Corel'de Fontu convertlemeye gerek bırakmayan yöntem...

Bahtınur YILDIZ

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
456
CorelDraw'da hazırladığımız bir dosyası biryere göndermek zorunda kaldığımızda convertlememiz gerekir, aksi halde font karşı tarafta yoksa bu büyük sıkıntıdır.

Ya convertlemek için zamanınız yoksa...
İşte güzel bir özelliği "bilmeyenler için" paylaşmak istiyorum.

Dosyanızı kayıt ederken aşağıdaki yolu izlerseniz. Fontu programa embed yapıyor.

Saygılar
Bahtınur

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
Sağol len bu pratik bilgileri çok severim ben. Teşekkür ederim.

Ben de fotoğrafları linkli çalışmaktan söz etcem ilerde (kipat dergi tasarımlarında) biliyosan sen paylaş.

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
@Şener CANÖZ

Hocam iltifat için teşekkür ederim ama sen varken ben sesimi çıkarmadan, köşeye bir yere otururum, sesim bile çıkmaz ...
(Küçük bir ekleme: Fontları da dosyaya eklediği için dosya boyutu biraz daha büyüyecektir)

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
Birde bu var;
File >Prepare For Service Bureau (Servis Büro İçin Hazırla)
seçeneğini kullanalarak ta,
çalışmanın ve fontların bulunduğu bir klasör oluşturup,
gönderebilirsiniz başkalarına dosyayı...

Tepki
26
Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus var. Font Embedd, yani belge içine font gömme özelliğinin çalışabilmesi için fontun da bu özelliğe sahip olması gerekir. Her font embedd özelliğini desteklemez.

Bir başka husus da X6 sürümünün artık font embedd özelliğine sahip olmamasıdır.

Font embedd özelliğini kullananlar varsa ve bana bildirirlerse, konuyla ilgili bir çalışma yapabilirim.

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
470
Ben böyle durumlarda File / Collect For Output seçeneğiniz kullanırım. En temizi ve sorunsuzu bana göre...
Export etmeden önce bir klasör yaratıp çalışmayı onun içine Collect For Output yapınca (devamında versiyon, renk profilleri, PDf gibi seçeneklerde var) kullandığınız bütün fontlar ve işaretlediğiniz ek seçeneklerle dosyanız çıkartılmış oluyor. Dosyayı zipleyip istediğiniz yere gönderebilirsiniz.

Yukarı Alt