300 Dpi

Tepki
2
Öncelikle herkese iyi günler, benim çok önemli bir sorunum var ve bu işte tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum.
Benim şimdi 2 metreye 2 metre bi çalışma yapmam gerekiyo hatta bazen dahada büyük olabiliyo, ben bunu 300 dpi çalışırsam pc kendinden geçiyo, acaba rahat çalışabilmem için önerebileceğiniz birşey varmı.
Birde internette bazı yerlerde okumuştum 300 dpi yaptığımız için tam boyut açmaya gerek yokmuş zaten 10 kat yakınlaştığında bile görüntü iyi oluyormuş, bide 2 metre gibi büyük çalışmaları 72 dpi çalışsak olurmuş,bunlar ne kadar doğru yada sizin önerebileceğiniz birşeyler varmı, cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar çok acil.

7000AP

Üye
Tepki
0
bu kadar büyük bir iş hazırladığına göre ya dış mekan ya da iç mekan baskı makinası basacak bu işi
bu makinaların çalışma prensibi için 72 dpi yeterde artar bile

kolay gelsin

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
53
@Emre Kahraman
300 veya 400 dpi olsa bile boyutu mutlaka birebir çalışın. Dijital baskılarda boyut küçültmek yerine DPI'yı düşürebilirsiniz. Görüntü ne kadar kaliteli olursa olsun dijital makinede boyutu büyültürken resim deforme olur. Bunun yerine 200, 150, 96, 72 vs (makinenin de kalitesini göz önünde bulundurarak) şeklinde dpi yı düşük tutabilirsin. 300 Dpi/CMYK matbaa baskı ortamlarında (broşür, dergi, gazete, vs) mutlak olması gereken ölçüdür.

Yukarı Alt