Fİreworks Mx Efektler - Filters...

Curse

Üye
Kayıt
30 Eylül 2007
Mesaj
315
Tepki
2
Fİreworks Mx Efektler - Filters... İlk önce efektleri nereden açabileceğimizi öğrenelim. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi yazımızı yada başka bir nesneyi seçtiğimizde Properties Menüsü nün değiştiğini görüyoruz. Nesne ya da yazıyı seçtikten sonra Properties Menüsü nün sağında bulunan "Effects" e tıklayalım.


Şimdi menüleri incelemeye başlayabiliriz.
"Save as Style" Örneğin bir yazıya 3 tane efekt verdiniz ve bunu diğer yazılara da uygulamak istiyorsunuz. Yazı seçili iken efektleri uyguladıktan sonra "Save as Style" a gelip "Style" ımızı kaydediyoruz. Başka efektsiz bir yazı seçip efekt bölümünü açın. İsmini verdiğiniz Style'ınıza bastığınızda diğer yazı ile aynı efektleri almış olacak. Buda zamandan baya kazanmamızı sağlıyor. Menülerden "Window" dan "Style" a bastığınızda da değişik "Style" lar bulabilirsiniz
"All On" Seçmiş olduğunuz bütün efektleri aktif hale getirir.
"All Off" Seçmiş olduğunuz efektleri görünmez yapar.
"Locate Plugins" Bu seçenek Photoshop'tan Plugins yüklemenize olanak veriyor.

---------------------------------------------------------------------------------------------------"Auto Levels"
"Brightness/Contrast"
"Color Fill"
"Curves"
"Hue/Saturation"

"Invert"
"Levels"

------------------------------------------------------------------------------------------------"Inner Bevel" Seçtiğiniz nesne yada yazının tümüne kabartma hissi verir.
"Inset Emboss" Birnevi gölge yapma efekt'i ve nesne yada yazınızı 3 boyutlu gibi göstermeye de yarıyor.
"Outer Bevel" "Inner Bevel" ın biraz daha gelişmişi diyebiliriz bu efekte. Bu efektle border yaparak güzel buttonlar elde edebilirsiniz.
"Raised Emboss" "Inset Emboss" la aynı özellikleri taşıyan bir efekt türü. Belirlediğiniz açıda kabartma yada gölge oluşturmak için kullanabilirsiniz.
---------------------------------------------------------------------------------------------------"Blur" Seçtiğiniz nesne yada yazıyı "Blur" efektiyle bulanıklaştırabilirsiniz. Fireworks 4 te alıştığımız gibi "Blur" dediğimizde karşımıza "Blur" miktarını ayarlayacak bir menü gelmiyor. Bunu yerine bir yada birden çok kez "Blur" efektini kullanabilirsiniz.
"Blur More" Bu efekt'te "Blur" miktarını artırmak için kullanılan efekttir.
"Gaussian Blur" Bu efekti kullanırken daha rahat edebilirsiniz. Karşınıza çıkan ölçekle bulanıklığı ayarlayabilirsiniz.

-------------------------------------------------------------------------------------------------"Convert to Alpha" Seçmiş olduğunuz nesne yada Text'i şeffaflaştırır.
"Find Edges" Kenar çizgilerini belli etmeye yarayan efekt.
--------------------------------------------------------------------------------------------------"Drop Shadow" Textinize veya nesnenize gölge düşürmeye yarayan efekttir.
"Glow" Textinize veya nesnenize arkadan istediğiniz renkte ışık vermenize yarayan efekttir.
"Inner Glow" İçe doğru ışıklandırma yapmaya yarayan efekttir.
"Inner Shadow" Textinize yada nesnenize içten gölge düşürmeye yarayan efekttir.

---------------------------------------------------------------------------------------------------"Sharpen" Örneğin "Style" ları kullanarak ekoseli bir dikdörtgen yaptınız. "Sharpen" efektini kullandığınızda ekoselerin daha belirgin olduğunu göreceksiniz. "Sharpen" efekti Text yada efektlerin belirginleşmesinde kullanılan efekttir.
"Sharpen More" "Blur More " daki gibi daha çok keskinleşmesini sağlar.
"Unsharp Mask" Bu efektte de ölçeklerle netleştirebilirsiniz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------"Bevel Boss" Işık ve gölgeyi ölçeklerle ayarlayarak kabartma yada çökertme yapabilirsiniz.
"Marble" Bir tür doku efekti kendi seçeceğiniz renklerle biraz da ayar yaparak güzel dokular oluşturabilirsiniz.
"Motion Trail" Nesne yada Textinize 3 boyutlu gölgeler hazırlayabileceğiniz güzel bir efekt.
-------------------------------------------------------------------------------------------------"Alien Skin Splat LE" Bu efektte de değişik doku yüzeyleri uygulayabilirsiniz

Alıntıdır...
 
Yukarı Alt