Firma Logolarında Kullanılan Gizli Semboller

hastam

Üye
Tepki
0
Selam Tuncer bey,

Zor bir soruydu. Ben çok inceledim çıkamadım içinden.
Açıklamalarınız da oldukça mantıklı ve tatmin edici.
Sanırım sadece fikir olarak kalmış yani tam olgunlaşıp bitirilmiş bir çalışma değildi bu.
Belki bitmiş halinden birşeyler yakalardık.
Ama sayenizde birazcık da beyin ekzersizi yaptık. Teşekkürler.
Kolay gelsin.

Tepki
74
Merhaba Hastam,
Tam da dediğiniz gibi; bitirilmemiş, ama iyi bir fikirdi. Yanlış hatırlamıyorsam, Türkiye'nin tanıtımı ile ilgili bir çalışmanın unsurlarından biriydi.
Bazen, derli toplu arşiv çalışması yapmadığım için kendime bir hayli kızıyorum. Kendi yaptığım projelerin önemli bir kısmı, ne yazık ki elimde yok. Zaten bilgisayardan önceki dönemlere ait yaptığım işler, taslakları ve uygulamaları açısından epey de yer kaplıyorlardı. Çünkü o zamanlar, taslakları büyük ebatta çalışıyorduk. Örneğin, aşağıdaki kaset kapağını 50x70 ebadına, pistole ile çalışmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam iki günümü almıştı.

Şimdi olsa, Photoshop'ta yarım saat, bilemedin bir saatlik bir iş.. Üstelik, genzim pistoleden gelen boyayla da dolmuyor..

Sağlıcakla kal.
Tuncer ÖZKAN

hastam

Üye
Tepki
0
Sayın Tuncer bey,

Photoshopla çalışsaydınız bu kadar güzel bir iş çıkarabilecek miydiniz(!)?
Görüyoruz hep beraber bu sitede photoshopla yapılan harikaları (!).
Photoshopla çalışsaydınız, yüreğinizi, göz nurunuzu, parmak izlerinizi bu kadar hissedebilecek miydiniz 50x70 tabakanın üzerinde? Zor günlerdi onlar, Ctrl+z'niz de yoktu o zamanlar. Herhagi bir şekilde damlayacak bir su zerresinin, bütün emeğinizi yok ettiği yıllardı. Pistoleler, Rapidolar, letrasetler, klişeler, kurşun harfler, astronomik fiyatlarla satın aldığımız Rotring'ler vs..

Pistole deyince bir anda beni götürdünüz o günlere. Kendi yeteneğinizi birebir aksettiriyordunuz çalışmanıza. Ama şimdi photoshop veya benzerleri ne yapabiliyorsa, onları yapıyoruz.

Aslen köklü bir İstanbullu olmama rağmen uzun yıllarım Anadolu'da geçti. Bu zorlukları birebir daha koyu yaşamış biri olarak sunduğunuz çalışmanızın etkisinin anlamı bir başka oldu bende. Keşke diğer çalışmalarınızı da koruyabilseydiniz. Sanırım bu ihmalkarlık biraz doygunluktan ve yorgunluktan ileri geliyor.

Bilirsiniz kurşun harfler 72 puntodan büyük olmazdı. Gazete başlıklarını kalın muşabbalardan kesip yapardık saatlerce uğraşıp. Neyse, hangibirisini yazalım hocam, sayfalar dolar.

Uzun yıllar sonra da olsa; emek dolu bu çalışmanızdan dolayı elleriniz dert görmesin diyorum.

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45

aras cargo ambleminde A harfine benzeyen bir yol çizilmiş ben de az önce sitesini gezerken fark ettim :)

nuriQocca

Üye
Tepki
5
@Hasan Güner

bende de hep 'kağıttan yapılmış uçak' izlenimi yaratmıştır :)

Hasan Güner

.com
Bronz Üye
Tepki
45
@nuriQocca
:D aslında ona da benziyor ama yola daha çok benziyor hemen aras'a mail atayım sorayım hangisi doğru bakalım :p

nuriQocca

Üye
Tepki
5
@Hasan Güner
'cargo' yazacak kadar evrensel bir firmamı ki onuda merak ettim :D
türkçe'den çekinen firmaları hiç anlamam..

Yukarı Alt