Dijital Fotoğraf makinesi alma rehberi

Hakan KALMIŞ

Grgphoto
Tepki
7

Herkese merhabalar,

Malumunuz teknoliji aldı başını gidiyor. Öylesi büyük bir hızla gelişmekte ki artık bizler anlam ve kavram karmaşası yaşamaktayız. Dijital,CF,CCD,CMOS,beyaz denge ayarı, iso,asa,,IS vb. Bu karmaşa içinden çıkabilmeniz, bir nebze yardımcı olabilmek için bu yazıyı yazmak istedim.

Fotoğraf çekmek her zaman insanoğlu için güzel duygular yaşatan eylem olmuştur.Aklımıza gelebilecek her yerde her koşulda o anı ölümsüzleştirmek isteriz. Bunu sağlamak içinde fotoğraf makinemizi kullanırız.
Peki bu anı doğru bir şekilde nasıl ölümsüzleştirebileceğiz.

Dijital devrimin başlaması ile fotoğraf makineleri de hızla gelişmeye başladı, artık cep telefonlarıyla fotoğraf çekilebiliyor. Ayrıca buna ek olarak video çekimi yapılıyor. Kimi için yeterli kimi için hala yetersiz kalitede görülsede temel olarak işlevini hakkıyla yapmakta. Tabiki doğru ekipman ile kaliteli çekimler yapabilirsiniz.

Artık bir dijital fotoğraf makinesi almaya karar verdik. Ama hangisi o kadar çok model ve özelliklere sahip makine varki işin içinden çıkılamıyor.

Bunu en basite indirgeyerek size yol göstermek istiyorum.

İki ana kriterden yola çıkacağız.

• Amaç
  • Bütçe

Eğer amacımız amatör çekimler ise işimiz bütçeye kalmakta.
Dijital kompakt makineler işimizi görecektir.

Amatörleri iki gruba ayırmak istiyorum
Alt Amatör grubu
Üst Amatör grubu

Alt amatör grubu , sadece anı görüntülemek için fotoğaf çekenlerdir. Hatıra olsun derler, makineyi aç , bas ve çek. Oldukça basit işlevselliği aramayan bu grubumuz için tavsiye edeceğimiz noktalar şunlar.

1. Makinenin AA pil ile çalışması önemlidir. Böylece şarj edilebilir pillerle uzun süre çekim yapabilirsiniz.
  2. Çözünürlük olarak en az 3 Megapiksel olmasına özen gösterin.
  3. Bu tür makineler de video çekim özelliği mevcuttur.
  4. Teknik servisi olmasına önem verin.
  5. Makinenin boyutu da önemlidir. Üzerinizde rahatlıkla taşayabileceğiniz modelleri tercih edin.

Üst amatör grubumuz için tavsiyelerim ise

1. Çözünürlük
    Donanımsal olarak en az 5 Megapiksel çözünürlüğe sahip olmalı.
  2. Zoom kabiliyeti
    Optik Lens desteği ile zoom yapabilmeli.Dijital zoom kullanılmamalıdır.
  3. (A)Diyafram öncelikli mod. Alan derinliği ile fotoğrafa boyut kazandırmak için kullanacaksınızdır.

(S)Enstantene öncelikli mod.Bu mod ile hızlı nesneleri çekeceğiz.
    (M)Manuel Mod. Bu mod ile diyaframı ve perde hızını kenidimiz belirleyeceğiz
  4. Diapot bulunmalı.
    Göz kusuru olan kullanıcıların rahat çalışmaları için gereklidir.
  5. Tepki süresi
    Fotoğrafı çektiğiniz an ile diğer çekime hazır olma süresi. Bir çok makinede bu süre 4 saniye kadar sürer. Üst amatörler için bu hoş olmayabilir.
  6. Batarya özelliği
    Makine için özel batarya yapılmış olabilir. Eğer yedeği kutu içinde yok ise bir adet yedek pil almanızı tavsiye ediyorum. Optik zoom ve LCD boyutu nedeni ile güç tüketimi üst seviyelerde olacaktır. Yedek bataryanızın olması çekimlerde yarı yolda kalmamanızı sağlar.
  7. Hafıza Kartı desteği
    Kullanılan Kart ne olursa olsun sizler için geniş bir depolama alanı gerekli. Kartınızı alırken yazma hızına dikkat edin.
  8. Pc bağlantı şekli
    Pc için özel kablosu olan cihazlardan kaçınmak gerekli, Mini USB 2 bağlantı şekli olan cihazlarla istediğiniz her yerde pc ile sekronize edebilirsiniz makinenizi.
  9. Boyutu
    Üst amatör grubu makinenin boyutu önemli değildir. İyi bir ( yağmur su geçirmez, darbelere dayanıklı ) taşıma çantası almanız gerekecek.
  10. Teknik servis ağı
  11. Extra özellikleri video, imaj efekleri vb.

Profesyonel amaçlı kullanıcılar için ayrıca bir yazı hazırlanacaktır.
bu yazı Hakan KALMIŞ tarafından hazırlanmıştır.Temel bilgiler baz alınmıştır. Geliştirilebilir, hata görüldüğü takdirde uyarı yapınız düzeltilecektir.

Hakan KALMIŞ

Buse Türüdü

Altın Üye
Altın Üye
Tepki
103
bilgiler için teşekkürler hakan abi, aslında bende bi fotoğraf makinası almak istiyorum. bu yazılar bana rehber olacak:)

Tepki
100
bu yazınız tam bana göre olmuş. üst amatör gurubu :)
Profesyonel amaçlı kullanıcılar için yazacağınız yazınızı dört gözle bekliyorum.
niyeti bozmak üzereyim. sanırım bende sınıf atlamam gerek artık.
teşekkürler hakan bey...

dt.emre

Üye
Tepki
0
Bilgiler çok hoş .. Emeğinize sağlık .. Fakat marka ve model konusunda da biraz yardımcı olacak birileri var mı _??? Şu üst amatör grubu Hoşuma gitti :D

Tepki
0
Eski konuyu hortlatıyorum ama, konu hakkında arama yapanlara faydalı olabilir, Dijital Fotoğraf makinesi alma konusunda sormak istediğiniz soruları Fotograf.info.tr sitesindeki üyelere sorabilirsiniz.

Yukarı Alt