Arama sonuçları

1. farukcagla

Grafikerler Birlik Olmalı mı?

F.Çağla'ya karşı açılan davaların haksız olduğu mahkeme kararlarıyla kesinleşmiştir. Bir çok haksızlığa ve engellemeye rağmen Tüm Grafikerler Dayanışma Derneği 17 Mayıs 2012 tarihinde kurulmuştur. Tüm Grafikerlere hayırlı olsun.[/IMG] Derneğin Amaçları şöyledir; Dernek, Grafikerlik...
  2. farukcagla

Grafikerin Türkçe bilgisi olmalı mı?

Ramiz bey, anladım sorun sizde değil, tüm sorun yazı yazıp yolladığınız makinede. Hatayı makine yapıyor siz değil... Öte yandan sorun yine sizde değil sorun bende, çünkü size göre bende obsesif takıntı durumu var. O yüzden siz Türkçeyi yanlış kullanıyorsunuz. Böylece hatayı siz değil ben...
  3. farukcagla

Ramizcim tekrar merhaba; Konu ayılık ve magandalık konusuna istemeden saptı. Konumuz GRAFİKERİN TÜRKÇE BİLGİSİ OLMALI MI? konusudur ve bu konuya dönmekte fayda var. Bu konuyla ilgili olarak filanca makaleden veya falanca videodan örnek vermeyeceğim, Eğitim durumu 64 ülke içinde 42. sırada olan...
  4. farukcagla

Ramizcim, Şu videoyu seyretmeni öneririm. Sen elbette bu videodaki insanlarla da karşılaşmadığını ve onlara denk gelmediğini düşünebilirsin. Ama her gün yüzlercesi binlercesi ile yolda karşılaşıyorsun.Oturup konuşmadıkça kimin ayı, kimin maganda olduğunu anlayamazsın. Çok şık giyimli eli yüzü...
  5. farukcagla

Sevgili Ramiz, Sorunuzun cevabı; http://www.farukcagla.com/ayilar_cizer_degil_yazar_sever_ajanslarda.htm ve http://www.farukcagla.com/makaleler/zanaat.htm ve http://www.farukcagla.com/art_directorluk_nereye_gidiyor.html linklerinde yazılıdır. Lütfen girip okuyun ve dostlarınızla paylaşın.
  6. farukcagla

Grafik Tasarımcı Nasıl Olunur?

Sevgili Acquaway; Özür dilemek insanı küçültmez, aksine büyütür. Olması gerekeni yaptın. Her pehlivan kendi kilosuna göre olan rakiple güreşmeli. Bükemediği eli öpmeli... Ben de senin yanaklarından öpüyorum ve özürünü kabul ediyorum. Yeter ki gerçekten hatanı anlamış ol ve bu olaydan gereken...
  7. farukcagla

Sevgili Acquaway, Burada taraftar toplama çabalarını da anlıyorum. Demek ki sadece rakibinle futbol oynamıyorsun, tribünlere de oynuyorsun. Bunu da itiraf etmiş oldun. Umarım tribünlerden toplayacağın taraftarlar mahkemeye senin tanıkların olarak da gelme cesaretini de gösterirler ve senin...
  8. farukcagla

Sevgili Acquaway, Ek iş olarak ruh hekimliği yaptığını bilmiyordum. "Umarım bu yazdıklarımı da hakaret olarak algılamassınız" diyorsun ya, işte buna ben değil mahkeme karar verecek. Bir kişiye megolaman demenin hakaret olup olmadığını hakkında açılan mahkeme sonundaki hüküm ile öğreneceksin. Bu...
  9. farukcagla

Alaylı-mektepli grafiker tartışması kanayan bir yaradır. Okullar iyi grafiker yetiştirmiyor çünkü okullarda iyi hoca kalmadı. Müfredat ise çok yanlış. Dolayısı ile F.Ç.nin zamanındaki mektepli kalitesi şimdilerde yok. TGDD; lise ve üniversitedeki grafik eğitiminde yeni çözümler öneriyor. Şu...
  10. farukcagla

Av. Özge Özşahin ile Tasarım Hukuku Söyleşi

Bu konuda bir de şu yorumu dinlemekte fayda var; http://www.tgdd.org.tr/soylesiler-videolar/184-katalog-ve-brosurlerde-kullanilan-fotograflarin-telif-hakki-var-midir.html
  11. farukcagla

Türkçesi varken Neden Yabancı Olanı Kullanıyoruz?

Selamlaşma ve vedalaşma sırasında son 10 yıldır selamun aleyküm denilmesi yaygınlaştı. İnsanların olduğu bir mekana girerken ve çıkarken aynı ifadeler söyleniyor. Telefonu açarken ve kapatırken de... Buna ne diyorsunuz? Acaba aslımıza mı dönüyoruz? Batı özentisinden kurtulalım derken Türkçeye...
  12. farukcagla

@acquaway Senin epey bir eğitime ihtiyacın var ama bende seni eğitecek zaman yok, zaman olsa sende eğitim ve kültürü kabul edecek alt yapı yok. Sen benim adımı biliyorsun, adresimi de biliyorsundur... Ben senin adını bilmiyorum. Adresini de bilmiyorum... Belki mahkeme açtığım kişilerden biri...
  13. farukcagla

@acquaway Yazının altına saygılarımla yazarak saygı olmuyor. Hem "tatava yapma" diyorsun hem "saygılarımla" diyorsun. İşte senin düzeyin bu. "Bastırılmış bir şeyler var" deyip şüphe uyandırıcı ithamlarla çamur atıyorsun. Grafik eğitimi almadığın her halinden belli ki yazılarımdaki CEHALET'le...
  14. farukcagla

@acquaway Yazdıklarımı elbette beğenenler de olacaktır beğenmeyenler de... Yazdıklarımı kabul edenler de olacaktır, etmeyenler de... Keza grafik tasarımlarımı beğenenler de olacaktır beğenmeyenler de... Yalnız attığın zaman desteksiz atmayacaksın. Bir şeyi "beğenmedim olmamış" derken niye...
  15. farukcagla

Freelance Grafik Tasarım Fiyat Listesi

@ankelm98 Adamın sadece kurumsal kimlik işi varsa ve bu işten başka grafikere ihtiyacı yoksa freelance grafikere iş vermesin mi? Maaşlı olarak yanına mı alsın? Bir ay 2500 lira verip, sigortasını ve yemeğini ödeyip bir ay içinde hem kurumsal kimlik, hem katalog, hem web sayfasını yaptırıp, bir...
  16. farukcagla

GRAFİKER ve HUKUK... Artık bir AVUKATIMIZ var!

@reslavanta Bu mesajı yazan 30 yaşlarındaki bayan grafiker bana telefon ederek konunun detaylarını da anlattı. Ben de kendisine hukuken ne yapması gerektiğini anlattım. Dediklerimi yaparsa ve işe yaramazsa beni aramasını ve o zaman avukat desteği alması gerektiğini söyledim. Kendisi çok teşekkür...
  17. farukcagla

Türkçesi varken Neden Yabancı Olanı Kullanıyoruz?

@mercinorama Beni ve benim yazımı kastediyorsanız, yazarını ve yayınlandığı yeri belirterek elbette paylaşabilirsiniz. Koca okyanusa bir damla katkımız olursa seviniriz.
  18. farukcagla

1 ayda grafiker

Sayın Orbaxy; Bütün bu konuştuğumuz sorunların çözümü grafikerlerin birlikte hareket edebilmesiyle gerçekleşir. Birlik olan yerde dirlik olur. Birlikten kuvvet doğar. Bakın, bu sitede, bizzat site sahibi Sayın Ömer Yıldız'ın imzasıyla " Program eğitimi verdiği halde tasarım eğitimi veriyormuş...
  19. farukcagla

1 ayda grafiker

Sayın Orbaxy, şimdi daha netleşti. Demek ki ateş düştüğü yeri yakıyor. Anladığım şu ki; siz çok sevdiğiniz grafikerliği "ücret önemli değil, yeter ki iş öğreneyim" diyerek bir iş yerinde çırak-usta ilişkisi içinde öğrenmek istemişsiniz ve size bu şans verilmemiş. Bu da içinizde yer etmiş. Bir...
  20. farukcagla

1 ayda grafiker

Sayın Orbaxy, Çözüm önerisi olarak ne sunuyorsunuz, daha açık ve net , daha anlaşılır ve madde madde halinde yazarsanız ben anlayabileceğim. Otomobil kullanan ehliyet almasın, millet meclisi kanun yapmasın, bunu mu demek istiyorsunuz? Mesela ben adliyede bilirkişiyim ve taklit eser davalarına...
Yukarı Alt