64 sayfa katalog

Tepki
25
merhaba arkadaşlar ben kapak dahil 64 sayfalık bir katalog hazırladım fakat dizmekte tereddüt ediyorum en fazla 16 sayfalık katalog yaptığımdan uyguladığım teknik şuydu 16 - 1 , 2 - 15 , 14 - 3 ,....gibi devam eden sayfaları yerleştiriyordum.

Burada da aynı tekniği mi uygulamalıyım 64 - 1 , 2 - 63 , 62 - 3 ....ya da amerikan cilt olacağı için 4 parçadan oluşan 16 sayfalık formalarmı hazırlamalıyım. ikincisi gibi olursa,
örneğin: (böyle bir formalama varmı bilemiyorum)
1. formada : 16 - 1 , 2 - 15 ,.....
2. formada : 32 - 17 , 18 - 31 ,.....
3. formada : 48 - 33 , 34 - 47 ,.....
4. formada : 64 - 49 , 50 - 63 ,..... gibi mi olmalı

bana yardımı olurmusunuz

Tepki
5
Ortadan zımbalanacağını sanmıyorum. O yüzden formaları 1-16, 17-32 ,33-48, 49-64 şeklinde düzenleyin. Ayrıca benim tavsiyem ufak bir maket yapıp sonra montaja başlamanız yönünde olacaktır. Kolay gelsin...

Tepki
25
hep uyguladığım metoddur maket şiddetle tavsiye ederim bende burak bey teşekkür ederimilginize hatta kapağı ayırt edip yapmak en mantıklısı galiba 16 + 16 + 16 + 12 + 4 (kapak) kapağa cilt kalınlığı da verilecek böyle olabilir mi acaba

xblack

Üye
Tepki
34
@Dilek Doğrusöz

Bu şekilde forma bağlanmaz. Forma bağlamanın çok farklı yolları olmasına rağmen en sağlamı ve en istikrarlısı kesinlikle maket yaparak formaların bağlanmasıdır.

64 sayfa lık bir forma bağlamak için örneğini sağlamak 5 dk gibi bir süre alır. O süreyi formaları bağlarken rahatlık la giderebilirsin.

Ayrıca katalog diyince olay çok farklı boyutlar alıyor, bu katalog 32 yaprak edecektir. 32 yaprak maximum 170 gr. kuşeye basılsa dahi sırttan düz dikiş yada omega dikiş yapılabilir. 32 sayfalık katalog amerikan ciltte randımanda vermeye bilir. Kapak için çok ince.

Bana göre bu katalog sırttan dikiş yapılacakmış gibi formalarının bağlanması gerekir. İş basıldıkdan sonra müşteriye hem amerikan kapak hemde sırt dikişi sunulabilir. Dergi gibi bağlandıkdan sonrada zaten istenilirse amerikan cilt yapılabilir. Ama amerikan cilde göre formalar bağlanırsa o iş artık sırt dikiş şeklini alamaz.

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
@xblack

aman allah'ım ben de kendime grafiker diyorum
şu bahsedilen hiçbirşeyi bilmiyorum ben :allalla:
bu bilgilerle alakalı bir konu açıp paylaşsanız çok kişi duacınız olur vallahi :s8:

xblack

Üye
Tepki
34
Grafikerlik, matbaa yada reklam gibi sektörlerin sadece bir kolu. Bu grafiker arkadaşın öğrenme isteğine göre kendini geliştirme açısından çok çok önemlidir. Matbaacı olarak, matbaa grafikerliği üzerine konuşuyorum. Grafiker arkadaşların sürekli pc başından oturmaları çok yanlıştır. Sistemin çalışma şeklini, makinaların kapasitesini, İş akışını öğrenince yaptığı meslek hem daha kolay bir hale hemde daha zevkli ve kaliteli bir hale gelecektir. Grafikerin kafasında örneğin dergi yada katalog tasarımı yaparken 2-3 mm taşırma payının yeterliği olduğunu bilmesi yeterli değildir. Bunu bizzat denetimi ve gözlemini yaparak bazı kuralların geçerliliğini çok iyi bilmek zorundadır.

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
@xblack

evet kesinlikle çok doğru
seneler öncesi bunları test etme imkanı yakalamıştım ama kısa sürdü
şimdi ise tasarımı yapıp direk fason bir matbaaya atıyorum msnden
bağlamaya dair hiçbir fikrim yok o yüzden :(

xblack

Üye
Tepki
34
Grafikerlerde böyle bir düşünce çok aktif. " Lazım olunca yada gerektiği zaman öğrenirim. " Bu düşünce ne acıki çok geri bırakır arkadaşlar. Herkesin illaki az yada çok boş vakitleri vardır bu vakitleri çok çok iyi değerlendirin arkadaşlar. Özelliklede yaşı genç olan arkadaşlar. Meslekler basamaklar gibidir çıktıkça seni zirveye yöneltir. Zirveye çıktıkça hem kendi kaliten artar hemde hayat kaliten artar.

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
@xblack
kesinlikle her cümleniz doğru ders alacağım bu konudan ve yazılanlardan saygılar iyi geceler

Tepki
25
sayın xblack açıklamalarınız için tşekkür ederim ayrıntılı bilgi vermek istiyorum size o şekilde yardımcı olursanız çok memnun olurum kapak 300gr iç sayfalar 200gr olacak bu şekilde nasıl bir formalama olacak sırt kalınlığı filanda olacak

Yukarı Alt