Vray spot görünümü

duygu0666

Üye
Tepki
14
arkadaşlar vray de spot ışık görünümünü nasıl elde edebilirim?:confused:

Tepki
67
Toprağım; Maxte de spot ışıklar Vray de değilde İES ışıklar var onlarla yapılır.

Şiimdi internetten bulduğum ve yine işine yarıyacak bir iki dosya paylaşacam

Dosya uzantısı: IES
Uzun Tam Adı: Genel kullanım için ışık dağılım dosyası - IESNA Photometric File Data
Dosya Açıklaması: Daha çok 3D yazılımlarında ve aydınlatma hesabı yapan programlarda kullanılan bir dosyadır. içersinde Lambanın tipine uygun ışık dağılımı bilgisi vardır. tabii sadee lambalar değil Güneş gibi ışık kaynakları için de gerçekçi değerler almak amacıla IES Sun gibi bu amaç için özel olarak üretilmiş ışıklar kullanılabilir.

3Dsmax,Maya,Lightwave gibi birçok 3D programında kullanılmaktadır. Bu dosyaları bulmak için lamba üretici firmaların web sayfasında teknik bölümlere bakabilirsiniz. genelde arşiv şeklinde CD olara ksatılır ama yeni lamba türlerinin ies dosyalarını sitelerinden mutlaka verirler.

örneğin: 3Dsmax ile kullanmak için spot şeklinde bir ışık kaynağı seçip ışık paramatrelerini WEB olarak ayarlayın. buradaki web kelimesi IES dosyasını ifade eder. daha sonra sağ alt bölümde dosya seçim kutusu görürsünüz. buraya ies dosyasını çağırın.

1. Dosya IŞIK Oluturmak için kullanılır

http://rapidshare.com/files/269729046/ies_CREATOR_VIEWER.rar

2. Dosya örnek ışıklar

http://rapidshare.com/files/269729047/IES_FILES.rar

(Bilgiler bir arkadaştan alıntıdır.)

duygu0666

Üye
Tepki
14
çok teşekkür ederim toprağım yine yatiştin yaaa.... yanlız bunu max de nasıl kullanacağımı anlamadım

Tepki
67
Ben akşama detaylı anlatırım programla ies ışık yapıyorsun yaptığın ışığı maxe taşıyorsun.

captainyut

Üye
Tepki
0
ies leri max'e nasıl aticağımızı sölemedikten sonra neleyim ben ies'e programını dosyalarını ?

Tepki
67
IES ışıkların kullanımı çok basittir. Önce bir photmetric ışık seçeceksin. Choose photometric lighten istediğin ışığı sahneye çağıracaksın bu kadar

Yukarı Alt