10-20 metre gibi matbaalık işleri illustrator'de nasıl çalışmalıyım?

Tepki
0
Selamlar. Örneğin 20 metreye 180 santim bir tasarım yapmalıyım bu tasarım doğal olarak İllustrator'de hata yapıyor çok büyük dosya boyutu diye ve bu tasarım matbaaya gidecek. Ben kendi bildiğim yöntem ile 2000 cm / 10 ve 180 cm / 10 yaparak küçülttüm bu projeyi. Matbaa bu vektörel çıktıyı PDF veya EPS olarak aldığında kendi mi istediğimiz boyutta basacak projeyi büyütüp yoksa ben projeyi 20 metreye 180 santim gibi bir boyuta bilmediğim bir yöntemle mi teslim edeceğim? Ne yapmalıyım ve matbaada ne kadar az uğraştırmalıyım insanları?

Tepki
74
Merhaba,
Bu ölçülerde matbaa yok. Ancak dijital çıkış alabilirsiniz.
Tasarımı A.I.'de yapıyorsanız bunu tek parça yapmanız mümkün değildir. A.I.nin max. ebadı 6 küsür metredir. Çalışmanızı buna göre orantılı yapıp baskıda aynı orantı ile büyüttürebilirsiniz. Eps yerine pdf'yi tercih edin. Eps artık epeyce eskimiş bir dosya modeli.
Ayrıca, çalışmanızı paftalara bölerek de çalışabilirsiniz. Ya da baskı yaparken "Tile" yöntemi ile paftalı olarak da basabilirsiniz.

Tuncer ÖZKAN-Koşuyolu

Tepki
0
Merhaba,
Bu ölçülerde matbaa yok. Ancak dijital çıkış alabilirsiniz.
Tasarımı A.I.'de yapıyorsanız bunu tek parça yapmanız mümkün değildir. A.I.nin max. ebadı 6 küsür metredir. Çalışmanızı buna göre orantılı yapıp baskıda aynı orantı ile büyüttürebilirsiniz. Eps yerine pdf'yi tercih edin. Eps artık epeyce eskimiş bir dosya modeli.
Ayrıca, çalışmanızı paftalara bölerek de çalışabilirsiniz. Ya da baskı yaparken "Tile" yöntemi ile paftalı olarak da basabilirsiniz.

Tuncer ÖZKAN-Koşuyolu
Teşekkür ederim. Benim yöntemim hakkında ne düşünüyorsunuz? Vektörel dosyayı boyutunun katına bölerek matbaada tekrar yükseltilebilir mi? Mantıklı mı yoksa, parçalamak mı daha mantıklı?

Yukarı Alt