Dikkan fuar standı tasarımı

muratamam

Yazar
Tepki
364
Mümkünse fuar standı tasarım/üretim süreçlerinden de bahsedebilir misiniz?
1- Çalışmaya nasıl başlıyorsunuz, öncelikle eskiz çalışmaları yapıyor musunuz mesela?
2- Üretim/detay paftalarını ve ölçülendirmeyi de siz mi yapıyorsunuz? Eğer yapıyorsanız hangi programda?
3- Mevcut görsellerden tam anlaşılmıyor, bunda ve diğer projelerde ne tür kıstaslara göre hangi malzemeleri kullanıyorsunuz?
4- Çizilen her projenin tıpatıp aynısı tüm detaylarıyla üretilebiliyor mu acaba? Eğer üretilemiyorsa neden?

Şener CANÖZ

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
1.573
@muratamam
İzmir'de daha önce çalıştığım bir firmanın müşterisine ait yaptığım bir çalışmadır.
Tabelacı grafikeriyim bu tür işlerde deneyimim pek yok,
ama bakış açımın bu işleri sürekli yapanlardan farklı olabileceğini düşünüyorum..
Nasıl oluşturduğumu elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım (=

@muratamamÖnce müşteriden sergilenecek ürünlerle ilgili bilgi ve kafalarındaki ne tür bir çalışma istedikleriyle ilgili bilgiler almaya çalışırım.
Eğer müsait ortam yakalayabilirsem müşteriye, daha sonra geri dönüşü zor olabilecek hatalar olmasın diye;
"5 yaşında bir çocuğun anlayabileceği şekilde açıklamalar yapmaya çalışın" diye esprili bir cümle kurarmaya çalışırım.

@muratamamKullanılacak logo veya amblem, varsa kurumsal görselleri, kurulumun yapılacağı alan boyutu, müşteriden alıyorum.
2d programda kesitleri çiziyorum sonra 3d ile boyutlandırıp sunum yapıyorum.

@muratamamBu çalışmada ahşap malzeme kullanmak istediklerini söylediler, hem ürünü sergileyecek alanlar hem de insanların içinde rahatça dolaşabileceği şekilde olmasını sağlamaya çalıştım.

@muratamamZaten her işte hemen hemen kimse ilk çalışmayı beğenmiyor, kendilerinden eklemeler/çıkartmalar yaptırıyorlar.
Birde üzerinde ilerlenecek çalışma imalat ustalarınca, ilk oluşturulandan çok daha basit imalat/kurulum yapılabilecek şekle dönüştürülüyor.

Zaten bu çalışmam beğenilmedi ve böylece kaldı.

Dosyalar

muratamam

Yazar
Tepki
364
Yani siz konsept bir 3d model hazırlıyorsunuz, üretim/malzeme kararları ve diğer detaylar büyük ölçüde müşteriye kalıyor...

Yukarı Alt