Ben ne yapmalıyım? sizce...

gamzen

Üye
Tepki
0
OMÜ 2005 grafik mezunuyum, mezun olduktan sonra yaşadığım şehir çok kapsamlı olmadığı için iş bulmakda zorlandım,
bir yere başladım 3 gün tuvalet yıkatmaya kalkdılar, sabret dedim ama onlar vazgeçdiler...
sonra evlilik ve Ankara'ya yerleştim, Ankara'da çok iş aradım ama tecrübe dediler her kapıda,
sonra bende o an başka bir alanda çalışdım, ve sonrası çocuk derken iş hayatına 3 sene gibi ara verdim,
2010 tekrar başladım ama yine grafiker olarak değil.
ama ben grafiker olarak çalışmak istıyorum, başka iş yaptığım zaman kendimi mutlu hisetmiyorum
ve şuan mutsuzum buda hayatıma yansıyor bu konuda ne yapabilirim?
benim 2 fikrim var;
1. olarak herhangi bir işe yine başlayıp cumartesi pazar tatil olmak şartıyla grafik kursuna gitmek,
2. olarak da bir grafik ajansında yetiştirilmek üzere işe başlamak,
sizce hangisi?
çok kararsızım, sorumluluklarım olduğu içinde ince eleyip sık dokumam lazım fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar......

Cengiz Duhan

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
23
@gamzen

Merhaba gamzen Hoşgeldin aramıza. Şöyle bir karikatür geçti elime bence çok anlamlı

2009 dan bu yana tabiri caizse yırtıyorum kendimi, sen oldunmu dersen bilemiyorum derim, Ama Einstein in bir sözü var
" Bana hayır diyenlere şükran duyuyorum, hayatta kendim ne başardımsa onlar sayesinde başardım " der. Ben çok şeyler başaramasam da yapamazsın diyenler çok oldu, evliydim ve benim için meslek değiştirmek riskti, riski göze aldım. Çünkü bende senin gibi yaptığım işte mutlu değildim. Bu işi öğrenmek için bir ajansta para almadan bile çalışmıştım. Ama unutmaman gerekeken birşey daha var istekler olanaklarla sınırlıdır. (örnek kira vermiyorum vb gibi,,)
İnşallah Herşey İstediğin Gibi Olur. Senin bu işin okulunu okumuş biri olarak gönlünce, istediğin gibi biyer bulmanı dilerim ,,

gamzen

Üye
Tepki
0
çok tşk ediyorum msjınız için dediğiniz gibi
istekler olanaklarla sınırlıdır ama ben bu sınırları aşmak istiyorum ....​

futurist

Üye
Tepki
9
konfiçyüs derki:
Bir saat mutlu olmak istiyorsan
Şekerleme yap.
Bir gün mutlu olmak istiyorsan
Balık tut.
Bir hafta mutlu olmak istiyorsan
Tatile çık.
Bir ay mutlu olmak istiyorsan
Evlen…
Bir yıl mutlu olmak istiyorsan
Servete kon….
Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsan
İşini sev….!

bu adama bayılıyorum. süper öğüt verir. yani işini seversen ömür boyu mutlu olursun. bende daldan dala atlayan garip biriydim şimdi en son beni tanımlayacak mesleğin grafikerlik olduğunu anladım. ama maalesef çok önemlide olsa önemsenmeyen herkesin biraz uğraşarak yapacağı birşey görülüyor. Aslında doğru söylemek gerekirse başkalarına kızmıyorum meslekdaşlar birbirini tutmuyor. Birazda böyle düşünülmesini sağlayan bizleriz.
Ben mesela grafik ve web tasarım kursuna gittim. Grafik adına ne öğrendin dersen kumsaldaki bir kum tanesi kendimi beğenmiyorum. Geliştirmeye çalışıyorum. Devamlı bir araştırma yolundayım. sadece türkiye değil dünya çapındaki tasarımlarıda inceliyorum. ama ne olursa olsun yetmiyor.
Bİr işe girmiştim grafikerler vardı. Adamlardaki zihniyet nedir biliyormusun. bir arkaplan vektör almış kız, eline gelen bütün afişlere aynı arkaplanı koyuyor. kendini geliştirmek adına hiçbirşey yok. tecrübe olarak tamam benden çok önde ama bu bakış açısı olursa başkalarının bizlere saygı duymasını beklememeliyiz. tualette temizletirler çayda servis yaparsın.

konuyu uzattım kusura bakmayın senin soruna gelince:
evlisin, çocuğun var, hem çalışmak hem grafik konusunda ilerlemek istiyorsun.
Bak kursa gitsen bile ne olacak biliyormusun kursun bitecek yine tecrüben yok diyecekler. başa döneceksin
zaten grafik mezunusun. programları biraz unutmuş olabilirsin önce bir iki hafta biryerlere gitme. formlarda gezin yenilikleri öğren 3 sene uzun bir süre hiç bir gelişme olmamış olsa bile programların sürümleri değişti. onları öğren.

internette dünyanın grafik ders videoları var onlardan biraz çalış
vidobu.com ücretlidir sorun olmazsa sıfırdan açıklıyorlar güzel sitedir.
ücretsizde grafikerler sitesindede var zaten. çok var ama çok uzun googledan araştırırsın
programları hatırladın. ondan sonra biryerlere başvur kendine güvenin olur. ben ilk çalıştığımda öyle tutuktum ki onlardan daha güzel yapabilirdim herşeyi ama güvensiz korkak duruşum yüzümden hiçbirşey yapamayacak sandılar.
anladım ki emin olacaksın önce sen güvenceksin kendine. önce sen inanacaksın yapacağına
başkaları güvendiği için kendine güvenmek istersen yarı yolda kalıyor insan işmi kaybedwerek bunu tecrübe etmiş bulunmaktayım
şimdi işsizim. bir yerden çağırdılar gitmedim.
çünkü eksiklerim vardı tamamlayıp önce kendim inanmalıyım dedim
birisi soru sorduğunda :
yapabilirim deme
yaparım de ve yap
işte başarının sırrı.
böyle kesin konuşanları hep kibirli bulduğumdan sevmezdim ve mütavazi olmak için yaparım inşallah derdim.
yapamayacağımı sandılar ve bende bu gerçeğe inandım ve yapamadım.
şimdi buradayım işte.
umarım faydalı olmuştur.

mdemir90

Üye
Tepki
1
yetiştirilmek üzere bir iş bulursan öyle bir işe girip , haftasonlarıda imkanın varsa kursa giderek kendini geliştirmen çok daha hızlı olur bence. kursa gidemezsende en azından internette kurs gibi videolar siteler var onlardan da birşeyler öğrenebilirsin.

Yukarı Alt