Corel draw x3 mü x5 mi x6 mı ??

CoLL_HaRD

Üye
Tepki
0
Arkadaşlar corel x3 mü x5 mi x6 mı bu serilerden hangisi almalıyım hangisi kullanışlı ve pratik kamuoyu araştırması yapıyorum...

GürhanErkal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
43
@CoLL_HaRD

Merhabalar.

Bütün yazılımlar için geçerli bir şekilde şunu söylemeliyim. Bahsettiğinizi sürümler birbirinin alternatifi değildir. Yani eski sürümün yenisinden iyi olma ihtimali yoktur. Her zaman yeniyi öğrenerek operatörlük anlamında bir ileri adıma geçmeliyiz. Burada sadece 2 istisna vardır. Birincisi lisanslı kullanım; Lisanslı kullanıyorsak yeni sürüme geçmek ciddi bir bedel olacaktır dolayısıyla eskisinde kalmak mali açıdan iyi olabilir. Ya da bilgisayarlarımız eskidir. Yeni sürümler makinmaızı zorlar bu durumda daha eski bir sürüm kullanırız doğal olarak.

Ama bunlar dışında daima en yeni sürüm; en hatasız, en hızlı ve güçlü sürümdür yazılım dünyasında.

Tepki
1
x6 daha kullanışlı ....x4 her dosyayı açmıyor ve yeni sürümlerde bir iki özellik daha var...

Emre Şerim

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
14
CS CS CS..

Corel nedir abi, yıllardır anlayamadım ?
Kendime Freehand kullandığım için kızdım Illustrator'le tanıştıktan sonra ama Corel'den hiç haz almadım.

CoLL_HaRD

Üye
Tepki
0
evet kesinlikle Illustrator veya indesign yada adobe programları diyelim ama corel draw ıda yabana atmama gerek hem onlardan hızlı hem daha kolay ve kullanışlı frehand tamamen gereksiz bir program... x4 çok sıkıntılı bir sürüm... ozaman x6 nın lisanslısına devam diyelim :)

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.625
Arkadaşlar konuyu yanlış bir noktaya sürüklemeyin, defalarca Corel'mi, Aİ mi, ID mi vs vs. diye tartışıldı bir sonuca varılamadı herkes kendine yakın hissettiği programı kullanmaya devam etti. Mesela ben Corel kullanıcısıyım ne yapacaksınız asacak mısınız ????...
X3-4-5-6 arasında abartılacak bir fark yok aslında yani abartmaktan kastım bunu x6'da çizdim X3'de çizilemez diye bir kavram yok alt versiyonda hazırlamak belki biraz daha vakit alabilir. İmkanına göre en son sürümü kullanmalısın ki hem son sürümdeki yenilikleri öğrenmek hem de dışarıdan bir dosya aldığın zaman açarken problem yaşamamış olursun ...

CoLL_HaRD

Üye
Tepki
0
ZxxxE bende bir corel kullanıcısıyım ama x5 bazen program sapıtıyor bazen x3 te program sıkıntı veriyor x6 yı denemedim ama x6 nın lisansınıda almak istiyorum...

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.625
Corel veya benzer kalitedeki programlar tek başına sapıtmazlar buna etki eden çok fazla faktör vardır ve suçu tamamen Corel'e atmak insafsızlık olur. Corel X5'de sadece bir defa kendi kendine kapandı ve dosya kullanılamaz hale geldi başka sorun yaşamadım o zaman ram 2gb'dı 2 daha ekledim sorun yaşamadım, tabii sorun yaşamamak için SP paketlerini yüklemeyi ihmal etmedim ...

Yukarı Alt