BAskı Öncesi Nelere dikkat etmeliyim ?

okanerbas

Üye
Tepki
0
merhaba arkadaşlar A4 boyutunda 48+4 dergi çıkarmayı düşünüyoruz ben bunu adobe ındesıgn de çalışmaya başladım fakat aklımda bir kaç soru işareti var sorularımı tek tek yazayım cevaplayabilirseniz sevinirim.

A4 dergi için yazı en az kaç punto olmalıdır ve genel olarak hangi fontlar uygun olur.
dergide ne kadarlık taşma payı bırakmak gerekir?
taşma payı ve pdf olarak kaydettiğim zaman baskı hazır mı demektir?
pdf olarak kaydettiğim zaman matbaa kısmında font ve karakter sorunu yaşarmıyım

şimdilik aklıma bunlar geldi sizin ekleyeceğiniz bir konu olursa yazmanızı isterim
Şimdiden teşekkür ederim.

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
@okanerbas

Ben matbu evrak hazırlamaktan pek anlamam ama,

Punto genel olarak 10-11-12 punto kullanırdım.
( daha küçük ve daha büyük kullanılacak yerler de vardır "açıklama" ve "slogan" gibi )

Taşırma payı 2mm bence yeterlidir...

Fontları matbaaya yanında gönderirsen problem kalmaz bence, yada konvertle.

PDF işini basacak matbaaya sor derim.

Aşadaki bölümü boşuna emek verip hazırlamamışlar zaman ayırıp okursan benden daha çok bilgi sahibi olacağın kesin;

https://www.grafikerler.org/baski-oncesi/

Bizede bişeyler öğret bizim bilmediklerimizle alakalı okanerbas. Başarılar...

Aslı SAYILIR

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
192
Ben bu tarz calismalarda dört taraftan 3 er mm tasma payi veriyorum herhangi bir sıkıntı yaşamadım..Kullandığın fontun karakteristigine göre 10~11~12 punto yeterli..Font olarak bu aralar metinler icin ben dino yada droid tercih ediyorum okunurluk önemli tabi içeriğe göre de değişecek aslında sizin tasarım zevkinize de bağlı biraz...Baskı icin Yazıları convertleyip pdf olarak kaydetmek olası sorunların önüne geçecektir...Bu arada eğer arka plan olacaksa sayfalarda sayfa taslağını ai de yapıp .tiff olarak kaydedip indesign a çağırıp üzerine metin ve fotograflari eklemeyi tercih ediyorum..kolaylıklar dilerim...

okanerbas

Üye
Tepki
0
arkadaşlar teşekkür ederim.

biz edebiyat kültürsanat dergisi çıkarıcaz bu kompsete uygun türkçe karakterli font önerisi yapabilirmisiniz ?
(sade olması taraftarıyım)

ayhancaa

Forumdan Uzaklaştırıldı
Tepki
0
Meraba arkadaşım 3 taraftan 5 er mm taşma payı vermelisin bunlarda üst sol sayfalarda sağ taraftan sağ sayfalarda sol taraftan taşma verilmez çünki zaten o kısımlar sırt olur. yazı karakteri genelde times new roman 11 pt. güzel duruyor çok daha önemlisi yazılarını sağdan soldan blok yaparsan ve a4 de 3 sütun dergi için idealdir. pdf olarak kaydettiğin zaman kalıpçıda veya filmcide font sorunu yaşanmaz. fakat pdf yaparken sayfa ayarını a4 de bırakmayıp verdiğin taşma paylarınıda hesaba katmalısın. sayfa iskeleti oluşturup her sayfada aynı iskeleti kullanmakda çok önemlidir. başarılar ve başarılarının devamı dileği ile

Yukarı Alt