Freehand ile şunlar yapılabiliyormu ?

Xai

Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar ben Dizgiyi Word programı ile yapıyordum. fakat artık Freehand kullanmanın zamanı geldi diye düşünüyorum. Freehand ile aşağıda saydığım şeyler yapılabiliyormu ?

- Macro oluşturma

- Otomatik Metin oluşturma

- Sayfa Önizleme

Tepki
67
Freehand'de dizgi yapılmaz. Dizgi word, wordperfeck gibi programlarda yapılır. Freehande çizim ve tasarım aşamaları yapılır. Ha illa alternatif arıyosan sana tavsiyem İndesign kullanamaya başlaman çünkü artık Freehand'in yeni sürümü kaç senedir çıkmıyor.

Kolay gelsin.

GürhanErkal

Altın Üye
Altın Üye
Uzman Üye
Tepki
43
@Xai

Sanırım arkadaşın dizgiden kastı mizanpaj/sayfa düzenlemesi, bazen yanlışlıkla dizgi, sayfa düzenlenmesi anlamında kullanılıyor. Yoksa dizginin günlük anlamda karşılığı basitçe daktilo, bilgisayar yardımı ile yazı vb yazmak.

Onun dışında ben rastgelmesem de bir kaç sene öncesine kadar quark'da yapılması pratik olamayacak kadar yoğun tasarım ve tipografik düzenlemeler içeren çok sayfalı bazı seviye üstü işlerin freehandde yapıldığını duymuştum. Onun dışında bir kesim zaten sürekli her iş için fh kullanılıyordu. Ama bana manasız geldiği için çok sayfalı işler yoğunlaştığı anda fh'yi bırakıp indesigne geçtim. Ama arada tamir ve düzenleme için Fh'de yapılmış çok sayfalı işler geldiğinde çalışırken çıldırmamak işten değildi. Hiç ama hiç kullanışlı değil. Çok sayfa açabilme dışında bir tane bile sayfa mizanpajına direkt yönelik bir aracı yok FH'nin. O yüzden uzak durmanızı öneriyorum.

Arkadaşımızın dediği gibi Indesigne geçin.

Tek tek sorduğunuz sorulara indesign açısından bakacak olursak
Macro oluşturma; Macro oluşturma şu an indesign gibi programda aranacak bir şey değil. Çok ayrıntı bir olay.

Otomatik metin?

Sayfa önizleme?

setgrafik

Üye
Tepki
0
freehan programında istediğin kadar sayfa açabilirsin yazdığın yazının alt kısmında bir kare göreceksin ikinci sayfada yazı alanı açarak birinci sayfanın altındaki küçük karenin ortasından çekerk ikinci sayfaya sürükle böylece bütün yazıların bir birini takip edecektir. istirsen içinde yazı alanı olan 100 sayfa aç birbirini takip eder.

hatta ve hatta bir sayfa yazını ortasına bir resim getirip yazıyla resmi birlikte seçerek text menüsünden flow seçerek yazını resme olan yakınlığını bile ayarlayabilirsin. Not resim en üstte olmalıdır.

sana bir ornek hazırladım bu linkten ne demek istediğimi daha iyi anlarsın umarım sana kolay gelsin

http://netload.in/dateio7e2fx1Gcf/ornekler.zip.htm

http://netload.in/dateincVFKelQB9/quaity.fh11.zip.htm

quality label freehand dökümanıdır her kez kullanabilir arkadaşlar tarafımdan yapılmıştır.

eklenti yüklemeye yetkim olmadığı için jpg görüntüsünü buraya koyamadım.

Murat Vardar

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
1.051
@setgrafik

[MENTION=59662]setgrafik[/MENTION]; forum kuralları gereği flood yasaktır, bu seferlik ben mesajlarınızı birleştirdim,
forum kurallarına hassasiyet gösterelim, iyi forumlar....

FORUM KURALLARI

cem1987_

Üye
Tepki
1
macro dedigin access de olan bir özellik eger kod yazmayı biliyorsan uygularsın çizimle ilgisi yok yani

Threebudha

Uzman Üye
Uzman Üye
Tepki
17
@setgrafik

Lakin indesignın eline su dökemez herşeyden önce Türkçe tireleme gibi bazı durumlarda elzem olan bir özellik mevcut değil ayrıca çok sayfalı (mesela 200 sayfa) bir işi FH'de yapmak eziyet çekmeyi bile bile istemekten başka birşey değil. O yüzden benim Xai'ye tavsiyem hem yeni olması hemde içinde birçok faydalı ve pratik özellik barındırması açısından indesign'a geçmesidir.

Yukarı Alt