Bir Fikir Hırsızının Gözünden Ve Kaleminden Dünyadan Ayı Çizmek(Önemli)

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Bir Fikir Hırsızının Gözünden Ve Kaleminden Dünyadan Ayı Çizmek.

Ben şu zamanlarda bazı grafikerleri ya da grafiker adaylarını hiç anlayamıyorum.
Takdir edilir yönleri yok değil, özellikle şu zamanda merak etmeyi ve sorgulamayı becerebilmeleri dahi takdir edilmeleri için yeterli.
Tabi bununla da sınırlı değil.
Sürekli yeni birşeyler üretmek istemeleri, kendilerini alanlarında en iyi yerlerde görmek istemeleri,işlerinin ehli olmayı istemeleri de yine güzel birşey.
Birbaşka güzel olan davranışları ise ortaya çıkardıkları eserlerin tecrübeli ,bilir gözler tarafından nasıl göründüğünü merak etmeleridir.Bu merak esasen bir elmastır, onların kalemleri ,fırçaları için de bilmezler.
Yerleştirirler çalışmalarını , eksiklerinin , hatalarının yazılmasını ister çoğu ve sonra sessizce bir merak ve bekleyişe koyulurlar belki tırnaklarını kemirerek.
Biran önce çalışmalarına bir yorum veyahut eleştiri getirilmesini beklerler de beklerler.
Buraya kadar herşey normal, hiçbirşeyde sorun yok.​

Konuya girer okursunuz bu yazılanları.
Hoş, "Gayet olumlu bir davranış." dersiniz, onun bu "İyi olma." savaşında ona yardımcı olmak istersiniz,sonra çalışmasına şöyle bir kapsamlıca bakar çalışmada gördüğünüz eksikleri yazarsınız uzun uzun, vaktinizi heba edersiniz,hiçbir detayı atlamamak için hayatınızda hiç tanımadığınız, belki birdaha hiç görmeyeceğiniz insanların çalışmasını en derin noktasına kadar incelersiniz.
Ve neticesinde bilgileriniz doğrultusunda bu insanlara elinizden geldiğince yardımcı olmaya istinaden çalışmasını eleştrirsiniz, bazı noktalara açıklık getirmek için bazı sorular da sorarsınız hatta eser sahibine.
Çalışmaya karşı eser sahibine sorular sormuşsanız bu demektir ki çalışma sahibinden sorularınıza cevap aldığınız takdirde eleştirinize devam edeceksiniz.
Burada eleştiren kişinin maksadı yine aynıdır, çalışma sahibinin bu çok istekli ricasını yerine getirmek, onu daha iyi anlayabilmek ,ona en iyi şekilde yardımcı olabilmek.
Bu çok insancıl bir davranış değil midir?
Evet öyledir.
Peki ya sonrası?
Bu işlerine çok hevesli, sizden eleştiri bekleyen insanların çalışmalarına siz eleştiri getirdikten sonrası?​

Bazıları ne yaparlar bilir misiniz?
Gelirler, yazılan eleştrileri okurlar ve çok acizce çeker giderler.
Kendilerine sorduğunuz soruları cevapsız bırakıp ,sadece yazılanları okuyup çekip gidebilecek kadar da saygısızdırlar size karşı.
Yaptığınız bütün eleştrilerin değeri araya gider, o yararlı olmak için çalışmasını kendinize yaklaştırıp detayları ararken gözlerinizden verdğiniz kayıplar, o kişiye harcadığınız zaman hep boşadır.
Ne yazık...
İşte bu kişiler sadece Fikir ve Emek Hırsızlarıdır.
Oysa gelen eleştrilere karşı çalışma sahibi tarafından bir yorum getirmek, en azından soruları yanıtlamak ,eleştirenle karşılıklı bir değerlendirme ortamı oluşturmak kendisi için kesinlikle çok önemlidir ve yararlıdır,bu tartışma ortamı kişinin deneyimlerini güçlendirir,fikirleri daha birçok çağdaşlaşır ve demokratikleşir, olayları farklı pencerelerden görme gücü gelişir kişide.Bu da bir tasarımcı için "OLMAZSA OLMAZ" dır.Çünkü tasarımcı çalışmasını kendisi için değil fakat dışadıraki milyonlarca insan için yaratır.Milyonlarca insan milyonlarca farklı görüş demektir.
Böylece zihniyeti daha bir güçlenir,görüş ufku daha çok genişler, yine böylece sanatçının ufkunun derinlerinde gizli olan ERDEMİNE taa yukarılardan bir damla daha deneyim damlar.Buraya herzaman deneyim damlamaz öyle, yılda 1 ya da birkaç yılda 1.
Bu sanatçının azmine ,isteğine ve bu iş nekadar cidiye aldığına bağlıdır.
Öte yandan çalışmanızı eleştiren insanlara karşı cevap yazarak, sessiz kalmayarak onlara karşı bir terbiyesizlik yapmamış olursunuz değil mi?
Bütün sanatçılar bu tip bir zihniyete sahip olsaydı eleştirmenlerin hepsi aç kalırdı.
Siz olsanız, emeklerinizi bozuk para gibi harcayan böyle insanların eline biraz daha bozuk para verir misiniz?
Birdaha mı?

A)Kaliteli bir zihniyete sahipseniz herzaman daha iyi yerlerde olursunuz.
Daha BÜYÜK olursunuz.
ERDEM sahibi olursunuz.​

B)Yok Fikir ve Emek Hırsızıysanız , o zihniyetinizle sadece olduğunuz yerde sayarsınız.
Meslektaşlarınız ayın üzerinde diğer bütün gezegenleri çizerken siz daha hala dünyadan Ayı çizmeye çalışırsınız.​

A mısınız B mi kararınızı siz veriniz.​

danisman

Consultant
Tepki
30
Sayın Hakan Dağdeviren, çok önemli bir konuya ışık tutan yazınınızdan dolayı size teşekkür ediyorum. Gerçekten bazen, bahsettiğiniz duyguları yaşıyorum, umarım forum üyelerimizin çoğunluğu "A" cevabı konusunda ısrarcı olurlar ve daha keyifli paylaşımlar gerçekleşir...

Tekrardan teşekkür eder, iyi çalışmlar dilerim...

Tepki
31
Teşekkürler Hakan duygularımıza tercüman oldun

ben nerdeyse bütün eklenen çalışmalara göz ucuylada olsa bakar ve bilgim ve gözüm dahilinde bişeyler katmaya çalışırdım ama B şıkkını seçenler sayesinde bu isteğim git gide azaldı
şimdi yorum yapayım mı yapmayayım mı diye on kere düşündükten sonra ya yazıyorum
yada bakıp geçiyorum

Lütfen sevgili arkadaşlar ben sakaryada yetiştim grafikerliği çok bildiğimi hatta
coreli yuttuğumu sanırdım ama öyle değilmiş daha sonra grafikerler.org ile tanıştım
ve grafikerler.org da piştim
eğer sizde pişmek istiyorsanız A şıkkını seçenlerden olun ve size hiç bir ücret
talep etmeden sizden bir beklentisi olmadan tek derdi size bişeyler katabilmek olan
size emek ve zaman haracayan arkadaşlarımızı kırmayın
ve A şıkkını seçin

İnanın pişman olmayacaksınız 5 duyu organınızın nasıl geliştiğini ve ufkunuzun açıldığını
göreceksiniz

ben kendimden örnek vereyim

bu benim ilk ekledğim çalışmlaradan biri M.Ö

https://www.grafikerler.org/afis/6654-konser-emre-aydina-yapmis-oldugum-afis.html

ve diğelerine bir göz gezdirin grafikerler.org un farkını görün

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Böyle bir işe ne denmeli Ozan Bey?
Çevremizde bazı "b" lerimiz varken yani iş böyleyken sizce bu kötü duyguları yaşamamız garip midir üstadım?
Görüyorsunuz , Fatih Bey de şikayetçi bu "B" lerden.
Ve eminim daha birçok bizim durumumuza düşen insan keza.

Fatih Bey yazıya kattığınız içerikten ve duygularınızı paylaşmış olmanızdan ötürü teşekkür ederim.

Bu "Adam Sende!" cilik bitmediği sürece biz boşuna yazışıyoruz sanırım.
Umarım yanılıyorumdur.

danisman

Consultant
Tepki
30
Sevgili Hakan Bey,
Bence çok umudumuzu kaybetmeyelim bu konuda, eminim çoğu arkadaşımız, kardeşimiz bunların farkındadır, farkında olmayanlar için yapılacak ne var konusunu, enine boyuna konuşmak gerek diye düşünüyorum...

Kanserli hücreler gibi kesip atmak mı gerek, yoksa tedavi mi etmek gerek? Asıl karar verilmesi gereken tarafı budur olayın. Eskilerin dediği gibi, kurunun yanında yaş, yanmalı mıdır, yanmamalı mıdır?

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Merhaba Ozan Bey.
kurunun yanında yaş, yanmalı mıdır, yanmamalı mıdır?
Tamam hay hay!
Yalnız bu soruya cevap yazabilmemiz için evvela kuruların Ben Kuruyum diyebilmesi gerekir.
İyi bilirsiniz ki Kuru olmadan ateş olmaz ,daha yaşa ise sıra var.
Umarım artık herkes kendisi için en iyi olanı seçsin.

Tepki
5
Açıkçası ben de elimden geldiğince yorum yapmaya ve çalışmalarımı yorumlara açmaya çalışıyordum ama sizin de tespit ettiğiniz B tipi kullanıcılar beni de soğuttu açıkçası...

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Bu meslekteki kanayan yaralardan birisi de bu anlaşılan Burak Bey bakalım daha kaç kişi soğumuş bu sebepten.
Sonra da "Çalışmalarımız Eleştrilmiyor." yazıyorlar ya da "Bu Forumda Sadece Popüler Kişilerin Çalışmalarına Yorum Yazılıyor!" diyenlerimiz var.
Bu değindiğimiz konu mesleki bir ahlaktır siz de biliyorsunuz.
Biz yine de "Herkes kendi mesleki geleceği için ahlağını korusun." diyoruz.
Herkes kendisini biliyor malumunuz.

Yukarı Alt