CorelDRAW için 3M renk paletleri

Tepki
26

CorelDRAW'da varsayılan olarak gelmeyen ama genelde çok kullanılan bazı renk paletlerini bulmanın zorluğunu biliyorum. Örneğin Açık hava reklamcılığı ve tabela sektöründe Oracal® ve Summa® Renk Paletleri sıkça kullanılmakta. Ayrıca RAL renk katalogu da yine benzeri sektörlerde çok fazla tercih edilmekte. Oracal® ve Summa® renk paletlerinin bir çoğunu daha önce yayınlamıştım. Ayrıca hiç bir yerde bulamadığım RAL renk paletini de kendim yapıp sizinle paylaşmıştım.

Bu sefer açık hava reklamcılığı ve benzeri sektörlerde kullanılmak üzere 3M® renk paletlerini paylaşıyorum. Normalde 3M® Renk kataloguna ait paletler CorelDRAW için kendi internet sitesinde mevcut fakat .cpl uzantılı eski renk paletleri CorelDRAW X5, X6 ve X7 ile bazen pek iyi anlaşamıyorlar. Bunun üzerine tüm 3M® renk paletlerini yeni palet biçimi olan .XML'e tek tek çevirdim. Sonuç gayet başarılı oldu. XML renk paletleri CorelDRAW X7 ile test ettim ve bir sorunla karşılaşmadım.

3M® Renk paletlerini aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz. Ayrıca Kaynaklar sayfamızdan tüm renk paletlerini indirebilirsiniz.

3M Scotchcal Serie 30

3M Scotchcal Serie 80

3M Scotchcal Serie 100

3M Scotchcal Serie 2330

3M Scotchcal Serie 3630

3M Scotchlite Serie 580_680

3M Scotchprint Serie 1080

Kaynak: http://corelturk.blogspot.com.tr/2014/09/coreldraw-icin-3m-renk-paletleri.html#more

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
@aslankanat
Renk Paletleri için soruyorsanız: Belgelerim/Color Palette içine kopyalayın Corel'i açın Window/Color Palettes/Open Palettes seçeneğini seçin ve kopyaladığınız dosyayı açın, Corel'e yüklemiş! olursunuz ...
(Open Paletteyi seçerseniz renk kartelalarının orjinal yerini görürsünüz farklı bir bölümdeyse o konuma kopyalama yapabilirsiniz)

Tepki
26
@aslankanat
ZxxxE arkadaşımız gerekli açıklamayı yapmış, teşekkür edelim ve ek olarak CorelDRAW'ın bir kaç sürüm öncesine kadar renk paletleri kütüphanelerinin cpl dosyalarından xml dosyalarına geçtiğini belirteyim.

XML belgesini bir metin düzenleyicide (notepad gibi) açıp dilediğiniz gibi düzenleme yapma şansına sahipsiniz. Özellikle kendi ürettiğiniz renklerin RGB, CMYK ve LAB değerlerini kendiniz girebilirsiniz ve böylece hangi renk uzayında nasıl davranacağını, nasıl bir renge dönüşeceğini de belirlemiş olursunuz.

Bu bilgiler özellikle renk yönetimi ve renk dönüşümlerini sıkça kullanan CorelDRAW kullanıcıları için faydalı olabilir.

Yukarı Alt