Forma/Sayfa montajı için Indesign Eklentisi: ID-Imposer

gezegen

Üye
Tepki
16
Indesign'da çok sayfalı çalışmaların sayfa montajını (imposition) yapmaya yarayan bir eklenti. Eklenti ücretsiz ancak yazılımcıdan e-mail ile ücretsiz bir ürün anahtarı istemek gerekiyor. Ben az önce istedim, hemen cevap yazıp gönderdi bir tane.

Eklenti

http://idimposer.com/

adresinden indirilebilir. (InDesign CS4, CS5 ve CS6 versiyonlarıyla uyumlu.)

İngilizcesi olmayanlar, aşağıda yazacağım örnek kısa metni

stephen@sterlingcomputing.com

adresine gönderdiklerinde, ücretsiz ürün anahtarlarını teslim alacaklardır.

Free License Key (Bu konu başlığı!)

"Hi Stephen,

Can I get a free license key, please?

Thank you, and best regards.

Adınız"

Funlu

Üye
Tepki
7
@gezegen

Nasıl kurulacağı ve kullanılacağı hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?

gezegen

Üye
Tepki
16
Merhaba!

İndirilen Adobe eklentilerine sağ tık tıklayarak "Adobe Extension Manager" ile açıp kurabilirsin. Sözkonusu IDImposition eklentisine, kurulduktan sonra, InDesign menüsünden Windows -> Extensions -> IDImposer yoluyla ulaşırsın.

EDIT: "Type" açılır menüsünde çeşitli montaj biçimleri var. Benim örnek için kullandığım "Saddle Stitch". Bunların türkçelerini bilmiyorum ne yazık ki!

Kullanıma gelince: Çok hızlı bir deneme için, 8 sayfalık bir belge oluşturup numaralandırdım.

IDImposer eklenti penceresini açtım.

Eklenti ilk başlatıldığında, öntanımlı değerler ve birimler farklı. Örneğin, birimi (Units) inç'ten cm'ye çevirdim. "Source Width Height" yazan kısma imleci getirdiğinde, ingilizce ipucu verir. Aynı hizada çift tıklarsan, oluşturduğun belgenin boyutlarını alır. Benim örneğimde A4 kağıdının boyutları.

Bu türden gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra "Impose" düğmesine basıldığında, kısa süren bir işlemin ardından, işlemin başarıyla tamamlandığını belirten pencere görülür.

OK'e tıklanır. Şimdi istenen montajın yapılmış hali, yeni bir indesign belgesi olarak açılmıştır.

Bundan sonra tek yapılması gereken, bilinen yoldan (File -> Export) bu belgenin pdf'ini oluşturmak. Kroslarını, ıvır-zıvırını koymak, isim verip kaydetmek. Benim denemem şöyle:

Yukarı Alt