3dmax gerçekten çok zor mu?

Tepki
0
grafikerlik kursu ararken bi arkadaşım akıl verdi.3dmax öğren.iyi iş yapar dedi.
sanırım zor bi programmış.3dmax la yatıp kalkanlar bile zorlanıyormuş.konuya yabancıyım biraz.siz ne dersiniz?

Fatih Çelikhan

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
4
@eflatun

3d Studio Max.......

evet geleceğin program mantığı. grafikerlerin kullandığı programlarla karşılaştırma yaparsak aara dağlar kadar fark var....

programın amacı 3 boyutlu projeler üretmek ve bunları modellemek. modellemek demek onu gerçekçi hale dönüştürmek ile eş anlamlı diyebilirim.

diyelim ki bir yaprak çizdiniz bu yaprağın bir çınar ağacı veya bir zeytin yaprağımı vs vs gibi özelliklerini belirleyek onu oluşturabilirsiniz.

diğer grafik programlarından en büyük ve en özel farkı 3. boyutun olmasıdır.
bin X ve Y koordinatında çalışırken o X, Y ve Z koordinatlarını kullanır. dolayısı ile çok farklı ve karmaşık bir yapısı vardır.

gelelim zorluk derecesine: evet zor bir program. ama X, Y ve Z koordinat mantığını bi kaptınız mı geri kalanı iplik söküğü gibi gelir. programın yaptığı iş ve sunduğu olanaklar göz önüne alındığında asıl zorluk burda başlıyor karmaşık bir yapızı var. menüler ve menü alt menüleri çok kapsamlı karmaşık ve ayarları çok detaylı.....

gelelim arkadaşınızın dediğine......

evet çok haklı 3 studio max gelecek için iyi bir yatırım.........

neden mi
basit bir örnek verim hiç tv deki reklamları izliyormusunuz.....

dikkat edin artık reklamlarda insan faktörü çok değil hepsi animasyon ve efekt üzerine kurulu...
bunlar nasıl mı yapılıyor işte bu 3 boyutlu çalışma yeteneğine sahip programlar sayesinde.....

işi dahada mı detaylandıralım: sadece 3d Studio Max türkiyede çok iyi kullanana insanlar var. ciddi olarak iş yapanlar var ama birtek bu program mı var... tabiki hayır

bu işin en iyisi ve uzmanı bana göre MAYA hele bide on görün... ben bir keresinde kurdum....

sadece arayüz ve menülere bi girdim işin içinden çıkamadım.... :):D:)

bu tarz programlarla yapılar bildik örnekler....

Toy Story serisi tamamıyla 3D (maya)
Star Wars Next Generation serileri
Lost
Heroes
Final Fantsy

bu listeyi uzatabiliriz ama gerek yok....

eh bu bilgiler ışığında kararınızı ona göre verin derim ben....

simdiden başarılar. umarım bu bilgiler size ışık tutar

U

User

Misafir
3d max way be :} 27 yıllık cizim tecrübem var. 15 yıldırda 1 fiil coreldraw fatoş ai kullanıyorum. 1 ara heveslendim 3d max kullanayım dedim suanda elimde son sürümü var pc ye ykledim ama sadece yüklemekle kaldım. şimdi söle acıklayım.
yapacagın iş mimari işler ise hiç 2 boyutla ugrasma direk 3 boyutla ugras ama yok görsel reklam veya masaüstü yayıncılık yapacam dersen 2 boyutta kal derim. öncelikle tercih yapman lazım. 3d max tabiki tasarımcıların hayali olan 1 program senin mantıgının bittigi yerde o program başlar. (ben kullanamdım şahsen bu kadar bilgiye ragmen)

Tepki
6
@Mehmet BOZASLAN

mehmet abi burda tokinin mühendisleri var hastane yapıyolar adamın birini dün aldım kafaa ya çok istiyorum falan 3dmaz otoket falan dedim adam boş oldukça gel yarıdm ederim diyo bakalım nasip se gidicem adam öğreticek

Fatih Çelikhan

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
4
@satrol__

o arkadasımızı buraya davet edelım kardeş
uyemız olsun hem de bolumde ufak ufak bılgıler versın bıze
hepımız faydalanalım

Tepki
0
herkese çok teşekkür ederim.verdiğiniz bilgiler aydınlattı beni.evet,program çok zor olabilir.ama ben bu programı deli gibi öğrenmek istiyorum.aslında merdiveni ağır ağır mı çıkmak lazım,bilemiyorum.çünkü ne photoshop,ne coreldraw, ne de freehand biliyorum ama 3d max öğrenmek için inanılmaz bir tutkum var.aslında bu teknikle sinema sektörüne bir dalış yapmak güzel olurdu.eh,50 sene sonra yaparım herhalde.
izmirdeyim.izmirde bu program nerden öğrenilir?bilen var mı?
bir de... can atilla nın aşk-ı hürrem klibi hangi teknikle oluşturuldu? onu çok merak ediyorum.
izleyeniniz varsa , ya da bileniniz çok güzel bi klip.

Yukarı Alt