birkaç desen çalışması

Fatih Çelikhan

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
4
güzel çalışmalar. baya bir emek harcanan çalışmalar. empirme konusunda da bunların nasıl yapıldığı ve teknikleri konusunda da bilgiler verebilirseniz çok güzel paylaşımar olacağına eminim.

emeğinize sağlık. arkadaşlarım adına teşekkür ederim.

tugbakocak

Üye
Tepki
3
tabiki desen ile ilgili hertürlü paylaşımda varım adobe ve bende photoshopta çalışıyorum ama çok serbest aslına bakarsanız bu işi kurallarına göre öğrenmek nasip olmadı banaa yani kimse öğretmedi ben biraz azmettim :) o yüzden çokk teknik laflar edemem ama ne sormak istiyosan konuşalım

Fatih Çelikhan

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
4
amacım soru sormak değil. çünkü benim işim empirme değil. sadece empirme baskı konusunda bilmeyen (ben mesela) arkadaşların fikir sahibi olmasını isterim

tugbakocak

Üye
Tepki
3
Önce scan edilmiş desenlerimi pen tool yardımıyla çiziyorum sonra renklendirmelerini hallediyorum ki ben bunları layerda yapıyorum bir çok kişi channels'ları kullanıp yapıyor.Rotasyonda parça baskıda olduğukadar raht çalışılamıyor malesef ,deseni raportlamak zorundasınız yani ,tekrar etmesi gerekiyorki filme aldıktan sonra şablona pozlana desenin birleşme yerlerinde sıkıntı yaşanmaması için.Dalmaçyalı köpeklerde görülüyor raport boyu yukarıdan aşaya ve sağdan sola doğru desen tekrarı mevcut.Şablonlar nikelden yapılmış silindir şeklinde 2 mt boyu 64 cm çapı olan (bu ebatlar değişir) kalıplardır.Desenin raportlanması bittikten sonra renkleri ayrılır filme göderirsiniz.Şablona pozlanır ve daha sonrada baskı makinasında şablonlar yerleştirilip baskı imalatına geçilir aşağıda örnek bi makina resmi ve üzrinde şablonlar görünüyor.

Photoshop içinde yaptığınız işlemler desenin ne olduğuna bağlı yani tramlı bir desense yukarıdaki ilk çalışma gibi çalışması farklı oluyor yada lap bi çalışma yapıyorsanız dalmaçyalı köpeklerde olduğu gibi çalışması farklı oluyor bunun için çok kapsamlı bir yazı yazılması gerekir aslında bukadar kısa anlatmak sadec bir fikir verir.bunun için bir çalışma hazırlicam..

Fatih Çelikhan

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
4
Çok teşekkür ederim.

Evet empirme basık, baskı dünyasında en zor baskı tekniklerinden birine sahiptir. ayarlarının yapılması tasarımın baskıya uygun yapılması, hele hele baskının yapılması meşakatli bir işlem.

bu söktörde çok büyük ilerlemeler kayd edilmiştir. otomatik makinelerden önce bu tür baskılar İpek kullanılarak transfer tekniği ile yapılıyordu bildiğim kadarıyla.

detaylı bilgilerini bizimle paylaşmanız çok güzel.

devamını bekleriz.

Superturkishman

Emprime
Tepki
5
emprime hakkındaki genis bilgi icin tesekkürler tugba anlattıgınız işlermeler aynı sıralama ile parça baskıda kullanılır tek farkı makinaya tane tane serilmesidir geri kalan herşey aynıdır çalışma tarzı desenin kalıba cekilmesi hep aynıdır

tugbakocak

Üye
Tepki
3
evet aslında biden çok teknikle yapılıyo şablonla yapılan rotasyon filmduruk baskı teknikler artık çok ilerledi bir çok firma film amkinalarını kaldırıp lazer şablon çekimine geçti.Hiç film hazırlamadan direk lazerde cd'den şablona çekim yapılıyor.Aslına bakarsanız sade baskı için tasarlanmış bir çok baskı programları var bunlardan bağzıları photoshop ile birlikte çalışıyor ama çokk pahalı nerdeyse bir lazer parası...

Yukarı Alt