Logo Nasıl Yapılır Yardım!!!

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@Haruns

"Takmak" ibaresini "logo tasarlamaya merak sardım ve öğrenmek istiyorum" olarak algılar ve buradan yola çıkarsak; tasarım her nekadar matematiği de içinde barındırsa da, x+y-c/a = LOGO gibi bir matematiksel mantıkla, veya 2 tutam corel, bir tutam degrade, göz kararı cs gibi yemek tarifi verir gibi bir formülü de yoktur. Evet kağıt üzerinde eskiz yapmalıyız fakat kağıt + eskiz = Logo olacak diye bir kaide de yoktur. Dünyaca ünlü pek çok şarkı yorumcusu onlarca ödül almasına rağmen şarkı sözü yazamazlar. Kimileri besteleri ile yüzlerce kişiyi meşhur eder fakat şarkı söyleyemez. Tasarım programlarından, ekipmanlarından anlamak, tüm programları profesyonel derecede kullanmak ayrı, tasarım ve sıfırdan bir obje üretmek apayrı birşeydir. "Şöyle yaparsan aklına çok güzel fikirler gelir" demek yanlış olur. Peki ne yapmak lazım?
En başta böyle bir işe girişmek için yaratıcılık ve hayal gücü şart. Ama sadece başlangıç için. Daha sonra bol bol araştırmak lazım. Kim neler yapmış. En özgün logolar hangileri. Hangi logolar kalıcı olmuş. Hatta en kötü logolar hangileri. Bunları araştırmak lazım. Hatta şimdiki nesil bu yönden çok şanslı. Eskiden sayfalarca ansiklopedi karıştırıp, sadece bir görsel için maaşımızın üçte birini dergilere, kitaplara verirken şimdi bir tıkla her türlü bilgiye erişmek mümkün. Özgün ve büyük firma logolarını inceleyin. Forum içerisinde "Logo nedir nasıl yapılır" başlıklı konuları araştırın. Nedenlerini sorgulayın. Firma ne istemiş, logo neyi temsil ediyor analiz edin. Zamanla taşlar yerine oturacaktır. Bir yerde rastladığınız bir logo size 5-10 dakikada cizilmiş bir simge olarak görünse de, çok uzun bir süreçten geçmiştir. Harcadığınız zamanı kayıp olarak görmeden sürekli inceleyin. Başlayınca gerisi gelecektir.

Yukarı Alt