç Boyutlu Objeler Üzerinde İllüstratif Çalışma: Işık, Gölge, Perspektif; Çocuk Kitaplarını Resimleme; Kitap Kapağı Resimleme.

DÖRDÜNCÜ YIL
VII Yarıyıl
Grafik Tasarım Proje –III (1+3)3
Bu derslerde bir grafik tasarımcısının her türlü tasarım sorunuyla ilgili temel bilgi ve deneyimler üzerinde atölye uygulamaları yapılıp, öğrencilere marka ve reklam tanıtımı proje çalışması ödevleri verilir. Öğrencilerden özgün tasarıma dönük projeler istenir ve bu çalışmalar bilgisayar üzerinde uygulamalı yaptırılır. Grafik Tasarım proje ll’nin devamıdır.

İleri Düzey Bilgisayar Grafiği –l (1+3)3
Bu ders kapsamında bilgisayarın çoklu ortam özellikleri kullanarak yapılan CD, web sayfası gibi etkileşimli tarsım alanlarında, ileri düzey projeler gerçekleştirilecektir.

Portfolyo ve sergileme yöntemleri (1+1) 2
Bu derslerde öğrencilere kendi diploma projelerini nasıl sergileyebileceklerine yönelik kuramsal bilgiler verilir ve tüm tanıtım malzemeleri ile beraber sergi uygulamaları yaptırılır.

Deneysel Tasarım (1+2)2
Reklam piyasasının istemlerinden farklı olarak, öğrencilerin deneysel keşifler aracılığı ile kendi yaratıcı yeteneklerini ön plana çıkarmaları bu derste istenmektedir. Ayrıca günümüzün tasarımcıları ayrıntılı olarak incelenerek, öğrencilerin kendi anlatım tarzlarını bulmaları sağlanmaktadır.

Mesleki Yabancı Dil- I (İng. ) (1+1)2
Bu dersin ana amacı öğrencilerin eğitim gördükleri alanlar hakkındaki terimleri tanımalarını ve konularına yönelik literatürü takip etmelerini kolaylaştırmayı sağlamaktır. İngilizce 252 dersi, öğrencilerin bir sonraki dönem alacakları İngilizce 351 dersinin ön koşuludur. Bu dersten başarılı olamayan öğrenciler İngilizce 351 dersini alamazlar.

Seçmeli Dersler

VIII Yarıyıl
Grafik Tasarım Proje IV (1+3)3
Bu derslerde bir grafik tasarımcısının her türlü tasarım sorunuyla ilgili temel bilgi ve deneyimler üzerinde atölye uygulamaları yapılıp, öğrencilere marka ve reklam tanıtımı proje çalışması ödevleri verilir. Öğrencilerden özgün tasarıma dönük projeler istenir ve bu çalışmalar bilgisayar üzerinde uygulamalı yaptırılır. Grafik Tasarım proje lll’ün devamıdır.

İleri Düzey Bilgisayar Grafiği –ll (1;3) 3
Bu ders kapsamında bilgisayarın çoklu ortam özellikleri kullanarak yapılan CD, web sayfası gibi etkileşimli tarsım alanlarında, ileri düzey projeler gerçekleştirilecektir.

Mezuniyet Projesi (1+5)4
Öğrenciler verilen konularda kendi grafik sanat eserlerini hazırlarlar. Bu ders, bu tür grafik tasarım uygulamaları için eleştirel ve teorik bağlamı ve pratik deneyim olanağını yaratır. Öğrenciler, bu derste kendi grafik tasarım yetilerini ve ilgilerini uygulama olanağı bulurlar ve kendi grafik projelerini ortaya çıkarırlar.

Mesleki Yabancı Dil (İng) – II (1+1)2
Bu ders İngilizce dersini takip etmektedir ve aynı amaçları içerir. İngilizce 252 dersinden başarılı olan öğrenciler bu dersi alırlar.

SEÇMELİ DERSLER
Sanat Kavramları (2+0) 2
Sanat ve Sanatla İlgili Kavramlar: Sanat, Sanatçı, Alıcı, Sa-nat eseri; Sanat: Sanatın tanımlanması, Sınıflandırılması, Sanata tarihsel süreçten bakılması, Sanatla ilgili kuram ve kavramların incelenmesi; Sanatçı: Sanatçının toplumdaki yeri, Toplumla ilişkisi, Yaratma eylemi ve yaratma süreci; Alıcı: Sanat eseriyle ilişkisi, Bu ilişkiyi etkileyen toplumsal ve psikolojik faktörler; Sanat Eseri: Bir ürünün sanat eseri olabilmesi için gerekli nitelikler, Sanat eserini oluşturan öğeler.

Sanat Eleştirisi (2+0) 2
Sanatta Eleştirisi, sanat ürünlerini okumaya ve tartışmaya dayalı bir derstir. Batı sanatı tarihi boyunca, sanatçıların ve eleştirmenlerin yaklaşım ve girişimleri, dersin çalışma konusunu oluşturur. Bu ders eleştirmenlerin ve sanatçıların kullandıkları terim ve kavramlara dikkat çekerek, sanat eleştirmenlerinin yaklaşımlarıyla sanatçıların yaklaşımları arasındaki olası farklılıklara odaklanır. Ders için, öğrenciler eleştirilerinin öznesi olacak bir sanatçı seçeceklerdir. Öğrenciler, modern sanatın temellerinin atıldığı İtalyan Rönesansı'ndan bugüne herhangi bir kombinasyon seçebilirler; ancak, dersin vurgusu çağdaş örnekler üzerinde olacaktır.

Uygarlık ve Kültür Tarihi (2+0) 2
Kültür ve uygarlık kavramı ve çeşitli kullanım biçimleri; mitoloji; günlük dilde kültür sözcüğü; kültürlü ve kültürsüz insan söylemleri; kültür tarihi; kültür tarihi araştırmalarının başlangıcı, düşünce tarihi ve kültür; kültür ve uygarlık; Doğu ve Batı uygarlık ve kültürü. Dünyanın Oluşumu ve Tarih Öncesi Çağlar; Eski Mezopotamya Tarihi ve Uygarlığı; Eski Mısır Tarihi ve Uygarlığı; Eski Anadolu Uygarlıkları; Orta Asya ve İran Uygarlıkları; Eski Yunan Uygarlığı; Roma Uygarlığı; Ortaçağlar Tarihi (5-15. Yüzyıl); Yeni Çağ’da Avrupa (15-17. Yüzyıl); Aydınlanma Çağı (18. Yüzyıl); Demokrasi Devrimleri ve Sanayi Devrimi; 20. ve 21. Yüzyıl: Savaşlar, Barış ve küreselleşme.

Reklam Fotoğrafçılığı (1+1) 2
Tanıtım ve Reklam Amacına Yönelik Fotoğraf: Küçük boy filmler ile fotoğraf tasarımı, Siyah-beyaz fotoğrafta reklama yönelik grafik yorumlar, Dış çekim görüntülerinin değerlendirilmesi; Stüdyo Çekimleri: Natürmort çekimler, Portre ışıklandırma ve çekim teknikleri, Röprodüksiyon, Yakın-plan çekimi, Çoklu pozlandırma (Double Exposure), Farklı ışık kaynaklarının kombine uygulaması, Orta ve büyük boyut stüdyo makinalarının bakımı ve kullanılması; Format özelliklerinin görüntü niteliğine etkileri, Filmlerin banyo ve baskı işlemleri.

İletişim ve Reklamcılık (2+0)2
Reklamcılığın tarihçesi, işlevi, reklamcılıkta sosyal ve ekonomik görünüş. Aktörel sorumluluk, psikolojik çekicilik. Pazarlama, medya araştırmaları, üretim çözümlemesi, yaratıcılık güdümlemeleri, şirket operasyonu. Reklam etiği, reklam uygulama ve teknik ve süreçleri. Öğrencilerin karşılaştırmalı reklam planları hazırlaması, pazarlama güdümlemesi ve reklam kampanyaları irdelenir.
İletişim nedir?, İletişim kurma nedenleri?,İletişim kategorileri. Görsel iletişim, Görsel iletişim ve yazı, Görsel iletişim kavramlarının irdelenmesi. İşaret nedir? Sembol nedir? Nerelerde kullanılır? İşaret ve sembollerin kullanım amaçları. İşaretlerle iletişim, Sembollerle iletişim, Sembolik olarak göz ve görsellik. Tasarım elemanı ve sembolik bir öğe olarak renk, Beyaz, Siyah, Kırmızı, Sarı, Mavi, Yeşil. Görsel iletişimde algılama ölçütleri, Çağrışım ilişkisi, Görsel algı ve Gestalt. Algılama ilkeleri, Figür arka plan ilişkisi, Eşbiçimli uygunluk. Algısal gruplama, Benzeşme – ayrışma, Sembollerin öyküsü. Yazı ve grafik tasarım, Tasarlanmış yazının sanatı; Tipografi, İşlevsel boyutuyla Tipografi Kültür olarak Tipografi. Tasarım süreci, Problemin tanımlanması, Bilgi toplama, Çözüm bulma.Tasarım ilkeleri; Ton, Renk, Doku, Biçim Ölçü, Yön. Denge, Orantı ve görsel hiyerarşi, Devamlılık, Bütünlük, Vurgulama. Tasarımın görselleştirilmesi, Taslak çalışmasının gelişim evreleri, Taslak türleri. Reklâm türleri, Reklamda araştırma ve planlama, Reklam metinleri, Reklamcılık ve sanat, Sayfa ile yazı arasındaki orantılar. Kitap, dergi, broşür tasarımında değerlendirme kriterleri Reklamcılıkla ilgili temel kavram ve terimlerin yanı sıra bir iletişim biçimi olarak reklamın diğer iletişim dallarıyla ilişkisini kurma becerisini öğrenciye kazandırmayı amaçlamaktadır. Ders kapsamında dünyada reklâmcılığın gelişimi ışığı altında Türkiye'de reklam sektörünün gelişimi irdelenmektedir.

Abdullah Şahin

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
89
Arkadaşlar listede olmayan ama grafik tasarım eğitimi verdiğiniz üniversite isimlerini burada yazarsanız bilgileri güncellemiş oluruz.

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@fazliyilmazz

İstanbul'da bir çok meslek yüksek okulunun yanısıra şu anda benim ders verdiğim İKMYO var. İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu demektir. Grafik Bölümü, Basım Yayın Bölümü, Reklam ve Halkla İlişkiler Bölümü ve Bilgisayar Programcılığı bölümü var. Linki şudur;
ikmyo.edu.tr

Ayrıca şu linke de bakmanızı öneriririm:
ogrenci.farukcagla.com

pln

Üye
Tepki
0
merhaba ben liseden bu yıl mezun oldumm meslek lisesinde grafik tasarım üzerine okudum ve bu yıl direk geçiş hakkımı denedim ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 2 YILLık grafik tasarım bölümüne yerleştİm fakat gidip gitmemek konusunda kararsızım eger bu bölümü okuyup btrdkten sonra iş bulablme oranım nasıl olur ?
Bu konuda bana bilgi verirseniz Çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim..

dygsu

Üye
Tepki
0
Başkent üniversitesi'nde de Hem grafik tasarımı bölümü var hem iletişim tasarımı bölümü var. Grafik tasarımı güzel sanatlar fakültesinde sınavla giriliyo. İletişim tasarımı i,letişim fakültesinde sadece öss puanınızla giriyosunuz bi sınava tabii tutulmuyo. ayrıca iyi de eğitim veriyorlar.

Yukarı Alt