scrollbar eklemek

forumixir

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar merhaba,
flashta takıldıgım nktada yardımnıza ihtiyacım var.

şimdi siteye resim galerisi yaptım ancak bu galerinin yani her resmin ayrı acıklamaları var.buraya kadar herşey normal.
açıklamaları xml veya not defteri ile flash içine yazdırıyorum ancak flashta yazı alanım dar oldugu için yazıların tamamını ekleyemeiyorum.yani ben ekliyormama görünmüyor, sadece belli yerler çıkıyor.
Dışarıdan metin çekerken scrollbar cubunu nasıl yerleştiririz?

action scrıpt 2.0 ile yapılmıştır.

User4

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
39
1- Flash programını açıp sahneye yeterli genişlikte bir dinamik metin kutusu çizin. Properties panelinden kutu ismini verin. Alttaki resimde görüldüğü gibi multiline özelliğini açın ve border alanını tıklayarak metin kutusunda bir çerçeve gözlenmesini sağlayın.

2- Component panelini açın ve bir scrollbar bileşenini fare ile tutarak sürükleyin ve dinamik metin kutusu içine bırakın.Barın hemen sağ kenara otomatik yapıştığını göreceksiniz. Sahnedeki barı tek tıklama ile seçin ve properties panelinden ismini bar olarak yazın.Proeprties panelinin hemen yanında parameters paneline tıklayın.

scrollTargetname alanına bakarsanız dinamik metin kutusunun ismi olan kutu ile otomatik ilişkilendiğini görürsünüz.Direction kısmı scrollbar bileşeninin vertikal oluşmasını sağlar.

3- Ana sahnedeki 1.kareyi seçip actionscript panelini açıp şu kodları yazın.

var link:URLLoader = new URLLoader();
link.addEventListener(Event.COMPLETE, yukle);
link.load(new URLRequest("veriler.txt"));

function yukle(event:Event):void {
var metin:String = event.currentTarget.data;
kutu.htmlText = metin;
bar.update();
}

Veriler.txt dosyası ile swf dosyasını aynı dizinde tutmak kaydı ile filmi test edebilirsiniz.

Yukarı Alt