Dev Boyutlarda Çalışma...

artyom1903

Üye
Tepki
0
Selamlar;

10 metreye 3,6 metrelik bir çalışmayı en rahat hangi programda yapabilirim. Photoshop dışında bu ölçüyü başka programlarda açamadım. Yanlız photoshopta'da kaydederken bu ölçüdeki bir çalışmayı çıkan seçenekler sadece tiff ve raw. PDF olarak kaydetme şansım varmı. Matbaaya tiff olarak göndersem basabilirlermi. 96 dpi bu boydaki bir çalışma için iyimidir. Boyutu düşürmenin başka yolları varmı.

Ve son olarak bu yazdıklarımı anlatan bir yazı varmı. Aradım ama bulamadım.
Bileniniz varsa cevaplarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Konuyu umarım doğru yere açmışımdır.

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
Eğer elinizde Corel Draw programı varsa bu programı deneyin, ve mümkünse çalışmalarınız olabildiğince vektörel olsun ki boyutlar büyüdüğünde de sorun çıkarmasın. Dosyayı Export ederken biraz düşük kalitede kaydetmeniz çalışma boyutunun küçük olması için daha uygun olur. Dosyayı göndereceğiniz matbaaya hangi formatta istediklerini sorun ona göre kaydedip yollarsınız... (Corel olarak kabul ederlerse sizin için daha iyi olur O'nlar kendileri gerekli ayarları yaparlar)

user9

Grafiker
Tepki
80
1- dış cephede 72 dpi yeterli yeterki fotoğraf kullanıyorsanız, çözünürlüğü sağlıklı bir fotoğrafala işe başlayın.

2- .tiff ya da .eps olarak dosyayı kaydetmeniz baskının sonuçlanabilmesi için kabul görür.

iyi çalışmalar dilerim.

ZxxxE

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.621
@Hümeyra Can

Bu boyutlardaki bir çalışma için çoğu zaman 72 dpi bile çok büyük dosya boyutlarına sebep oluyor. Düşük kalitede kaydetmek gerekebilir diye bunun için söylemiştim ki 40 dpi'a kadar düştüğümü biliyorum :( ...

Bahtınur YILDIZ

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
456
@ZxxxE

Evet kesinlikle... Bu kadar büyüyorsa corel bazen kayıt hatası veriyor ya da photoshop kasıyor. 40-45 dpi yapılabilir.

Emre Şerim

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
14
Bildiğim programlardan yola çıkarsam,

10 metre x 3,6 metre bir çalışmayı ölçekli olarak (1000mm x 360mm) Illustrator'de vektörel,
1000 cm x 360 cm / 50 DPI ve RGB olacak şekilde Photoshop'ta ya da,
10 cm x 3,6 cm / 800 DPI ya da dökümanın boyutuna göre DPI artırılabilecek şekilde çalışabilirsiniz.

ViRaCoCHa

Üye
Tepki
0
Bildiğim programlardan yola çıkarsam,

10 metre x 3,6 metre bir çalışmayı ölçekli olarak (1000mm x 360mm) Illustrator'de vektörel,
1000 cm x 360 cm / 50 DPI ve RGB olacak şekilde Photoshop'ta ya da,
10 cm x 3,6 cm / 800 DPI ya da dökümanın boyutuna göre DPI artırılabilecek şekilde çalışabilirsiniz.
dostum 10 metre 1000mm mi yapıyor :))

Yukarı Alt