FreeHand´de Transform, Align ve Arrange !!!

merteral

Üye
Kayıt
1 Ağustos 2007
Mesaj
815
Tepki
27
FreeHand´de dört tane transform aracına sahiptir.Bunlar; Rotate (döndürme), Reflect (yansıtma), scale (boyutlandırma) skew (egim) araçları dır. Bu aracların hepsini elle veya ölçülü olarak kullanabiliriz.
Transform, Aling ve Arrange

Biçim degişikligi (Transform):

FreeHand´de dört tane transform aracına sahiptir.Bunlar; Rotate (döndürme), Reflect (yansıtma), scale (boyutlandırma) skew (egim) araçları dır. Bu aracların hepsini elle veya ölçülü olarak kullanabiliriz.
Biçim degiştirme araçlarını sayısal degerlerle kullanmak istedigimizde transform biçim paneline ihtiyac duyarız. Bu paneli ekrana getirmek için Window menüsündeki panels bölümünden transform komutunu seçin, yada araç kutusu üzerindeki biçim degiştirme araçlarından birinin üzerine gelip çift tıkladıgımız da karsımıza gelen Transform pnelinde 5 adet dügme görürüz.
Bunlar sırasıyla, tasıma, döndürme, boyutlandırma, egim ve yansıtma aracının dügmeleridir. Secili objenize hangi uygulamayı yapmak istiyorsanız ona ait dügmeyi tıkladıgınız zaman saysal olarak vericeginiz degerde işlemi yapabilrisiniz.Objeleri Hizalama ( Aling):

Aling penceresini ekrana getirmek için menüden Window – panels – Aling komutuyla açabilrisiniz. Ekrana Aling adlı pencerenin geldigini görucekiniz.
Pencere üzerindeki kutucuklar hizalayacagınız objelerin ne şekilde hizalancagını gosterir. Hizalama işlemi sadece objelerle sınırlı degildir. Obje içinde sectigimiz dügüm noktalarınıda hizalayabiliriz. Bunun için hizalama yapmak istediginiz noktaları shift tusuna basıla durumda tek tek seçin. Noktalarınız seçili durumdayken Aling penceresinden İstediginiz hizalama biçimini seçin ve pencerenin sag alt kösesindeki Aling veya klavyeden enter tuşuna basın.


Öne Arkaya Gönderme ( Arrange):

Sayfanız üzerinde olusturdugunuz şekiller çizim sırasına göre üst üste gelirler. Herhangibi bir amaçla bu sırayı degiştirmek istediginizde Arrange menüsündeki sıralama komutlarını kullanabilrisiniz.


Münüdeki komutlar:

Bring to front komutu en öne getirir. Move forvard yine şeklinizi bir kademe öne getirir. Send to Back seçmiş oldugunuz şekli sıralama olarak en arkaya gönderir. Move Backward komutu seçtiginiz şekli kendisinden önceki şeklin hemen arkasına gonderir.

Alıntıdır..
 

ferda

Üye
Kayıt
24 Mart 2008
Mesaj
4
Tepki
0
Merhaba,
Ben sitede yeni sayılırım açıkçası bu tür forumlara daha önce hiç katılmadım nasıl kullanacağımı bilmiyorum yani ufak tefek hatalar yaparsam kusura bakmayın.Ben de grafik tasarım kursu görüyorum photoshop freehand ve corel den oluşuyor.Şu an freehand deyiz.Benim bu kursa gitmekteki amacım desen çalışmaları yapmak istiyorum(eşarp,nevresim,kumaş vs.)bu konuda bigisi olan arkadaşlar yazarsa memnun olurum.Bu arada çalışmalarımdan örnekleri sizlerle paylaşmak istedim fakat foruma eklemeyi beceremedim yardımcı olursanız sevinirim.
Herkese çalışmalarında başarılar...
 
Yukarı Alt