Tel Örgü Yapımı (Resimli Anlatım)

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
İşleme, aşağıda resimde görüldüğü gibi araç panelinden Line Segment (çizgi sekmesi) aracını kullanarak dikey bir çizgi çizin. Çizgiyi seçip Effect > Distort & Transform > Zig Zag komutunu uygulayın. Size kutucuğuna 20, Ridges per segment kutucuğuna 8 değerlerini verin. Points seçeneğinde Corner işaretli olsun OK.leyin.

Çizgi kalınlığı 5 pt. çizgi rengini gri (ben %80 siyah kullandım) olarak ayarlayın.
Effect > Stylize > Round Corner komutunu uygulayın. Çıkan pencerede Radius kutucuğuna 5 değerini verip OK.leyin.

Çizgi seçili iken Edit > Copy daha sonra Edit > Paste in Front komutlarını uygulayın (bir kopyasını alıp çoğaltmış oldunuz) kopyalayarak çoğaltmış olduğunuz çizginin rengini beyaz çizgi kalınlığını 1 pt olarak ayarlayın. Object > Blend > Blend Options komutunu uygulayıp çıkan pencerede Spacing sekmesini Specified Steps ayarlayın ve 3 değerini girip OK.leyin.

Çizgilerin tümünü seçip Object > Blend > Make komutunu uygulayın.

Tüm çizgiler seçili iken, Object > Expand Appearance komutunu uygulayın.

Çizgilerin tümü seçili iken Object > Expand komutunu uygulayıp, açılan pencerede değişiklik yapmadan OK.leyin.

Aynı işlemi tekrarlayın Object > Expand komutunu uygulayıp, açılan pencerede değişiklik yapmadan OK.leyin.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kıvrım noktalarına çizgiler ekleyin ve tümünü seçip Pathfinder panelinde Divide komutunu uygulayın.

Çizgilerin tümü seçili iken Object > Ungroup uygulayarak çizgilerin grubunu açın, çizgiler kıvrım noktalarından parçalara ayrılacaktır.

Çizgilerin tümünü seçip Alt tuşunu basılı tutarak aşağıdaki resimde solda şekil 1'de görüldüğü gibi üstüste yerleşim yapın ve şekil 2'de olduğu gibi Alt ve Shift tuşlarına basılı tutarak kopyalarını alarak çoğaltın.

Bundan sonraki işlemde tellerin birbirine sarımını yapacağız bunun için aşağıda resimde şekil 1'de olduğu gibi, Shift tuşuna basılı tutarak mouse ile grupları açılmış çizgileri ayrı ayrı seçin, seçimi tamamladıktan sonra Object > Arrange > Sent to Back komutunu uygulayın. Daha sonra şekil 2'deki diğer satırların grupları açılmış çizgilerini de aynı şekilde Shift tuşuna basılı tutarak ve mouse ile ayrı ayrı seçerek aynı işlemi tekrarlayın (Object > Arrange > Sent to Back komutunu uygulayın).

Sonuç itibariyle şekil 3'de görüldüğü gibi telleri birbirine sarmış olacaksınız.

Faydalı olması ümidiyle...

>> Dersi Videolu İzlemek İçin Tıkla >>

Serkan Baysal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
76
Merhaba Yaşar Bey,

Güzel bir anlatım olmuş. Elinize sağlık.

Paylaştığınız için teşekkür ederim.

Abdullah Şahin

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
89
Eline ve emeğine sağlık Yaşar Abi. Gayet açıklayıcı ve net bir çalışma.

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
@Emre Zengin
@Serkan Baysal
@Abdullah Şahin

Umarım Illustrator öğrenmeye çalışan arkadaşlara faydalı olur, elimden geldiğince net açıklamaya çalışıyorum...

Yukarı Alt