merhaba :)

ea_np

Üye
Tepki
0
herkese merhaba :)
ben foruma bugün üye oldum ve bişey sormak istiyorum bu yıl lise 2'ye geçtim ve alan seçeceğim ben grafik tasarım okumak istiyorum. sayısal mı? tm mi ? yoksa sözel mi ? seçmem gerekiyor. lütfen yardımcı olun ...

Kerim ÖKSÜZ

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
19
Merhaba foruma hoşgeldiniz.
Bildiğim kadarı ile alan sınırlaması olmaksızın grafik bölümleri özel yetenek ile öğrenci alan bir bölüm. yani grafik okumak için yanlış yönlendirmeyeyim ancak alan sınırlaması yok ise sözel seçin, çizim yeteneğiniz yok ise sözel bölümden iletişim fakültelerinin reklamcılık bölümlerini de tercih edebilirsiniz.

şirine

Üye
Tepki
0
Merhaba.;)
Ne yazık ki bu konuda 'şunu' seç diyemeyeceğim sana.Çünkü ülkemizde bu konuda bütünlük henüz yok. :) Sistemi biliyor musun bilmiyorum fakat YGS 5 ve TM3 adında iki puan var.Bu puanlarla öğrenci alan 3-4 tane üniversite var.YGS 5 ve TM3 puanları esit ağırlık bölümünün puanlarıdır.Yani böyle bakarsak tm seçmelisin.Fakat bu alanlarla alan üniversitelerin sayısı sınırlı.Diğer üniversitelere girmek için YGS sınavına girip, 140 ve üstü puan alman yeterli.Sonrası yeteneğe geliyor.Şunu da belirtmeliyim ki kontenjanları oldukça az.İstediğin kadar yetenekli ol,puan çok önemli.Yani 140 aldın diye gireceksin diye bir şey yok.(Devlet üniversiteleri için söylüyorum.)Bunu da alanını seçtikten sonra sıkı çalış diye söylüyorum.:)
Bu yüzden istediğin alanı seçmelisin bence.Hangi derslerde daha çok başarılıysan,hangilerini daha çok seviyorsan.Ama bana fikrimi soracak olursan sana sözel seçmeni öneririm.Çünkü son 3-4 yıldır grafik tasarımı dısında 'görsel iletişim sanatları,tasarımı' gibi bölümler açılmaya başladı.Bu tarz bölümler yetenekle değil puanla alıyor.Gerçekten süper bölümler olduğunu düşünüyorum.Bu bölümler sözelle öğrenci alıyor.Böylece şansın da artar.İki bölümü de tercih edersin.Hangisi olursa...
Umarım biraz olsun yardımcı olabilmişimdir.Başarılar diliyorum sana.;)

Yukarı Alt