Kaliteli bir Tasarımcı olmak için okulunu okumak mı gerekiyor

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@Dilek Doğrusöz

Dilekcim ben taktir değil KATILIM bekliyorum. BİRLİK OLUN DİYORUM.

Tepki
25
@farukcagla
(Haklısınız hocam ancak taktir etmekte erdemliliktir diye düşünüyorum malesef oda unutulmuşlar arasında...)

Bişeylerin farkına varıldığı an taktir edilir ve beraberinde katılım gerçekleşilir birlik olunur düşüncesindeyim

barisow

Üye
Tepki
0
Faruk Hocam mücadelenizde yanlız degilsiniz...

Sormak istedigim birşey daha var. Bir çok forumda raslıyorum. Bir çok üye, bir çok anlamlı ve güzel yazıları bir şekilde ediniyorlar. Bunları paylaşıyorlar, iyi, güzel, hatta harika bi olay. "Bu demektirki insanlar gerçekten duyarsız degiller bu konuya" diye akıllarda yer ediniyorlar.

Ve bu paylaşılan yazılara karşıda bir çok forum kullanıcısı tarafından teşekkür yazısı ilave ediliyor. Hatta bazen teşekkürler o kadar çok oluyor ki , asıl içerik 1 sayfa iken tebrikler, iltifatlar v.s. sayfalarca sürüyor.

Yazılan metinler 3 kelime ila 6 kelime arasında degişiyor. Ayrıca bunları yapan kendini gerçek bir grafiker olarak gören kişilerden oluşuyor.

Sorumuza gelecek olursak.

Soruyorum size eyy forum kullanıcıları. TEŞEKKÜRLER yanında başka ne yapıyorsunuz? Tepkiniz nedir? Dogru bilgi adına kaç kişiye ulaşabildiniz? Kaçınız gerçek bilgilere Teşekkür etti? kaçınız gerçek bir Teşekkürü haketti? Hayatını bu alanda harcamış, harcamış demeyelim çünkü bu işe gönül vermiş, hayatını harcamaz. Hayatına sevdalanır.

Kaç sevdalı tanıyorsunuz ?
Sende o sevdalı gibi ,sevdalanmak istiyor musun?

Tepki
0
Grafiker olduğunu iddia edip de bu siteye üye olanlar
a) yaptıkları tasarımlarla
b) tartışmalara yaptıkları fikirsel-düşünsel-entellektüel katkılarla

BUNU İSPAT ETMEK ZORUNDADIRLAR.

Grafikerin önce düşünmesini BECERMESİ gerekir. Sonra bunu
a) sözlü
b) yazılı
c) görsel olarak

SUNABİLMESİ gerekmektedir. İKİ KELİMEYİ BİR ARAYA GETİREMEYİP DERDİNİ ANLATAMAYAN İKİ GÖRSELİ BİR ARAYA NASIL GETİRECEKTİR?

NASIL EDEBİ; FİKRİ VE GÖRSEL BİR SENTEZ ELDE EDECEKTİR?

BU KONUDA SESSİZ KALANLARIN YERİ NERESİDİR????

yazmis oldugunuz yaziniz da bircok seyi bazilari icin biraz sert bir dille yanitlamissiniz , ayrica bir cok yazinizi da zevkle okumaktayim yanliz benim takildigim bir husus bu siteye üye olanlar illa da grafiker olmak zorundami? yani bu meslege gönül vermis ,merak etmis, ögrenmek istemis, ögrenme adina bu siteye üye olmus insanlarin yeri degilmi? mademki bu siteye üyesin yeteneklerini yapabildiklerini sun fikir alisverisine katil ve gerektigi yerde tartisilan konularda sende meramini dile getir mi demek istiyosunuz bu yazilarinizi okuyan ve bu meslege ilgi duyan acemi arkadaslarimizi hice sayarak burasi sadece grafiker olanlarin yeridir kardesim dercesine yazmissiniz yazinzi

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@alex türkoglu

Cümlemin başında GRAFİKER OLDUĞUNU İDDİA EDİP kısmını ya görmemişsiniz ya da görmek istememişsiniz.

"Grafikerliğe heves edip" dememişim, "grafiker olduğunu iddia edip" demişim. Bu ne demek? Eğer göğsünü gere gere ben grafikerim diyorsan, bu konuda iddialıysan, grafiker olduğuna inanıyorsan demektir.

Grafiker olduğunu iddia edenler bu dediklerimi yapmalı demişim.
Yanlış mı demişim?

Grafikerliğe heves edenler bu dediklerimi yapmalı dememişim.
Siz okuduğunuzu anlayabiliyor musunuz?

Grafiker olduğunu iddia edenler, bu iddialarını yazdıklarıyla, çizdikleriyle, düşündükleriyle ispat etmeliler demişim. Bunun neresi size ters geldi?

Grafiker olmadıkları halde grafiker olduklarını iddia etmemelidirler demeye getirmişim. Bunun neresine katılmıyorsunuz?

Türkçe anlamakta zorluk mu çekiyorsunuz?

Sizin gibiler için her yazının altına, bu yazıyı niçin yazdım diye bir ayrı açıklama maddesi mi koyalım?

Ne demişim, grafiker okuduğunu anlayandır demişim.
Siz okuduğunuzu anlıyor musunuz?

Okuduğunu anlamak için önce düşünmeyi bilmek gerekir.

Grafiker önce düşünmesini becermelidir demişim. Yalan mı demişim? İşte ispatı!
Düşünmesini beceremeyenden grafiker olur mu? Olsa olsa grafik işçisi olur!

Benim itirazım grafiker olmadığı halde grafikerim diyenleredir.
Yoksa grafiker olmak isteyip de saf ve masum halde öğrenmek için soru sorup, çaba gösterenlerle bir alıp veremediğim yok.

Bunu nasıl oluyor da anlamıyorsunuz?

"Fare olmadan çuval dibi delmek isteyenler" diye bir deyim vardır, ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Tepki
0
''Sizin gibiler için her yazının altına, bu yazıyı niçin yazdım diye bir ayrı açıklama maddesi mi koyalım?'' :)) faruk bey kusura bakmayin ama hakketten benim türkcem zayif anladigim türkceyle yaziniza fikrimi acikladim ayrica ben grafiker oldugumu idda da etmiyorum bunuda söyleyeyim. yazinizi anlamakta kendimce hakliyim cünkü türkceyi konusmasini bilmezken kendi basima türkce ögrenen bir insanim yani benimde,dilinizi tam olarak bilmeme ragmen bilipte anlamayanlar kadar yazinizi anlayamamam herhalde normaldir galiba

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@alex türkoglu

Alex bey,
En son yazdıklarımı anladınız mı?

Keşke başından Türkçeyi zor anladığınızı belirtseydiniz.

Hadi sizin ana diliniz Türkçe değil, anlamakta zorluk çekmeniz normaldir. Ana dili Türkçe olanlar da okuduğunu anlamıyor, onlara ne diyelim?

Ahmet ALTUN

Font Tasarımı
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
36
Kendimden örnek vererek Sayın Faruk hocamızın fikrine katıldığımı belirtmek isterim.. Çocukluğumdan beri resim yeteneğim var ve hep resim yaptım.. Hayalimde hep ressam olmak vardı. Üniversite seçme sınavlarında Sağlık ile ilgili bir bölümü kazandım. okudum ve 20 yıldır sahip olduğum bu meslekte devlet memuru olarak hizmet veriyorum. Açıkça itiraf etmek gerekirse ekmeğimi kazandığım mesleğimi hiç sevmiyorum. Fakat görevimdir diye en iyi şekildede icra etmeye çalıştım.

15 yıldan fazla bilgisayar ile uğraşıyorum ve windows paint ile başladığım resim-grafik macerama, illustrator ile şu an devam ediyorum. uğraşıyorum. birşeyler yapıyorum. Beğeniliyor.. fakat bir eksiklik hissediyorum.Eğitim.

Faruk beyin de vurgulamaya çalıştığı gibi.. yeteneğim var bu kesin.. fakat ne yazıkki bu konuda eğitimim yok. Keşke olsaydı. Bu yetenek bende var iken eğitim de almış olsaydım.. inanıyorumki mükemmel eserlere imza atardım.

Ülkemizin kaderi bu ki.. büyük çoğunluk hiç te sevmediği işlerde görev yapıyor.. Acaba herkes seçtiği ve zevkle çalıştığı işte görev yapsaydı şimdi nerelerde olurduk.. ?

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Ülkemizin kaderi bu ki.. büyük çoğunluk hiç te sevmediği işlerde görev yapıyor.. Acaba herkes seçtiği ve zevkle çalıştığı işte görev yapsaydı şimdi nerelerde olurduk.. ?
Elbette Hocamızın ve sizin de haklılık payınız var.
Konuyla alaksı yok fakat artık Canım Ülkemizde herkes sevdiği işi değil para kazanabileceği işi yapıyor.
Örneğin ek ders ile 1300 TL maaş alan bir öğretmen mesleğini bırakıp 2000 TL ücret veren başka bir işletmede içşi olarak çalışabiliyor.
Bu kötü elbette, ve ülkenin geri kalmasında payı büyük.
Ne yazık ki bunlar ülkemizin gerçekleri.

farukcagla

Grafik Öğretim Görevlisi
Tepki
23
@alex türkoglu

Alex bey;
Yazılı bir bir metni okuyan bir insan 2 sebepten dolayı anlamaz;

1-Metni yazan kişi karışık, anlaşılmaz ve kötü yazmıştır, bu nedenle büyük küçük, kültürlü kültürsüz herkes anlayamaz.

2-Metni yazan kişi düzgün ve anlaşılır halde yazmışsa bu kez yine okuyan kişi anlamıyorsa bunun da 2 sebebi vardır;

a) Bilgi; Okuyan kişi bilgisizdir, ya o kelimeleri bilmiyordur, ya o DİLİ bilmiyordur. Dolayısı ile sizin gibi Türkçeyi az bilenler anlayamaz, bu normaldir, ama burada kabahat anlatanda veya yazanda değildir.

b) Kültür; Okuyan kişi kültürsüzdür. O dili biliyordur, yazılanlar okuyan kişinin ana dilinde yazılmıştır ama, okuyan kişinin eğitimi ve kültürü yazılan şeyleri anlamaya yetmez. Burada da yine kabahat yazan kişide değil, kültürsüz ve eğitimsiz kişidedir...

Toplam olarak asıl kabahat; kişileri eğitmeyen, onları bilgisiz ve kültürsüz bırakan sistemdedir.

Sistemin böyle olmasının kabahati de devleti ve onun eğitim-kültür sistemini yöneten yöneticilerdedir.

Bu dediklerimi anlamayan var mı?

Peki itiraz eden var mı?

@a21a

Sayın a21a,

Devleti yönetenlerin eğitimde uygulaması gereken tek kural; kişilerin daha çocukluk dönemlerinde NEYE EĞİLİMLİ, NEYE YATKIN ve NEYE YETENEKLİ olduklarını belirlemek ve onlara MECBUR OLDUKLARI DALDA DEĞİL, ZEVKLE İSTEDİKLERİ DALDA eğitim imkanı sağlamaktır.

Bunu yapmayan yönetici; VATANINI ve MİLLETİNİ SEVMİYOR, ÜLKE KALKINMASINI İSTEMİYOR, insanlara MUTLULUĞU ÇOK GÖRÜYOR demektir.

Bu dediklerimi de anlamayan veya itiraz eden var mı?

@Hakan Dağdeviren

Sayın Dağdeviren;

Önce kişileri sevmedikleri okullarda okutmasalar sonra da sevmedikleri mesleklerde mecburen ve zorla çalıştırmasalar ÜLKE GERİ KALMAZ. İNSANLAR DA MUTLU ve HUZURLU olur. DURUMLARINDAN MEMNUN ve HOŞNUT olur.

Bütün ileri ve gelişmiş ülkeleri inceleyiniz, oralarda eğitim ve meslek seçimi çok küçük yaşlarda başlar.

Bir ülkede DEMOKRASİ PARTİ SEÇİMİYLE DEĞİL; OKUL VE MESLEK SEÇİMİYLE BAŞLAR ! BİLİM VE SANAT SEÇİMİNDE ÖZGÜR OLAMAYAN TOPLUMLAR HİÇ BİR ŞEYDE ÖZGÜR OLAMAZLAR!

BU yazdıklarımı da anlamayan veya itiraz eden var mı?

Anlayana SAYGILAR !

Yukarı Alt