İyi Tasarımcı

the xanax

Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar ufak bir sorum var öncelikle şunları belirteyim soyut ve şahıs örneği

Grafik tasarımı okumayı düşünen bir insan

Photoshop - After Effects - Corel Draw - İlustrator Ve Solid Works temellerine sahip iyi ve orta derecelerde kullanabildiği ek olarak 2 yıllık grafik tasarım düşünüyor ve bununla beraber iş sahası dışında fotoğraf çekimi yapan bir grafikerin işe başladığı ücret ne kadar olur İstanbul - Eskişehir yada Ankara civarında lütfen tahmin doğrultusunda bulunmayın net ve kesin cevap verirseniz sevinirim örnek olarak şu ücretle başladım gibi

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@the xanax
Net bir cevap istiyorsunuz fakat özellikler pek net değil. :)
İyi ve orta dereceler nedir? Neye göre iyi neye göre orta? Tecrübeler nedir? Fotoğraf çekimi yapan ama fotoğraf bilgisi ne? Ne tür konularda uzman veya amatör? İstanbul mu, Eskişehir mi, Ankara mı?

Tüm bunların yanısıra bu sektörde net bir başlangıç maaşı yoktur. Bu durum, firma bütçesi, firmanın kapasitesi ve iş alanı, kişinin tecrübesi ve kabiliyeti, firmanın profesyonelliği, hatta işyerinin bulunduğu ile göre değişmektedir.
Söylenecek tek şey, başlangıçta büyük rakamlar ve şartlar beklemeyin.
Asgari ücret ila en fazla 1000 TL arasıdır ilk etapta alacağınız rakam.

the xanax

Üye
Tepki
0
Haklısınız
Photoshop Çok İyi
After Effects İyi
Corel Draw Çok iyi
İlustrator Çok Çok iyi
Solid Works Çok iyi

Durum bu halde ve 2 yıllık grafik tasarımı düşünüyorum çalışma deneyimim yok kısaca Üniversitemide okudaktak sonra aklıma takılan çoğu forumda 600 tl yazılmış gerçekmi değilmi tabi firmadan firmaya değişebiliyor kimsede 600 tl maaşla işe başlamak istemez

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@the xanax
Aslında elbette 600 TL. en başta yasal bir maaş değil. Fakat malesef bazı firmalar "stajer" adı altında bu ücretleri vermekte. Kimse istemez fakat bu maaşa çalışacak "grafikerim" diyen birçok insan var. Ama benim önerim illa okulunu okumak istiyorum diyorsanız 4 yıllık düşünün.

the xanax

Üye
Tepki
0
@Erkan Nehir

4 Yıllık okuduğumda takdirde grafik tasarım öğretmenliğine önümde oluyor değilmi 1 sene bekleyip sağlamca çalışıp 4 yıllık okumak en mantıklısı :)

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@the xanax
Hem öyle hem de 2 yıllık okullar malesef işverenler tarafından okul olarak kabul edilmiyor.
2 yıl okuyacağınıza, 2 yıl iyi bir ustanın yanında 600 TL ye çalışmak daha mantıklı :)

Yukarı Alt