boş batış nedir

Tepki
28
boş batış nakışçıların desenlerde korkulu rüyasıdır bence bunu 15 sene önce bir arkadaşımdan öğrenmiş idim o günden beri nimetlerinden faydalanıyorum sizinlede paylaşmak istedim boş batış:adı üzerinde boşuna yapılan batıştır 0,5 mm ve altındaki batışlardır bu batışların olmasının desene faydası yoktur olmamasınında zararı yoktur makinaya zararı vardır randımanı düşürür çünki eski makinalarda ve yeni makinaların kasnaklarındaki az miktardaki boşluklar ve mekinanın teknolojisi yüzünden bu hareketler neredeyse yok gibidir dolayısıyla makinanın iğneleri ayni noktalara batmış olur buda telanın o noktasının zayıflamasına ve elyaflarının parçalanmasına sebebiyet verir ayrıca ısınmış olan iğnenin ısısı dağılamadığı için ayni noktada buluştukları için ipi üzerler hareket olmamasından kaynaklanan ipler ayni noktada yığılığından birbirini üzer en temizi bu deseni o batışlardan arındırmaktır hemen her proğramda temizlik kısmı vardır 0,5 duruma göre 0,7 mm altındaki hareketleri silerseniz sizde mutlu olacaksınız çünki o noktalarda makinaların ip koparması muhtemeldir kaçınılmazdır desencilerden çıkma her desendede bu hareketlerden ortalama desene göre 50-100-500 hatta 1000 vuruşa kadar bu batışlardan bulunmaktadır desenci arkadaşların bu konuda suçu yoktur olayı farkedememektedirler uyarmanız yeterli olacaktır bu batışları almak bize randıman,zaman,malzeme ve enerji kazandıracaktır boş batışların bulunması gereken yerler kesim öncesi renk(stop)öncesi ve desen bitimi öncesidir buralarda faydası vardır ve adıda düğümdür boş batışsız günler dilerim:D

Raif Can

Üye
Tepki
1
üstad sağolasın sayende yeni şeyler öğreniyorum.ve her öğrendiğim bilgide nakışın zevkine daha çok varıyorum.
ellerin dert görmesin

Yukarı Alt