Pop-Art Yapımı (resimli anlatım)

ReaLuNReaL

Üye
Tepki
2
Umarım İşinize Yarar Arkadaşlar. Ufak Ufak Başlayalım İsterseniz.

Resmimizi açtık background layerının adını değiştirdik ve kilidi kaldırdık.
Yeni bir layer oluşturduk ve orijinal resminin altına taşıdık.

Orijinal Layerı aktifken Pentool ile resimdeki kafa bölgesi seçiyoruz. Seçili alana sağ tıklanarak make selection seçtik ve Feather Radius değeri sıfır olarak ayarlıyoruz

Seçim yapıldıktan sonra Ctrl+Shift+I yapılarak seçim ters çevrildi ve delete ile siliyoruz.

Ctrl+D ile seçimi iptal ediyoruz.
Orijinal layerı aktifken İmaj/Adjustments/Shadows&Highlights Seçiyoruz.Değerlerimizi Shadows Amount %35 – Highlights Amount %0 olarak belirliyoruz.

Orijinal layerımızın kopyasını oluşturduk ve image/adjustment/desaturate ile rengimizi siyah beyaz yaptık.

Kopya layerımıza sağ tıklayarak duplicate layer diyoruz ve açılan pencerede Destination/Document sekmesinden New Seçiyoruz.

Yeni açılan pencerede image/adjustment/threshold seçiyoruz ve değeri 121 olarak belirliyoruz.
(not: burada önemli olan resmi karartmak ve burun çizgisini olabildiğince kaybetmemek. Benim için uygun olan dğer buydu ben bunu seçtim. Siz değiştirebilirsiniz.)

Yine aynı layerda fitler/blur/Gaussian Blur Seçtik ve değeri 1,5 olarak ayarladık.(Yine benim resmim için uygun olan buydu)

Daha sonra image/mode/greyscale seçtik ve açılan pencerede discard işaretledik.

Bu işlemden sonra image/mode/Bitmap seçiyoruz. Oke diyoruz ve açılan menüde Resolution değeri 300 method halftone screen olarak belirlendi ve oke denildi. Halftone screen ekranında Frequency 20 – Angle 45 – Shape Round Seçtik. (Fark edeceğiniz gibi artık background kısmımız beyaz oldu.)

Bu işlemleri bitirdikten sonra az önce uyguladığımız işlemleri terst yapıyoruz. Yani image/mode/grayscale (grayscale dedikten sonra açılan menüden değeri 1 seçiyoruz) ve sonrasında image/mode/rgb seçtik.
Bu işlemleri bitirdikten sonra resmimizi tekrar duplicate ediyoruz ve ilk çalışmaya başladığımız pencereye alıyoruz. Bende ismi pop-art olduğu için o klasöre alıyorum tekrar.

Aldığımız layerı kopya layerının özel layerı olarak ayarlıyoruz. Bunun içinde alt tuşu basılı tutulurken yeni gelen layerımızla siyah beyaz yaptığımız kopya layerının arasına tıklıyoruz.
Daha sonra ctrl+o ile ekteki renk dosyasını açıyoruz.(bu renkleri ben kafama göre belirledim isterseniz değiştirebilirsiniz)
Açılan pencereye sağ tıklayarak move to new window diyerek ikinci bi pencere haline getiriyoruz.

En başta açıp aşağıya taşıdığımız layer 1 dosyası aktifken background rengimi seçiyoruz ve paint bucket tool araç çubuğumuzla boyuyoruz.

Ve Bitmiş Hali.

Umarım Yararlı Olmuşumdur. Soran Arkadaşlarımız Vardı. Kolay Gelsin Herkese.

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
Paylaşım adına teşekkürler ...
Devamının gelmesi dileği ile keyifli forumlar...

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
Paylaşım için teşekkürler,
daha farklı uygulama anlatımlarınızıda görmek isteriz,
iyi forumlar...

ReaLuNReaL

Üye
Tepki
2
ben teşekkür ederim ilginiz için. yeni dersler konusuna gelince bildiğim bi kaç farklı anlatımı sunum olarak paylaşıcam.

Tepki
2
elıne saglık da dırek resmı syah beyaz yapıp tresold versen ustune bır layer acıp mavı doksen ustune multıply yapsan aynı sey zaten

ReaLuNReaL

Üye
Tepki
2
@yusufbatirel

olabilir ama benim anlattığım şekilde resmin bitmap yapım aşamalarınıda gösteriyorum :D
bazen kolaya kaçmamak gerekir...

Yukarı Alt