Dekupe nedir, nasıl yapılır ? (Resimli Anlatım)

cakal_54

Üye
Kayıt
21 Haziran 2011
Mesaj
16
Tepki
0
Dekupe bir resmi düzenli bir biçimde kenarlarından kırparak montajlamaya veya arka plandan ayırmaya denir.

1. adım : Hangi araç ile dekupe yapacagız ?

Burada Pen aracını kullanarak vektör çizgi kullanmak yerine vektör noktalama kullanacagız. Ve nelere kadir oldugunu hep beraber görecegiz.
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.


2. adım : Dekupeye başlıyoruz. Pen aracının kesim ve çizim işlemlerinde büyük bir faydası vardır. Kullanımı ilk kullanlara biraz zor gelebilir ama alışınca çok rahatına gelicek ve neredeyse bu tür tüm kesme biçme işlemlerini bu araç ile yapacaksınız Pen aracını kullanırken mumkun oldugu kadar az nokta kullanmaya çalışın çünkü ne kadar az nokta o kadar daha kalite bi kesim saglıyacaktır. Mouse ile bir teke tıkladıgınızda noktayı atacaktık nereden başladıgınız önemli degil önemli olan aracı iyi kullanabilmek. ilk noktayı attıktan sonra diger noktayı eğer tepecik gibi eğim var ise 2nci noktayı atarken mouse un tuşuna basılı tutarak saga veya sola sürükleyin bi cubuk yöne göre değişek ( o sizi yanıltmasın ) ama çizginin egimi farklılaşacak. Bu şekilde yaptıgınızda diger eğimleri ise otomatik olaraktan dönecektir..
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.3.adım : Dekupeyi yaparak tam dış kenarları güzelce seçip ve en son başladıgımız noktaya tıklayarak işlemi tamamladık.
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.4. Adım : Şimdi Layer'lerin oldugu kısımdan Path bölümüne geliyoruz ve orada Work Path yazan katmanın üstüne gelip sağ tıklayarak Make Selection 'a tıklıyoruz.
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.5. Adım : Make Selection 'a tıkladıktan sonra önümüze bi kutu geliyor ve kutuda Feather Radius yazan yer 0 kalıyor ( çünkü sıfırdan yüksek deger verilirse kesecegimiz resmin kenarları buğlu kısaca blurlu kalacaktır haa eger efektinizi böle vermek istiyorsanız sizde kendiniz denebilirsiniz) eğer tıklanmamış ise de Anti-Aliased 'a tıklıyoruz ( çünkü anti alias kırık giderme modu demektir kötü göz yoran kısacası igrenc diye hitap edebilecegimiz kırıklardan kurtulmamızda büyük yardımcı oluyor ) ve sonra OK 'e tıklıyoruz
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.


6. Adım : ve sonunda sanki magnet aracı ile seçilmiş gibi bi görüntü çıkıyor ama magnet'den daha kaliteli.
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.


7. Adım : Daha sonra hiçbirşeye tıklamadan hemen Edit > Cut 'a tıklıyoruz.
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.


8. Adım : Hemen Cut yaptıktan (kestikten) sonra Yeni bi döküman açıyoruz ve Edit > Paste diyoruz. Hemen kesilen boyutun ebatlarında otomatik olarak photoshop ayarlıyor. hiç birşeyi degiştirmeye gerek yok.

9. Adım : ve en son olarak kestigimiz bölümü yeni bir sayfaya taşıyoruz. kusura bakmayın benim monitor cozunurlugu yüksek oldugu icin bu imajı tıklayıp acacaksınız..
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.


10. Adım : evet dekupe işlemi bitmiştir ve orada görmüşsünüzdür çok kaliteli kesilmiş bir resim çıktı.
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.


ve gelelim bu yöntemi ne gibi birşeyde kullanabiliriz

11. Adım : Hemen kaldıgımız yerden dewam ediyoruz ve Layer > Duplicate Layer kısmına tıklıyoruz..
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.12. Adım : kopyasını oluşturdudumuz layer'a Image > Adjustments > Desature 'ye tıklıyoruz.
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.


Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.13. Adım : ve gri olan layerimiza yani katmanımıza Image > Adjustments > Levels a tıklıyoruz (resimde yanlış görtermişim bir üstündeki olacak.

Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.14. Adım : ve siyah yaptıgımız kopya katmanımız yani layerımızı Edit > Transform > Scale 'ye tıklıyoruz ve direkt aşagıya dogru indirerek dikey olarak kücültüyoruz
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.ve hemen ardından Edit > Transform > Perspective ' e tıklayarak resimdeki örnekteki gibi yapıyoruz. daha dogrusu üst kısmından tutarak gölge oluşturmaya çalışıyoruz.

Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.


Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.15. Adım : Sıra geldi gölgemize gerçekçilik kazandırmaya 2 tür gerçekçilik tarzım vardır istediginizi kullanabilirsiniz. İlk olanı Layer bölümünden gölgenin oldugu katmanı seçiyoruz ve ve Opacity'sini %50 yapıyoruz tabi bu benim seçimim oldu siz istediginiz degeri uygulayabilirsiniz gölgenin koyulu ve açık olmasına göre
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.diğer yöntem ise Gaussian Blur kullanarak gölgeyi biraz daha yumuşatmak..

Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.16. VE SON Adım : işte işlemler bu kadar gerisi sizin isteginize kalmış istediginiz herhangi bir büyüklükteki resmi kolayca bu şekilde montajlarda veya kesimlerde kullanabilirsiniz
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.


Ve son olarak umarım beğenmişsinizdir herşey eğitim ve daha çağdaş bi toplum için herkes herkesle bilgisini paylaştıkça bu ülke kalkınır.

En son olarak ilk resimdeki ve son resimdeki farklılıkları karşılaştırarak tutorialıma burada son veriyorum....
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.kadının kolunun oldugu yeri kesmeyi unuttugum icin özür diliyorum dalgınlık işte..
pen aracını tekrardan seçiyoruz ve aynı işlemleri uyguluyoruz
kolun ic kısmını geometrik bi yamuk gibi görerek cok basit sadece biraz zoom yapmanız yeticektir..
Linki görmek için izniniz yoktur Şimdi giriş yap veya üye ol.
alıntıdır
 
Yukarı Alt