CorelDRAW Versiyonlarında Cdr. Önizleme Sorunu ve Çözüm Önerileri

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
Daha önce izlenebilen dosya içeriğinin görünmemesi yada yeni sürümün kurulmasıyla yaşanan can sıkıcı bir durum!
"Eski sürümde cdr.lerin içeriğini görebiliyordum, şimdi neden görünmüyor?" yada
"Bir arkadaşımın sisteminde cdr. dosyaları küçük resimler şeklinde görünüyor, acaba bende neden görünmüyor?
şeklindeki sorunun nedeni ve çözümünü bu başlık altında ele alalım istedim.

Bazen bir çoğumuzun başına gelmiştir yada gelecek bir sorun;
Corel DRAW sisteme yüklenirken install seçeneklerinde Utilities>Thumbnails Display seçilidir.
Bu özellik sayesinde CDR, CMK, CPT, CLK vb. dosyalarının simgelerini dosyaların küçük resimleri şeklinde görülür.

Bazen bu özellik devre dışı olur ve simgeler windows varsayılanı Belge simgesi şeklinde görülür.
Bu sorun büyük ihtimalle sistemde yüklü olan ikinci corel sürümünden birinin kaldırılması sonucunda oluşuyor.
Yani sistemde örneğin; X3 ve X4 sürümü mevcut ve X3 yada X4 sürümünden biri kaldırılırsa (uninstall) bu sorunla karşılaşılır.

Çözüm ise Denetim Masası > Program Ekle Kaldır’dan Corel DRAW Graphic Suite 'in değiştir/kaldır butonuna tıklayarak Corel Install'ı çalıştırmaktır.
Çıkan pencerede “Repair installations errors in the program” seçeneğini tıklayarak,
Corel DRAW Graphic Suite 'in kendini tamir etmesini ve Thumbnails Display özelliğinin yeniden aktif edilmesi sağlanır.

Bahse konu böyle bir sorundan dolayı kaynaklı, çözüm yolunu takip ederseniz artık tüm corel dosyalarınızı açmadan da içeriğini görebilirsiniz...

Eğer ki (oldu ya) sorun devam ederse ;
Bu site de verilen Corel altında çalışan
CorelDRAW 'ın desteklediği bir çok formatın yüksek kalitede öngörüntülerini sorunsuz vede pırıl pırıl gösteren bir eklenti.
ST Thumbnails Explorer Corel Engine kullanarak corel motoruyla dll. filtre görüntüsünden 600 x 600 piksel önizleme sağlıyor...

Bu filtre sayesinde X3-X4-X5 sürümlerindeki cdr. cmx. cdt. pat. ccx. clk. ai. ait. fh7. ft8. cpt. des. csl. dsf. drw. ds4. wpg. cpx. cdx. cgm. nap. ppf. fpx. dwg. plt. hgl. fmv. .....vb.....vs.... corel ‘in tanıdığı tüm formatlarda ki dosyalar sistemde yüklü ise bu listedeki tüm formatları önizlemeli görebilirsiniz!

Yukarıda adı geçen siteden bu basit eklentiyi sisteminize kurarak daha keyifli bir önizleme gerçekleştirebilirsiniz....

Eğer ki işinizi çözmezse ;

Burada ki Siteden

Burada ki Download Linkinden indirebilirsiniz,

En kesin çözüm olarak bunu da öneriyorum....

Artık gerisi size kalmış.

Daha Öncesinde;

Corel DRAW Versiyonlarında Dosyaların Geç Açılması Sorunu ve Çözümleri ?

Corel DRAW 'da İnatçı Sürümlerin Sistemden Kaldırılması!

başlıklı paylaşımlara da göz atmanızda fayda var.

faydalı olması dileğiyle !

Yaşar Karadeniz

Grafikerler.org
Altın Üye
Tepki
75
Verdiğiniz faydalı bilgiler ve paylaşım için teşekkürler Murat bey, emeğinize sağlık...

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@Yaşar KARADENİZ

İlgi ve yorum için bende size teşekkür ederim.

yaparsoft

Üye
Tepki
1
@Murat VARDAR
hocam oncelıkle bu tavsıyelerınıze tesekkur ederım bu sorunu 1 aydır yasıyorum kesın cozum olarak bır yontem farkettım corel draw peogramı bıldıgımız uzere thumbsnaıllerını wındowstan bagımsız sekılde kendısı uretıyor, bızım burda atladıgımız noktada tam burası ctrl+o kombınasyonu ıle open komutu verdıgımızde yıne kucuk sımgelerle karsılıyor bızı ancak ctrl+scrool yardımı ıle veya explorer ekranından kucultme buyutme yaptıgımızda kucuk resımler olusuyor bu pencereyı kapadgıımızdada artık explorer ekranında rahatlıkla dosyaların onızlemelerıne erısım saglayabılıryoruz :s8:

konu hakkında arastırma yapmıs herkese tesekkur ederım :) bunu bulana kadar tek tek denedım cunku :clap2:

reborn

Üye
Tepki
6
Burada ki Download Linkinden indirebilirsiniz, dediğiniz kısma girdim ama hangi programı indirmem gerekiyor üstadım onu anlayamadım. Kusura bakmayın. Söylerseniz çok makbule geçecek.

hayem2

Üye
Tepki
0
slm ustalar benim küçük bir sorunun var bilmem yardımcı olabilecekmisiniz yada çözümü varmı onuda bilmiyorum müşteriye bir iş hazırlıyorum ilk olarak masa üstünede tutuyorum ancak hazırladığım dosyanın içeriğini gösteriyor cdr dosyası olarak tı eskiden müşterinin adında bir corel ikonu ile gözüküyordu şimdi jpg ler gibi küçük bir resim ile gözüküyor bunu görünürlüğünü corel ikonu ile ayarlıyabiliyormuyuz ben x19 kullanıyorum bu arda corel saygılar yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Yukarı Alt