Kitap kapak tasarımı nasıl hazırlanır? Püf noktaları ve örnekler.

Tepki
0
Bilgi için teşekkürler ben genellikle hazır kapak kulanıyorum :d :d :d :d

Tepki
0
Ayrılığın sancısı adlı bir kataba kapak tasarımı yapıyorum ama istediğim gibi olmuyor ne olur bir fikir verin

b3krkdk

Üye
Tepki
91
Daha önce ki mesajlarda da belirtilmiş. Kitap kapak tasarımında tasarımcı biraz daha özgürdür tabi ki belli kuralları ve şablon nesneleri (yazar adı, kitap adı, yayıncı logosu, barkod... gibi) vardır fakat kapak tasarımında çok çok net olan kurallar sadece matbuu özelliklerden ötürü gelen kurallar gibi görünmekte. Bu kuralların ilki de ebatlandırma. Kapağını tasarlayacağımız kitabın son kesimi yapıldığında ölçüsü nedir ? Sırt ölçüsü kaçtır ? Bu sorulardan sonra ortaya çıkan ölçülere göre tasarım yapılmaya başlanır...

Bu ebatlandırma ile ilgili yeni başlayanlara yada düzenli çalışmayı tercih edenlere şöyle bir şey sunmak isterim. Bu göndereceğim tabloyu düzenleyip, geliştirip çıktı alarak gerekli boşlukları doldurmanız yeterli olacaktır.

NOT: Bu tablo, çalıştığım dijital matbaanın online teklif bölümünden kitap baskısı için fiyat alındıktan sonra çıkmaktadır. Böyle bir kolaylığım var, bunu kısmen de olsa paylaşmak istedim.

Dosyalar

Yukarı Alt