dergi kapağı için tipografi

Ünal Er

Üye
Tepki
1
arkdaşlar g-arts dergisi için hazırladığım tipografik bir çalışmam
yorumlarınız benim için çok önemli çünkü çok yeniyim bu konuda

buda leyers pencerem

Tepki
31
Görünüşü çok koyu gibi gözüksede okadarda canlı olmuş ben çok beğendim birtek G harfinin üstendeki kelebek sanırım orantıya göre biraz fazla büyük

Hakan D

Yönetici
Yetkili Kişi
Yönetici
Tepki
716
Çalışmanız genel hatlarıyla iyi, canlı renkler kullanılmış hakikaten de.
İlk dikkatimi çeken kız görselinin sol ayağının çitin tahtasının üstüne çıkmış olmasıydı.
Bayanı biraz daha sağa itin ve yine bayanın ayaklarının altına az drop shdw verin ki havada gibi durmasın böyle.Ayrıca yine bayanın ten rengi, bulunduğu mekana göre çok parlak geldi bana.Hatta biraz da küçük kalmış gibi çalışmada bu bayan.Kelebek konusunda Fatih Bey'e katılıyorum bukadar büyük olmasın bu kelebek , küçültün bence.Ayrıca çimlerin üzerindeki cisimler böyle durmaz en azından çimlere biraz çökmeli bu yazılar.Böyle hiç olmamış, clone stamp tool u elinize alın ve yerdeki çimleri biraz yazılara sıçratın, daha kaliteli görntü elde edeceksiniz emn olun.
Soldaki tekli ağaç dalları arasında eski zeminin artık renkleri var onları da temizlemelisiniz bence, yine soldaki büyük taş üzerindeki su damlaları gereksiz,kaldırın derim.
"S" yazısının karşısındaki çalılıkların dekupesinde hatalar mevcut.

Güneş karşıdan vurmuş dolayısıyla ışık kaynağı karşıdan geliyor ve gölgelerin güneşin tersi yönüne düşmesi gerekirken yine ısrarla güneşe doğru düşmüş.Burda da bir çelişki mevcut.Bunu da düzeltmelisiniz.
En öndeki uçanbalon yanında sert bir paralel çizgi gördüm ,bilinçlimi yaptınız onu?
Yine en alttaki uçanbalon sorunlu.
Ağaçların olduğu kısım ile çimlerin olduğu kısmın birleşim hattı çok bariz.Buralara da stamptool ile sıçratma yaparak birbirine bağlayınız iki kısmı.

Şuan görebildiklerim bunlardı, bu ayrıntılara dikat ederseniz daha iyi çalışmalar yaparsınız bence.
Çalışmalarınızda Başarılar Ünal Bey ...

Ünal Er

Üye
Tepki
1
yorumlarınız için çok teşekkür ederim evet ya ben kelebeği bilerek büyük yaptım biraz fantestik bir etki olsun istedim.eleştirileriniz için teşekkürler bir çok hatamı gördüm.

Tepki
5
Hakan Bey e ben de katılıyorum... Kızı yola ortalayın ve öne doğru gelen bir gölge ekleyin. "G Art" ın gölgelerini de düzeltin. PS öne doğru gölge konusunda hep yetersizdir, elle yapmanız gerekli... Uzatmayı da unutmayın, güneş ufka bayağı yakın... Ufukla çimlerin birleştiği yerdeki silik balonu silin, sağ üstte gökyüzünde oluşmuş çizgi de hata gibi duruyor... Bence Kelebeği de çıkartın...

İnan Kılıç

Dijital Artist
Altın Üye
Tepki
7
Çalışmayı tipografik açıdan değerlendirmek zor, manipülasyon kategorisinde değerlendirilebilir...

Fon, çalışmayı sırtlamış...ÇAlışma içerisinde tezat durumlar söz konusu;

-Ön planda uçuşan yapraklar var, onlar nerden ve neden kopmuş?Eğer rüzgardan kopmuşsalar kızın saçları neden rüzgardan etkilenmemiş, yada yine eğer rüzgar varsa kuşlar rüzgarın aksine uçmaz, hepsi aynı tarafa doğru süzülür.Ama görüyoruzki kuşlar kafalarına göre takılıyor...

-Gelelim kuşlara; 2 cins kuş var, siyah beyaz olanlar saksağanlar ve onlar leşle beslenen kuşlardır, buda çok güzel bir format izlenimi vermiyor.İkincisi sulak bölgece yaşayan balıkçıl bir kuş türü...Arkada sulak bir yer var ancak ufak bir dere gibi...Bu balıkçıl kuşlar orada yaşıyor olamazlar, o halde bunlar buraya neden gelmiş? ve niye hiçbiri tüneme durumunda değil, bişeyden mi kaçıyorlar ( bayandan mı? )

-Sağ taraftaki balıkçıl kuşla balon arasında bir çizgi hattı kalmış, orayı çalışmaya yedirmelisiniz.

-Soldaki yaprağın ve sağdaki taşların üstünde su damlası var...Soldaki kabul edilebilir...kırağı vs yada yağmur diyelim (yağmurlu havalarda balon uçuşları yapılmaz) ancak kayanın üstünde suyun böyle damlasal bir formatta durması söz konusu değildir, eğim doğrultusunda akışkan olacak yada birikerek göletleşecektir. Ayrıca kırağı olması için sabahın ilk saatlerinin olması gerekiyor( havanın ısı farkı) yok yağmurdan kaynaklı su damlası varsa ozaman çimlerde su damlalarının parıltıları olmalı...

Bu bahsettiğim noktalar üzerinde özellikle durdum , sebebide şu; Grafik tasarımda hiçbirşey öylesine eklenmemeli, herşeyin bir bütünlük oluşturması gerekiyor...Elinizde bir parmaınızın daha olması sizi çok zor bir duruma sokardı, aynı şekilde birtanesinin eksik olmasıda aynı etkiyi yaratır...Herşey tam kıvamında olmalı.güzel görünsün diye ekleme yaparsanız tezatlıklar oluşur...Bunun yerine çalışmayı bir tema üzerine kurarsanız mantık dışı görsellerden kurtulursunuz.

Bütün bunları (kuşlar,cinsleri, kırağı , balonların uçuş koşulları vs vs) nerden bilebilirdimki diyebilirsiniz...Ancak bir grafiker bütün bunları bilmek ve iyi bir gözlemci olmak zorundadır...kolay iş değil...

-Henüz yazıya değinmedim bile...Böyle bir çalışmaya yazı ekleyecekseniz çok dikkatli ve titiz çalışmalısınız ki sırıtmasın...Şu aşamada kötü görünüyor, ne rengi nede okunabilirliği uygun değil.3D bir uygulama denemişsiniz...Eer 3D üzerinden devam edecekseniz Xara Xtreme Pro 4 programını öneririm, kolay bir şekilde uygun 3d yazı oluşturabilirsiz, program aynı zamanda ps desteklide...ancak orada hazırladığınız 3D yazı formatını bire bir çalışmaya eklemeyin, üzerinde çalışın, (renk-doku vs vs) bu şekilde başarılı olabileceği kanısındayım...

iyi çalışmalar dilerim...

Ünal Er

Üye
Tepki
1
Arkdaşlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim.Çok şey öğrendim diyebilirim.Çalışmayı aksaklıklarıyla birlikte bir güne sığdırdım.Böylesine bir çalışma için sanırım yeterli bir zaman dilimi değil.Çünkü grafik tasarım işi gerçekten sizinde dediğiniz gibi çok kolay bişey değil.Bahsettiğiniz hatalarımı düzeltip yeniden harmanlayacağım
yorum yapan bütün arkadaşlara tekrardan teşekkür ediyorum

Yukarı Alt