Professional Retouching (Profesyonel Rötüş)

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
Cevabı sorunun muhatabının vermesini isterdim ama teşekkürler.
Benim anlamadığım şey de bu zaten. Göze neden dokunulmuş. Sonuçta amaç cilt düzeltmek.
Herşey düzelirken göz bozulmuş.

Tepki
100
@Erkan_Nehir
Sorunun muhatabı olan arkadaş da aynı şeyi söylecektir sanırım.
Çalışma tamamen kusursuz diyemem. Ayrıca bütün işlemlerde tek bir araçla yapılmış gibi durmuyor tabi.
Örneğin gözlerle oynanırken dudaklara hiç dokunulmamış. Saç rengi Stamp Tool ile değiştirlmediği gibi
çene altlarında da tüyler olduğu gibi duruyor. Genel anlamda (tek bir araç ile yapıldığı için)
başarılı denebilir...

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
Sanırım sorduğum soru anlaşılamadı. neyse anlayan birisi cevaplar artık...

Ertürk

Üye
Tepki
0
@Erkan_Nehir

ben sana açıklayayım dostum bir anlamda stamp toolun ağırlıklı olarak kullanıldığı için , ama bazı arkadaşlar sanki çalışmayı kendileri yapmış gibi sallayabiliyorlar, arkadaşlar bu çalışma standart üzerine oturtulmuş bişeydir
adam diyorki efendim çenedeki tüyler duruyor e kardeşim işimiz fotoğrafçının yaptığı gibi put bebek yapmak değil işimiz gerçek görünümü elde etmek işte dudaklarla oynanmamış zaten dudaklarin renk ile ilgili pek bir sorunu yok dudakları cam gibide
yapabilirdim e doğallık nerede o zaman amaç gerçek nitelikte iş yapmak yorum yapan arkadaşların çalışmalarını görmek isteriz birazda...

Tepki
100
@Ertürk
Bakınız yukarıda Erkan bey ne demiş.
"Sanırım sorduğum soru anlaşılamadı. neyse anlayan birisi cevaplar artık..."
Benim verdiğim cevap ise;
"Bütün her şey Stamp Tool ile yapıldığı için... " dedim.
Bundan dolayı gözlerde bu şekilde olmuş.
Demekki soruyuda çalışmanın özünüde anlamışım...

Adam diyor ki ifadenizi anlamakta güçlük çekiyorum. Adam değil karşınızda bir bayan var.
Sizin büyük harflerle yazdığınız gibi ben size karşı büyük harf kullanmayacağım. Ancak yaptığınızdan dolayı bir özür bekliyorum.

"ARKADAŞLAR BU ÇALIŞMA STANDART ÜZERİNE OTURTULMUŞ BİŞEYDİR ADAM DİYORKİ EFENDİM ÇENEDEKİ TÜYLER DURUYOR"
Evet gördüğüm budur. Madem rutuş yaptınız buralarıda düzeltmeniz gerekirdi.

"ZATEN DUDAKLARIN RENK İLE İLGİLİ PEK BİR SORUNU YOK DUDAKLARI CAM GİBİDE YAPABİLİRDİM E DOĞALLIK NEREDE O ZAMAN"
Doğallık asıl ilk resimde. Orijinalinde yani. Madem fotoğrafa müdahale ettiniz o halde
çalışmayı tamamen düzeltmeniz gerekirdi.
Ancak çalışma Stamp tool ağırlık olduğu için, son ifadem; başarılı denebilir demişim.

"AMAÇ GERÇEK NİTELİKTE İŞ YAPMAK YORUM YAPAN ARKADAŞLARIN ÇALIŞMALARINI GÖRMEK İSTERİZ BİRAZDA..."
Evet amaç bu ise fotoğrafçıların kullandığı fırçalar ya da hazır filtreler değildir.
Sonuca bakıldığında bu yaklaşımınız yanlış. Çalışma sadece Stamp Tool aracının özelliğinin ne derece profesyonel kullanıldığı ise, o zaman bu yaklaşımınız doğru olabilirdi...
Ancak çalışmanızın tamamen Stamp Tool ile yağılmadığını görebilecek kadarda işi biliyorum.
Burada da ayrıca bir çelişki oluşuyor...

Son olarak adam diyor ki, Bir şeyler ispat etmeye gerek görmüyorum.
Çalışmanıza yapılan her yorumu dikkatlice dinleyin, yanlış bir ifademiz varsa medeni ölçüler dahilinde tartışalım.
Forumumuz bunun için vardır.

Saygılarımla...

Ertürk

Üye
Tepki
0
@Emine Şahin

ewet Emine hanım dediklerinize katılıyorum kusura bakmayın, efendim ben tam olarak bazı şeyleri anlatamıyorum bize tam olarak fotoğrafı al her kısmıyla oyna gibi düz mantık birşey öğretilmedi ama ben aslında pek açıklama yapma taraftarıda değilim şu anda Ertürk; Adobe Systems Incorporated yani tüm adobe programlarının eğiticiliği sertifikasına sahip bir insan yani yanlış yapma gibi acemilik yapma gibi bir lüksü hayatta olmayacak bir insan Teşekkürlerimi Sunarım...

Tepki
100
Merhaba Ertürk Bey...
Eleştiri noktası sanırım Erkan Bey ile başladı. Ne hikmetse bazı arakdaşlar burnundan kıl aldırmıyor ama...
Ben erkan Bey'e işin özü olarak Stamp Tool aracıyla yapıldığı için dediğimde garip bir cevap ile karşılaştım.
Ama sorun değil, her insanın ruh hali bir olmadığı gibi bazen bizim de bir eşref birde eşek saatimiz olabilir.
Bütün işin özü Erkan Bey'e verdiğim cevapta gizlidir zaten. Tek bir araçla yapılan çalışmayı başarılı bulduğumu zaten ifade etmişim.
Burada anlaşılamayan Erkan Bey'in sorusu değil benim cevabım olmuştur.

Diğer çalışmalarınızı ve çalışmanızın nasıl yapıldığını anlatan derslerinizi bekleriz.
Saygılarım.

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@Ertürk
Sertifikası olması eleştiriye BÜYÜK HARFLERLE ve saldırgan bir şekilde cevap vermesi, "sizin işlerinizi de görelim" şeklinde kompleksli bir şekilde yaklaşmasını gerektirmez. Ben sadece gözlerin oynama yapılarak neden daha kötü bir görünüme geldiğini sordum okadar.
Eleştiri veya soru kaldıramayan lütfen çalışma yüklemes,n veya çalışma altına dip not düşerek eleştiri yapılmaması gerektiğini belirtsin.
Bu arada artık gazetelerin bile kuponla yazılım sertifikası verdiği günümüzde yanlış yapma lüksü olmayan kimse yoktur tasarım sektöründe. Şu anda sadece yazım hatası olarak en az 10 adet yanlış gözlemledim sayın Ertürk'ün portfolyosunda. Ve bu durum gayet doğal. hepimiz insanız....
İyi çalışmalar...

Ertürk

Üye
Tepki
0
@erkan_nehir

valla sevgili erkan kardeşim ben şunu söleyim herkesin bi standardı vardır derler ya ben buyum , siz diyorsunuz ki eleştiri kaldıramayan çalışma yüklemesin ben 4 yıldır grafik sitesi moderatörlüğü yapıyorum ve yazım yanlışı olsa dahi bunlar karşıdaki hassas insanları ufacıkta olsa kırmamak adına belirtilmez ama ben hiç bir zaman tartışmadan yana olmadım faydalı olmaktan yana oldum bu siteye giriş amacımda ; aa arkadaşlar bakın bak ben bunu yaptım nasıl olmuş diye sormak değil bilmeyenlere öğretmek benim şu anda öğrenme gibi bi lüksüm yok zaten benim işim öğretmek, illa ki çalışmalarda ufak tefek hatalar bulunur ama önemli olan çalışmanın genelindeki profesyonellik ve anlatılmak istenen kompozisyondur saygılar , teşekkürler...

Erkan Nehir

Uzman Üye
Tepki
53
@Ertürk
Madem ki sitede moderatörüsünüz, büyük harfle yazımın bağırmak ve hakaret anlamına geldiğini de bilmeniz gerekir. . Umarım bundan sonra forum kurallarına özen göstererek bu yararlı paylaşımlarınızı sunarsınız.
Ayrıca bu kadar hassas olduğunuzu ve kırılacağınızı bilseydim çalışmanıza yorum yapmazdım özür dilerim. Bir daha hiçbir çalışmanıza nokta bile koymayacağım
iyi çalışmalar.

Yukarı Alt