Dergi Basımı Nasıl Yapılır?

sametaltun

Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar. Ben InDesign kullanarak 24 sayfalık bir edebiyat dergisi hazırladım. Boyutları A4 olarak ayarladım. Biz bu dergiyi standart bir yazıcı da A3 kağıda basacağız. Yani A3'ün ön yüzüne 2 sayfa A4, arka yüzüne 2 sayfa A4 şeklinde. Bunu nasıl yaparım? Teşekkürler.

Erkan Nehir

Grafik Tasarımcı & Ressam
Uzman Üye
Tepki
54
Basit olarak bir A3 çalışma sayfası açıp A4 çalışmaları bunun içerisine yanyana koyup cıktı almayı denediniz mi?

Emre DEMİRCİ

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
89
Eğer A3'e koymasını bilmiyorsanız A4 leri resim size yardımcı olur;

6 adet önlü arkalı A3le bu şekilde halledebilirsiniz ön tarafı bastıktan sonra arka tarafı basarken kağıdın yönünü ayarlamak çok önemli o da anlatılcak birşey değil tamamen size kalmış birşey :)

GürhanErkal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
43
@sametaltun

Bu işler için indesignin güzel bir özelliği var. Yazıcıdan kitap çıkarmak için biçilmiş kaftan.

Tek yapmanız gereken file/print booklet özelliğine tıklamanız basit bir arayüz var hemen kendinize göre ayarlarınızı yapın doğru olup olmadığını ise aynı paneldeki preview sekmesinden yapın. Herşey tamamsa print demeniz yeterli. İStediğiniz şekilde çıktınız alır ve zımbalarsınız.

GürhanErkal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
43
@sametaltun

Hocam hiçbiriyle uğraşmadan bu işlemi indesignin otomatik yaptığı bilgisini verdim size bir önceki mesajda bunu görebilirsiniz. Kolay gelsin.

sametaltun

Üye
Tepki
0
@GürhanErkal

Cevabınız için teşekkür ederim. Yalnız "Print Booklet" sadece çift taraflı basabilen yazıcılar için sanırım.

Emre DEMİRCİ

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
89
@sametaltun
Paylastıgım resimde 6 adet önlü arkalı A3 var sayfaları numarasına göre yerleştirip yazıcıdan çıkışları alcan bukadar basit :) eger hic yapamazsan al A4leri git digital çıkışcıya halletsinler

GürhanErkal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
43
@sametaltun

Herhangi bir yazıcı için değil. Printeri, adobe PDF olarak ayarlarsanız. Pdf çıkış alırsınız ve istediğiniz yerde/yazıcıda bastırabilirsiniz.

Yukarı Alt