Andezit

trifaz

Üye
Kayıt
28 Eylül 2019
Mesaj
2
Tepki
0
ANDEZİT NEDİR?
Andezit taşı genellikle eflatun, mor, pembemsi gibi farklı renk tonlarında; bazen de grimsi ve siyahın açık tonları şeklinde karşımıza çıkan dış püskürük taşlardır. Bu renkliliğin sebebi, kayaçların yaşlarının farklı olmasından gelir. Bu değerli taş aynı zamanda “Ankara taşı” olarak da adlandırılır. Çünkü ülkemizin başta Ankara olmak üzere İç Anadolu Bölgesi’nde daha çok bulunur.
Andezit Taşlarının Kullanım Avantajları
Kaymaz bir malzemeden olan bu değerli maden ıslak mekanların vazgeçilmez doğal taşıdır. Islak mekanlarda örneğin havuz kenarları gibi yerlerde kullanılan ender bir taş olan andezit farklı kullanım alanları vardır.Isı kaybını önlemesi özelliği ile andezit taşı duvar kaplaması olarak kullanıldığında yazın serinliği korur ve kışın ısı kaybını önler. Bu özelliğinden dolayı, villa gibi yapıların dış cephelerinde izolasyon malzemesi olarak da tercih edilir.
Boyamaya gerek yoktur, bakım gerektirmez ve farklı renklerde bulunan andezit taşı rengini kaybetmez. Aşınmaya dayanıklı bir malzemedir.Doğal bir taştır ve oldukça dayanıklıdır. Isı farklılıklarından etkilenme oranı azdır.
Farklı işlemlerden geçerek cilalı veya cilasız olarak dekoratif özellik katılabilir.
Diğer doğal taşlara kıyasla, dayanıklı, dekoratif ve kaymaz olması nedeniyle andezit taşı inşaat sektöründe sıklıkla tercih edilir.
Andezit Taşının Ekonomiye Katkıları Nelerdir ?
Andezit, ticari olarak işletilebilen en eski inşaat malzemeleridir. Tarih boyunca insanoğlu tarafından yapılarda ve anıtlarda güzelliği, dayanıklılığı nedeniyle kullanılmıştır. Zamanla kullanımı artan andezit taşı fiyatları günümüzde özellikle inşaat, kaplama, döşeme, heykelcilik, mezar taşı yapımı, mıcır, porselen ve cam sanayi, optik sanayi ve süs eşyası yapımında kullanılmaktadır. Doğal taş sektörü, son dönemde yeni üreticilerin de pazara girmesiyle ivme kazanan; hem ülkemiz hem de dünya ticareti için önem arz eden sektörler arasındadır.Kapsamlı bilgiler için sitemizi ziyaret ediniz.
İnci Taş Madencilik - Andezit Taşı
Blog | İnci Taş | Andezit Taşı
Andezit Modelleri-Ürünleri | İnci Taş | Andezit Taşı
 
Yukarı Alt