3DMax Çim yapım denemesi

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
Merhabalar..
Bir ara 3DMax programına heves sarmış bırakmıştım..
Uzun süre sonra bir arkadaşımın desteği ile tekrar programı açmaya karar verdim :)
Çim yapımını denemek istedim bu sefer
Vray yüklü olmadığı için standart render ile çalışmak durumunda kaldım..
Çalışma deneme çalışmasıdır ama programı öğrenirken ortaya çıkanları sizlerle paylaşmayı seviyorum..
En kısa sürede çim yapımı ile alakalı bir ders hazırlayacağım sizler için..
Ne demişler bilgi paylaştıkça çoğalır..

Tepki
1
Sizede merhaba, aslı hanım programı bir daha bırakmamanızı diliyorum, merakımdan soruyorum çimen pluginmidir ? Autograss olabilirmi ? Çözünürlük, render süresini ve pc özelliklerinizi merak ettim ? Çimenler,Işık ve Render gayet güzel tebrik ederim, bunları yapabiliyorsanız o programı bir daha kapatmayın :)

"Ben sana bir elma versem, sen bana bir elma versen, bende bir elma, sende bir elma olur.
Ben sana bir bilgi versem, sen bana bir bilgi versen, bende iki bilgi, sende iki bilgi olur."

Konfiçyus

Bilgilerimizi paylaşalım!

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
@orhanyilmaz

Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için Orhan bey..

Şimdi öncelikle render ayarlarımda sorun bulunmakta..
Design 2012 kullanıyorum fakat ne hikmetse vray yüklü değil
programın standart render ayarı ile render almak durumunda kaldım..
En yakın sürede student versiyon indireceğim 3 sene ücretsiz lisans veriyormuş Autodesk ve
tüm özelliklerinin açık olduğundan bahsediyorlar ..

Render süresini tutmadım aklıma gelmedi ama bilgisayarım zorlandı render alırken..
Pc özelliklerine gelince laptop kullanıyorum yeni nesil i7 + 2gb ekran kartı + 8 gb ram daha detayını evde verebilirim ancak :)

Çimen plug-in değil plane üzerine modifier hair and fur ile yaptım :)
Üzerlerine bitmap giydirme yaptım .. Işık standart spot light ..
Programa o kadar hakim değilim
ezbere anlatmakta zorlanıyorum yanlış bilgi vermek istemem
tekrar bakmam lazım max dosyasına anlatmak için..
Akşam vaktim olursa bir ders hazırlayacağım..

Gökyüzünü max ile halledebilirdim aslında ama aklıma gelmedi o an geldiğinde geç olmuştu photoshop ile yapıldı :)

Kesinlikle bilgi paylaştıkça çoğalır inancındayım bende ..

Tekrar teşekkürler değerli yorumunuz için..

Tepki
67
çok güzel olmuş vray kurduk mu bir de buna güneş ışığı ekledikmi bak bakalım neler oluyor :)

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
Teşekkür ederim sayende tekrar başladım çalışmaya
:) Murat ya sardı gece baya bir oturdum biliyorsun .. Akşam bakarız o olaya da :)
Sen güneş ışığı deyince akşam acaba aynı etkiyi başka nasıl alabilirim diye kurcalamadık taraf bırakmadım..
Ama cıkk olmadı
Günün güzel geçsin :)

Tepki
67
Bende ARGE işine başladım 3D Maxin bu ara pluginlerini bakıcam.

Bu arada seninde haftan iyi geçsin :)

Tepki
1
Design sürümlerinde sorun yaşayan arkadaşlarım var, hiç kullanmadım, çeşitli formlarda okudum.
Standart ayarlara rağmen renderınız gayet güzel.
Öğrenci versiyonu ile lisanslı versiyon arasında hiç bir fark yok ,
naçizane düşüncem ticari amaçlı kullanılmayan ve öğrenilmek için karıştırıp kurcaladığımız programlarda sıkıntı yok.:)

Poligon sayısı çimenlerde fazla olduğundan render kasıyor, mimari işlerde uzayan renderler kabus oluyor, mimari çalışmalarda çimenleri yaparken vray displacement kullanmak render zamanını kısaltıyor. Ben bu şekilde yapıyorum.
Sisteminizin özelliklerinize gelince, çok düşük değil, standart render ve standart ışıklarda iş görür,
hatta vray dahi kullansanız, düzgün render ayarlında etkili sonuçlar alırsınız.

Siz dersinizi hazırlayın lütfen, yakın perspektifte çalışan arkadaşlar için güzel olur.

Güzel renderlar dilerim..:s8:

Yukarı Alt