Ekrandaki ve Baskıdaki Renk Sorunu

kardelen37

Üye
Tepki
0
Öncelikle Merhaba. İşletim Sistemimi Windows XP 64 bit kullanıyorum. Ekran kartımda NVIDIA Qadro 2000. Benim sıkıntım şu. Hazırladığım tasarımlardaki renklerle baskı sonrası renkler birbirini tutmuyor. Ekranımda bayrak kırmızı diye tabir ettiğimiz kırmızı pempe olarak gözüküyor fakat baskıdaki renk kırmızı oluyor. Gazetemiz renkli bir gazete ve bu sıkınıt yüzünden istedğimiz gibi renkler canlı çıkmıyor. Sizce ne yapmam gerek? Çok bilgisayarda detaylı bir bilgiye sahip değilim teknik destek konusunda.:( Ekran kartım ve işletim sistemimdenmi kaynaklanıyor. Yardımı olabilcek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar.

Erkal COŞKUN

Hiç...
Uzman Üye
Tepki
470
Öncelikle bunun için kaliteli bir monitöre sahip olmanız gerekir, bazı monitörlerde ne yaparsanız yapın renkleri özellikle baskı (cmyk) formatından uzak görürsünüz. Bu konuda çok hassas olanlar için kalibrasyon yapılabilen, bire bir baskı kalitesinde renk veren monitörler var. Fiyatları da tabi ona göre. Hatta bu iş sadece monitörle de bitmiyor, film çıkışı aldığınız reprocunun ayarları bile önemli...
Ayrıca mevcut monitörünüz de renkleri doğru görebilmeniz için yine programların içinde (photoshop - coreldraw ) color settings ayarları var...
Hangi programı kullandığınızı bilseydik belki yardımcı olabilirdik.

Emre Şerim

Bronz Üye
Bronz Üye
Tepki
14
@Erkal ÇOŞKUN

Erkal Bey'in söylediklerine harfi harfiyen katılmakla birlikte bu işin diğer yönü de vermiş olduğunuz renk değerlerinin basılacağı zaman nasıl çıkacağını bilmenizle de alakalı. Photoshop'ta Info paneliyle renklerin değerlerini öğrenebilir ve geçerli matbaa bilginizle renklerin baskıda nasıl çıkabileceğini de tahmin edebilirsiniz. Mesela en büyük sıkıntılardan biri, gri rengi 4 renk CMYK'da verip, basıldığında bir rengin fazla yüklenilmesi sonucu griden çok farklı bir renk çıkmasını, info panelinden gri tonun içerisinde hangi renkler olduğunu görerek ve bunları kanallardan ya da layer'ı düzenleyerekten çözebilirsiniz.

Yukarı Alt